Zdařilý návrat kyjovského vinaře

4. 5. 2017

     Od poslední návštěvy ve Viničním altánu, asi před osmi lety, změnil kyjovský vinař Václav Šalša, nejen adjustáž svých „uměleckých” vín s reprodukcemi obrazů Michala Halvy, ale také obsah v lahvích. Mám tím pochopitelně na mysli mnohem vyšší kvalitu produkovaných vín. Mohli jsme se o tom názorně přesvědčit v polovině dubna, kdy nám vinař nabídl k ochutnání opravdu bohatou paletu čtrnácti vín z ročníků 2015 a 2016.
      Ochutnali jsme jedenáct bílých, jedno růžové a dvě červená vína. A zahájili jsme u nás ještě málo známou odrůdou Johanniter, v tomto případě z panenské sklizně 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní přezrálého světlého ovoce, především hrušky. V malinko lehčí chuti jsem cítil šťavnaté jižní ovoce, jemné minerály, a potěšila pikantní koncovka.
      O něco bohatší bylo Sylvánské zelené 2016 v pozdním sběru. Rovněž výrazně suché víno s vůní světlého ovoce, stopou bylin a květů. Nechyběl jemný minerální dotyk. V téměř identické chuti bylo víno šťavnaté a výrazně pikantní.
      Dalším vínem z panenské sklizně byl Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. Suchý, ovocně-květinový a výrazně aromatický. Stejně tak v lehounce nasládlé, měkce pikantní a malinko kořenité chuti. Na své lepší roky si musí víno ještě počkat.
      Méně známá moravská odrůda Malverina byla z ročníku 2016 v pozdním sběru. Suché víno s výraznou aromatikou po jižním ovoci (až do přezrálého banánu). V chuti lehčí, ovocně-květinové s pikantním závěrem. Víno z poměrně mladé výsadby (2010).
      Moc se mi líbilo Cuvée blanc 2015 v pozdním sběru z odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Sylvánské zelené. Pěkná plná vůně nazrálého světlého ovoce s lehounkou medovou stopou. V chuti plnější, jemně nasládlé, uhlazené, šťavnaté s laskajícím dotykem medu.
      Možná překvapivě suchý byl Muškát moravský 2016 v pozdním sběru. Ale zajímavý ve vůni, v níž převládaly jemné citrusy s dotykem majoránky. A také v chuti. V ní jsem cítil citrusy, květiny, a to vše jemně kořenité s pikantním závěrem. Muškát pro dámy i pány k jídlu i na delší pití.
      Polosuchý Sauvignon 2015 v pozdním sběru ze starých keřů (kolem 50 let) mne oslovil méně. Ve vůni světlé peckoviny, lehce medové. V chuti malinko nasládlý, bohatý na vyzrálé světlé peckoviny. V těle mazlivý, s medovým „”štychem“, ale pro mne málo svěží a pikantní.
      Mnohem atraktivnější i „autentičtější” jako odrůda byl následující Hibernal 2015 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) a s bohatou vůní po citrusech (především zralý grep), černém bezu a jemném medu. V chuti identický, šťavnatý, lehce nasládlý, ale pěkně pikantní.
      Jistou změnou v barvě i chuti bylo Zweigeltrebe rosé 2016 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno s bohatou jahodově-malinovou vůní. Stejně tak ve šťavnaté a nasládlé chuti. A samozřejmě potěšil příjemně pikantní závěr. Takové „růžovky” mám rád za každého počasí i v každém ročním období.
     Tramín kořenný (Gewürztraminer) 2015 ve výběru z hroznů mne zaujal o něco méně. Polosuché víno s vůní lehce kořenitého světlého ovoce. V chuti nasládlý, bohatý na vyzrálé ovoce, kořenitý, ale v závěru jen malinko pikantní.
      Následující dvě bílá vína již byla výrazně sladší. Nejprve Pálava 2015 v pozdním sběru, polosuché víno s jemnější vůní po nazrálém, lehounce kořenitém světlém ovoci. V chuti výrazně nasládlé, ovocně-květinové a decentně kořenité. Jen málo pikantní Pálava.
      Mnohem zajímavější, i když výrazně sladší, byl pro mne Solaris 2015 ve výběru z bobulí. Téměř sladké víno (41,7 g/l zbytkového cukru) bylo ve vůni ovocně-minerální s medovou stopou. Chuť bohatě ovocná (sladké citrusy), medová s minerálním „”štychem“ a s hezky pikantním ocáskem. Ideální víno pro slavnostní (mezigenerační) přípitek.
      Prvním červeným byl Blauburger 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní po tmavých peckovinách. V trošku tenčím těle převažovaly tmavé peckoviny, v závěru bylo víno ještě dost pikantní. Tato odrůda potřebuje na pěkné víno výraznější vyzrálost hroznů.
      Podstatně více mi chutnal Laurot 2015 ve výběru z hroznů, rovněž výrazně suché víno s vůni lehce džemovitého tmavého ovoce. Také v chuti kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Tělo uhlazené a lehounce pikantní.
      Pěkná tečka za velmi inspirativním návrat kyjovského vinaře do Viničního altánu. Snad nás nečeká zase osmiletá pauza.
      Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína Václava Šalši takto:
Hibernal 2015 a Solaris 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Cuvée blanc 2015, Tramín kořenný 2015 a Zweigeltrebe rosé 2016 – 8,7 b., Malverina 2016, Sauvignon 2015 a Laurot 2015 – 8,6 b., Johanniter 2016a Pálava 2015 – 8,5 b., Muškát moravský 2016 a Sylvánské zelené 2016 – 8,4 b., Ryzlink vlašský 2016 – 8,2 b. a Blauberger 2016 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist