Ze Znovínu s láskou!

7. 9. 2012

     Tradičně ve znovínském obráceném gardu zahájil degustaci ve Viničním altánu Karel Slavík, náš pravidelný posel vín ze Znovínu Znojmo. Takže prvním vínem bylo červené Svatovavřinecké a posledním bílá Pálava. Mezi tím růžový Cabernet Sauvignon – celkem jedenáct vzorků, z toho pouze jeden z ročníku 2010, ostatní mladé novinky.
      Udržovali jsme si svižné tempo od prvního vzorku, tedy od jakostního Svatovavřineckého 2011. Kvalitní, pěkně extraktivní (28,8 g/l bezcukerného extraktu) víno s vůní lehce kořenitých tmavých peckovin a špetky vanilky. Příjemně ovocná „jakostka”, středně plná s milým pikantním závěrem. Exceletní poměr cena/výkon.
      Dornfelder 2011 v pozdním sběru byl suchý (pěkně vyvážená kyselina a zbytkový cukr (4,1 g – 4,2 g/l), ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s náznakem čokolády. V chuti ovocné, středně plné, měkce uhlazené s lehounce pikantní závěrem.
      A potom skvělá červená „trojka” – Rulandské modré 2011 ve výběru z bobulí z Dívčího vrchu. Lehce vyšší zbytkový cukr (5,5 g/l) i alkohol (14 %), ale dále jen samé superlativy: ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, sušené ovoce a stopa džemu. V těle plné, vyzrálé tmavé ovoce, hladké a elegantní s dochutí pikantních planých třešní, kterým jsme jako kluci na Moravě říkali „špačurky”. Skvělý bezcukerný extrakt – 32,5 g/l!
      Na další víno jsem se moc těšil – a nezklamalo! Zemský Cabernet Sauvignon 2011 rosé byl sice polosladký, ale zároveň příjemně šťavnatý a pikantní díky téměř 7 gramům kyseliny. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny s decentní minerální stopou. Chuť velmi ovocná, pikantní s nádechem černého rybízu a minerálů. Velmi svěží dochuť, která potěší za každého počasí!
      Veltlínské zelené 2011 VOC mělo zcela vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu, a bylo rozhodně zdařilé. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnou pepřovitostí a vzdáleným dotykem mandlí. V těle malinko lehčí, krásně ovocné víno, samozřejmě opět něžně pepřovité v pikantním závěru.
      A následovalo v pravdě veselé víno – jakostní Müller Thurgau 2011 s cukernatostí moštu blížící se parametrům pro pozdní sběr. Krásná ovocně-květinová vůně, stejně tak i chuť. Tělo zakulacené, lehce nasládlé a šťavnaté. Potěší opravdu pikantní dochuť. Opravdu radost přechutnávat!
      Stejně tak potěšilo i jakostní Chardonnay 2011, v podstatě však výběr z hroznů. Vyvážené cukry a kyseliny formálně suchého vína (7,5 g/l zbytkového cukru a 6,1 g/l kyselin). Ve vůni světlé ovoce, jemné minerály a tóny oříšků. V těle plné, zakulacené, téměř macaté a delikátně nasládlé. Bohatě ovocné víno s minerálním „štychem” v pikantní dochuti. A ta skvělá cena!
      Polosuchý Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru z řady Terroir Levure nabídl ještě o něco vyšší kvalitu. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, medová stopa a decentní minerální tóny. V chuti identický, šťavnatý a pikantní s nasládlým ocáskem v ovocně-květinovém závěru. Krásně extraktivní víno (27,2 g/l bezcukerného extraktu).
      Druhým Vínem originální certifikace (VOC) byl Sauvignon 2011 z viniční trati Knížecí vrch ve Stošíkovicích na Louce (číslo šarže 1026). Polosuché víno s vůní světlého ovoce, černého rybízu a černého bezu. V chuti výrazné tóny černého bezu, nasládlé a jemně pikantní tělo. Štavnaté víno z Knížecího vrchu, které však nedosahuje kvalit Veltlínského zeleného VOC.
      Příjemným překvapením byl pro mne Tramín červený 2010 v pozdním sběru, suché a velmi pikantní víno s příjemnou vůní ovoce (citrusů) a se stopou růží a bergamotu. V chuti jsem navíc cítil jemné medové tóny. Zřetelně pikantní a jen jemně nasládlé víno, kterým nemusí pohrdnout ani jinak v případě „voňavek” konzervativní pánská společnost.
      A na závěr sladká tečka, samozřejmě znovínská Pálava, tentokrát z ročníku 2011 ve výběru z hroznů. Sladké víno (40,3 g/l zbytkového cukru) s ovocně-muškátovou vůní (převaha citrusů). V chuti sladší nazrálé ovoce, opět stopa citrusů (především vyzrálý růžový grep) a lehce pikantní závěr. Milé víno z viniční trati U Chlupa, kterému bych k dokonalosti přidal jen ještě špetku kyseliny, elegance mu nechybí.
      A takto vína hodnotil stále ještě početně velmi oslabený „vrcholový tým”:
      Rulandské modré, výběr z bobulí – 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský – 9,1 b., Veltlínské zelené VOC – 9 b., Müller Thurgau a Cabernet Sauvignon rosé – 8,9 b., Tramín červený a Pálava – 8,8 b., Chardonnay a Sauvignon VOC – 8,7 b., Chardonnay a Dornfelder – 8,6 b. a Svatovavřinecké – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist