Znovín opět nezklamal

27. 10. 2009

Ano, začali jsme netradičně, ale naprosto stylově a funkčně, červenými víny. Ostatně tak jsme si na to u pravidelného hosta ve Viničním altánu, znovínského sommeliera Karla Slavíka, již zvykli.

„Kontroverzní“ Cabernet Moravia 2005, jakostní víno z hornodunajovické trati Frédy, bylo u mne těsně pod vrcholem, nicméně i tak mne potěšilo, na rozdíl o některých kolegů. Ve vůni se mísily vyzrálé tmavé lesní plody s jemnými živočišnými tóny. V ovocitém těle bylo víno lehce zakulacené, jemně kořenité bez tradičního „štychu“ po zelených paprikách. Hodně vyzrálé a poměrně extraktivní víno, které se stále ještě příjemně pije.

Jakostní Dornfelder 2007 z Volného pole v Hostěradicích byl vyhlazený, jemně „džemovitý“ ve vůni i chuti s nekomplikovaným, příjemně zakulaceným tělem. Pitelné víno, od kterého nemůžeme víc očekávat.

A do třetice červené jakostní víno, Frankovka 2006 (opět již zmíněná trať Frédy). Ve vůni nazrálé peckoviny, v chuti s jemným přídavkem čokolády a lehce pikantním závěrem. Nedoslazovaná „jakostka“ se slušným bezcukerným extraktem (27,6 g/l).

Jedním z vrcholů večera bylo pro mne růžové ze Znovínu – polosladký Cabernet Sauvignon 2008 ze Staré hory. Moc pěkná vůně – jemně smetanové červené peckoviny. V chuti identické, ještě o něco bohatší, jen lehounce nasládlé víno s krásným, příjemně pikantním závěrem.

Mile mne překvapilo jakostní Veltlínské zelené 2008 z petrovické viniční trati Kokusové hory. Ve vůni ovocný základ s výraznými minerálními tóny. V těle zakulacené, měkce ovocné, příjemně pikantní a kořenité v dochuti.

Suchý (na hraně) Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru z tasovického Kamenného vrchu byl o něco hezčí ve vůni, než v chuti – bohaté nazrálé ovoce (meruňky, broskve). Chutnal po světlém ovoci, byl svěží a pikantní, ale také poměrně lehký. Chybí mu trošku větší hloubka, nenechal bych ho dlouho ležet. Ale již nyní je krásně pitelný!

To ostatně platí i o dalším příjemně chutnajícím víně, Rulandském bílém 2008 v pozdním sběru s krásnou zelenou ještěrkou na etiketě a nápisem Lacerta Viridis. Suché, žádný šťovík, ale zakulacené ovocité víno, ve vůni s jemnou mineralitou. Víno s tenčím tělem a pikantní dochutí, které bych nenechával dlouho ležet.

Chardonnay 2008 v pozdním sběru bylo standardní. Ve vůni ovocně-máslové s jemnými minerály, v chuti identické, trošku lehčí a dostatečně pikantní.

Sauvignon VOC 2008 se opravdu vydařil! Pěkná ovocná vůně (broskve, angrešt) s delikátním závojem černého rybízu a černého bezu. V chuti velmi svěží a pikantní s výraznou stopou černého rybízu. Lehce zakulacený a lákající k dalšímu doušku.

Sladší aromatická dvojtečka byla rovněž mimořádně zdařilá. Tramín červený 2008 v pozdním sběru z dyjákovické viniční trati Vinohrady byl polosladký (19,8 g zbytkového cukru), ale s příjemnou kyselinkou (6 g/l). Hezká vůně (růže, exotické liči), lehká, jemně nasládlá a čistá chuť s pikantní a opravdu příjemnou stopou na patře.

Polosladká Pálava 2007 ve výběru z hroznů (trať Frédy) měla 32,3 g zbytkového cukru a voněla po citrusech (limetka, grep). V těle byla decentně nasládlá, spíše s minerálním až botrytickým „štychem“ a lehounkým dotykem pikantnosti. Slavnostní a elegantní víno, které potěší již nyní, ale klidně i za dva či tři roky. Hezká a milá tečka, která Znovínu sluší!

A hodnocení „vrcholového týmu“:

Pálava 2007 – 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon VOC – 8,8 b., Cabernet Sauvignon rosé a Tramín červený – 8,7 b., Ryzlink rýnský – 8,5 b., Veltlínské zelené – 8,4 b., Frankovka 2006 a Chardonnay 2008 – 8,1 b., Rulandské bílé a Dornfelder 2008 – 8 b. a Cabernet Moravia 2005 – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist