Zdařilé přechutnávání mikulčických vín

20. 7. 2012

     A zase jsme měli jednu mimořádně zdařilou ochutnávku moravských vín. Tentokrát z Mikulčic z rodinného Vinařství Maláník-Osička. Vladimír Osička a Jan Maláník (otec Štěpán bohužel nemohl přijet) nám představili po půldruhém roce tucet vín z ročníků 2009 až 2011 – šest bílých a stejný počet červených. Sestava pestrá, odrůdově zajímavá, kvalita velmi dobrá, hodně vyrovnaná. A atmosféra výborná!
     Vstupním vínem bylo zajímavé Cuvée Ryzlink rýnský + Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (po 9 g/l). Ve vůni nazrálé ovoce a jemný vánek minerálů. V chuti identické, zakulacené, šťavnaté, pikantní s jemným nasládlým ocáskem.
      Následoval suchý Sauvignon 2010 v pozdním sběru s vůní světlých peckovin a decentních tónů černého rybízu. V chuti šťavnatý, pikantní, měkce ovocný, opět s příjemnými tóny černého rybízu.
      Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru bylo polosuché, ve vůni hodně ovocné s opravdu jemňounkou kořenitou stopou. V chuti decentně nasládlé, poměrně „srovnané”, ale míň pikantní, než bych považoval za ideální.
      Opravdu zdařilý byl polosuchý Aurelius 2011 v pozdním sběru. Ve vůni muškátové tóny a výrazný nádech vyzrálého hroznu. V chuti opět muškát, bergamotová silice (až tóny pomerančové kůry), příjemně nasládlé s lehce pikantní dochutí.
      Ryzlink rýnský 2011 ve výběru z hroznů byl polosladký (22,5 g/l zbytkového cukru). Aroma bohaté (broskve, meruňky, stopa lipoviny), v chuti však vyšší cukr trošku překrývá ovocnost i tóny minerálů a lipového květu. Na ryzlink je víno málo pikantní a šťavnaté.
      Více mne zaujalo polosladké Chardonnay 2011 ve výběru z bobulí s „máslovou” vůní tropického ovoce a jemných medových tónů. V chuti příjemně sladké, ovocné se zřetelnou minerální dochutí, která mi trochu připomínala botrytické tóny, třebaže hrozny nebyly touto ušlechtilou plísní napadeny.
      Prvním červeným byl jakostní Cabernet Moravia 2011. Víno s cukernatostí moštu na hranici pozdního sběru nabídlo ve vůni jemně kořenitou tmavou lesní směs se stopou zelené papriky. Suché, opět tmavé lesní ovoce a paprikové tóny. Myslím, že víno se v láhvi bude ještě výrazně zlepšovat.
      Následovalo první ze dvou vín z odrůdy Fratava, pozdní sběr z ročníku 2011. Víno s vůní hodně vyzrálého lesního ovoce, špetkou čokolády a dotykem živočišných tónů (kůže). V chuti převládaly nazrálé tmavé lesní plody (borůvky, ostružiny), závěr na patře byl ještě zřetelně pikantní. Typ vína, kterému musíte přijít na chuť delším popíjením. Může mu prospět také kratší provzdušnění.
      Z červených se mi nejvíce líbil Cabernet Sauvignon 2011 ve výběru z hroznů (cukernatost moštu 24,5 °NM). Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V chuti identické s ještě zřetelnými tříslovinami a s lehce pikantní závěrem. Tady je ležení v láhvi takřka povinné – víno se vám za to určitě odvděčí.
      Následoval jakostní Dornfelder 2010 s vůní i chutí tmavých peckovin. V těle uhlazené a jemně pikantní víno se středně dlouhou dochutí. Příjemné víno na delší pití s pěkným poměrem cena/výkon.
      Druhá Fratava, tentokrát jakostní z ročníku 2010, byla zřetelně pikantnější díky vyšší kyselině (5,6 g/l). Ve vůni rovněž tmavá lesní směs, navíc stopa kůže a čokolády. V pikantní chuti byly spíše tmavé peckoviny, ale nechyběly jemně živočišné tóny. Také jsem cítil náznak hořké čokolády. Víno se musí více zakulatit, pak by mohlo příjemně překvapit.
      Závěrečným vzorkem byl jakostní Cabernet Moravia 2009 s cukernatostí moštu na hranici pozdního sběru. Ve vůni podobné jako u předchozí Fratavy, ale bohatší živočišné tóny. V chuti identické s výraznou živočišností („dvoreček”) v dochuti. Poměrně extraktivní víno (28,4 g/l bezcukerného extraktu) s uhlazeným závěrem na patře.
      A jak vína hodnotil „vrcholový tým”. V nekompletním obsazení rozhodl takto:
Cabernet Sauvignon 2011 a Cabernet Moravia 2010 – 8,8 bodu (z 10 možných), Aurelius a Chardonnay – 8,7 b., Cabernet Moravia 2011, Dornfelder 2010 a Fratava 2010 – 8,6 b., Sauvignon 2010, Cuvée Ryzlink rýnský + Veltlínské zelené a Fratava 2011 – 8,5 b., Veltlínské zelené 2011 a Ryzlink rýnský 2011 – 8,3 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist