Zdařilá sestava „zpívajících vín”

22. 7. 2013

     Velkobílovické vinařství Sing Wine pod vedením Tomáše Tetura se před několika lety vydalo po nové vinné stezce. A důležitá role byla na ní předurčena mladé generaci. Sklepmistr Aleš Tetur navštívil několikrát Viniční altán společně se svým otcem. Tentokrát měl premiéru v roli prezentujícího „zpívajících” vín z rodinného vinařství. A byla opravdu zdařilá.
      Představil nám jedenáct vín z ročníků 2011 a 2012 – šest bílých, jedno růžové a čtyři červená. Za vstupní a svým způsobem zavíňovací víno vybral jakostní Müller Thurgau 2012. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a tomu odpovídající kyselinou (6,3 g/l). Ve vůni ovocně-květinový, v chuti ovocitý, lehce nasládlý a malinko zakulacený s jemně pikantní dochutí.
      O něco bohatší mi připadalo Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno (9 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálého světlého ovoce, dokonce jsem měl pocit, že cítím i ananas, ale každopádně zde byly jemné smetanové tóny. V těle plnější, boubelatější s chutí lehounce kořenitého ovoce a se závanem lískového oříšku v pikantním závěru.
      Příjemný byl Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru. Sice ještě mladý, ale i tak ukázal dostatečné kvality. Suché víno s trošku vyšší kyselinou (7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především jemné citrusy, dále náznak medu a lipoviny. V chuti identický s lehkým karamelovým závojem díky několikaměsíčnímu míchání na jemných kvasnicích.
      Ještě výrazněji aromatické bylo Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem (4 g/l) a kyselinou (5,8 g/l). Ve vůní jižní ovoce, ale také přezrálá hruška. V chuti plnější, kulaté a téměř máslové s lehce nasládlou, nicméně stále ještě pikantní dochutí. Stejně jako ryzlink, i toto víno teprve ukáže svou skutečnou, nepochybně elegantnější tvář.
      Velmi zdařilé bylo polosuché Chardonnay 2012 v pozdním sběru. Bohaté aroma vyzrálých světlých peckovin (především broskev). V plné chuti převládalo jižní ovoce. Tělo zakulacené, ovocnost téměř přecházela do máslových tónů. Dochuť byla zřetelně pikantní. Po půl roce v láhvi bude jistě v ideální kondici.
      Téměř na stejnou úroveň bych zařadil Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Opět polosuché, ale pěkně harmonické (byť ještě mladé) víno. Milá vůně (broskve, meruňky), stejně tak plnější a zaoblená chuť s pikantním a nasládlým ocáskem. Potěšily tóny černého rybízu.
Jediným růžovým bylo jakostní Zweigeltrebe 2012. Ve vůni kombinace jahod a třešní. V chuti nekomplikované, ovocné, svěží a velmi pikantní ve šťavnatém závěru.
      Prvním ze čtyř červených byl jakostní Modrý Portugal 2011. Suché, poctivé moravské červené na běžné pití. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce, v lehkém těle džemovité peckoviny. Trošku minerální s decentní stopou tříslovin.
      Mile mne překvapil jakostní Cabernet Sauvignon 2011 s parametry pozdního sběru. Lehce doslazený mošt zřejmě pomohl vínu k plnějšímu tělu. Ve vůni sušené peckoviny, včetně švestek, stopa čokolády a dotyk kůže. V chuti rovněž tmavé ovoce, jemně kořenité s trochou čokolády a sládnoucími tříslovinami.
      Velmi pěkné bylo také Rulandské modré 2011 v pozdním sběru. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehce minerálními tóny. V chuti vyzrálá lesní směs, čokoláda, kůže a dokonce i jemné tóny kávy. V těle uhlazené s měkce pikantním závěrem.
      Rozhodně nejatraktivnějším, a pro mne také nejlepším červeným vínem večera bylo originální Cuvée Šutr 2011. K výrobě zemského víno s kouskem vinného kamene na láhvi (ve vinařské terminologii na Moravě – šutr) byly použity tři odrůdy – Zweigeltrebe (50 %), Modrý Portugal (25 %) a Dornfelder (25 %). Ve vůni lehce džemovitá lesní směs, v chuti tmavé peckoviny, uhlazené, jemně pikantní v závěru. Příjemně pitelné, harmonické víno, u kterého se dá vydržet velmi dlouho.
      Opravdu moc pěkný závěr prezentace vín oblíbeného rodinného vinařství v podání jejich mladého spolutvůrce Aleše Tetura.
      A takto vína bodově ocenil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”:
Cuvée Šutr – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2012 – 8,8 b., Sauvignon 2012 – 8,7 b., Rulandské modré 2011 – 8,6 b., Rulandské šedé 2012 – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2012 a Cabernet Sauvignon 2011 – 8,3 b., Veltlínské zelené 2012 – 8,2 b., Zweigeltrebe rosé – 8,1 b., Müller Thurgau a Modrý Portugal – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist