Ze Sonberku vítězily ryzlinky

2. 7. 2018

     Dáša Fialová přijela do Viničního altánu tentokrát ve zcela jiné roli. Žádná sabráž, žádný sekt, a také bez vín z Proqinu. Jako nová ředitelka obchodu a marketingu v popickém Vinařství Sonberk se ujala role sommelierky a představila nám deset vín z vyhlášeného vinařství na Pálavě. A to ze dvou kvalitativních řad – Stříbrný Sonberk (3) a Velký Sonberk (7).
      Nejprve to byla tři vína z řady Stříbrný Sonberk. Zavínili jsme se Muškátem moravským 2017, kabinetním, výrazně suchým vínem. Bohatá vůně (citrusy, grep, muškát i stopa majoránky). V chuti ovocný (kompotované meruňky), lehce kořenitý, poměrně šťavnatý a pikantní v závěru na patře.
      Následoval Sauvignon 2017 v pozdním sběru, suchý se zřetelnou kyselinou (7 g/l). Ve vůni nazrálý angrešt a další bobuloviny se stopou černého rybízu a černého bezu.
      Posledním vínem z této nižší řady byl Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Opět suché víno se zajímavou vůní nazrálých světlých peckovin v závoji jemných petrolejových tónů, které já tradičně označuji jako použitou čistící bavlnu s krásným českým názvem „pucvol”. V suché chuti ovocně-minerální, šťavnatý a pikantní s poměrně delší dochutí.
      Řadu Velký Sonberk jsme zahájili Rieslingem 2016 VOC, vínem s harmonickým zbytkovým cukrem a kyselinou (4 g/l a 6,7 g/l). V bohaté vůni jsem cítil nazrálé světlé ovoce, jemný med a minerální tóny, které přecházely v náznak petroleje. Chuť ovocná (stopa citrusů), minerální „štych”, tělo plnější a šťavnaté s měkce pikantním ocáskem.
      Ještě o malinko více mi chutnal Riesling 2015 VOC, suché víno s výraznější kyselinou (8,1 g/l). Ve vůni světlé ovoce, lipovina a závan minerálů. V plnější, velmi příjemně chuti převládaly meruňky, květ lípy a mineralita. Jemně medový, výrazně pikantní závěr.
      Ze zcela „jiného soudku” bylo následující cuvée Chardonnay & Pinot Gris 2015, barrique (poměr 60/40). Suché víno s trochu potlačenou ovocnou vůní na úkor vanilky a dřeva. V chuti sušené světlé ovoce, ale také výrazná vanilka, karamel a trošku nepříjemná hořčinka, která zůstávala dlouho na patře. Není to víno mého srdce, ačkoliv obdivovatelů si najde určitě dost.
      Tramín 2016 v pozdním sběru (pravděpodobně Gewürztraminer) byl suchý s lehce potlačenou ovocně-minerální vůní. V chuti plnější, opět ovocně-minerální a měkce pikantní. Takový spíše „pánský” tramín.
      Ze dvou vín z odrůdy Pálava (suché a sladké) mi chutnalo to první. Pálava 2016 VOC měla vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (6 g/l). Vůně jemná, ovocně-květinová s přítomností citrusů. V sušší chuti byla identická, svěží a příjemně pikantní.
      Pálava 2016 ve výběru z hroznů byla opravdu sladká (55 g/l zbytkového cukru). Ve vůni bylo cítit sušené ovoce, avšak poněkud potlačené. Ve sladké, ovocně-minerální chuti bylo víno opět trochu utlumené, málo živé, a bez zřetelnější svěžesti.
      O závěr se postaral krásný bonbónek – Riesling 2014 ve výběru z cibéb. Krásná i mnohovrstevná vůně citrusů a meruněk, a to v lehkém petrolejovém závoji. Koncentrovaná, sladká chuť citrusů a medu s pikantním ocáskem. Mazlivé víno s posláním léčit…
      Tentokrát kompletní „vrcholový tým” ocenil vína ze Sonberku takovými body:
Riesling 2014, výběr z cibéb – 9,3 bodu (z 10 možných), Riesling 2015 VOC – 9,1 b., Pálava 2016 VOC – 9 b., Riesling 2016 VOC, Chardonnay & Pinot gris 2015 a Tramín 2016 – 8,8 b., Pálava 2016, výběr z hroznů (sladké) – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2016 (Stříbrný Sonberk) – 8,6 b., Sauvignon 2017 (Stříbrný Sonberk) – 8,5 b. a Muškát moravský 2017 (Stříbrný Sonberk) – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist