Znovín s tradicí kvality

5. 10. 2011

Vína ze Znovínu by mne překvapila jen tehdy, pokud by mi nechutnala. A to se nestalo ani v případě osmi bílých, jednoho růžového a dvou červených vín, která náš pravidelný host, sommelier Znovínu Karel Slavík, připravil tentokrát. Většinou to byly novinky z ročníku 2010, a já s povděkem kvitoval, že žádné z těchto vín nemělo více než 8,1 g/l kyselin (a tento údaj navíc patří k velmi sladké Pálavě z ročníku 2009).

Začali jsme, u Znovínu již tradičně, červenými víny. Zemský Blauburger 2009 je rozhodně zpestřením v „červené” nabídce Znovínu. Víno z příjemně pitelné odrůdy s vůní lehce kořenitých tmavých peckovin. V chuti nazrálé peckoviny, lehce čokoládové a uhlazené. V dochuti se objeví i špetka kávy. Kvalitní víno na delší pití.

Dornfelder 2009 ve výběru z hroznů (!!!) byl o něco sofistikovanější. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Extraktivní víno s bohatou chutí tmavé lesní směsi (ostružiny, borůvky) s náznakem čokoládových tónů. Hezky se pije!

Moje velká láska, růžový Cabernet Sauvignon ze Znovínu! Tentokrát polosladká jakostka z ročníku 2010 (15,1 g/l zbytkového cukru), velmi pikantní (7,5 g/l kyselin) potěšila pěknou vůní jogurtových peckovin. Chuť bohatá, ovocná a velmi pikantní se sladkokyselým ocáskem. Osvěžující v dochuti!

Veltlínské zelené VOC 2010 bylo polosuché s menším zbytkovým cukrem (5 g/l). Vonělo po nazrálém světlém ovoci, přičemž postupně přecházelo až do lehkých máslových tónů se stopou koření. V chuti velmi pikantní jižní ovoce (možná i žlutý meloun) a jemné mandlové tóny. Víno z viniční trati Stará hora v Horních Dunajovicích bude v ideální formě tak za půl roku. Alespoň doufám!

Velmi zajímavý byl jakostní Müller Thurgau 2010, suché a voňavé víno (nazrálé světlé ovoce, jemné muškátové tóny). I v chuti bohatě aromatický (vyzrálý hrozen) s pikantní dochutí měkce vyzrálého ovoce. Překvapivě extraktivní „milerka” (26,1 g/l bezcukerný extrakt) ze stejné trati jako předchozí veltlín.

Dalším vrcholem večera, alespoň pro mne, byl Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru z řady Teroir Levure. Polosuché víno s příjemnou vůní meruněk a broskví. Chuť plná, ovocná a velmi pikantní s delší dochutí, v níž jsem cítil i medové a vzdálené bylinné tóny.

Stejně tak patří mezi mé oblíbené Rulandské bílé z „ještěrkové” řady Lacerta Viridis. My jsme tentokrát ochutnali pozdní sběr z ročníku 2010. Suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (4,9 g/l) a s vůní nazrálého světlého ovoce, které přechází do jižních tónů. V chuti nazrálé, pikantní s nepřehlédnutelnou stopou po chlebovince. Víno z viniční trati Fládnická v Hnanicích je příjemně zakulacené a věřím, že v tomto utěšeném stavu ještě nějaký rok vydrží.

Dalším vínem originální certifikace VOC Znojmo byl Sauvignon 2010. Příjemně suché víno s ovocným základem, z něhož vycházejí tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti, která se postupně a zřetelně otevírá, dominují tóny černého bezu s pěkným ovocným základem. Svěží víno s výraznou chutí.

Polosuchý Tramín červený 20120 v pozdním sběru ze stejné viniční trati jako Rulandské bílé byl ve vůni aromatický (růže, náznak bergamotu), v chuti již o něco méně. Tady jsem cítil také jemné tóny exotického liči. Potěšující byla jeho pikantní dochuť.

Polosuchý Muškát moravský 2010 byl ve vůni středně aromatický (citrusy, bergamot). Jakostní víno bylo v chuti výrazně ovocné (citrusy, grep, bergamot), pikantní s lehounce nasládlou koncovkou.

O sladkou tečku se postarala Pálava 2009 ve výběru z bobulí, mešní víno s velkým zbytkovým cukrem (79,3 g/l), ale také s výraznou kyselinou. Delikátní vůně (jemné citrusy, grep), chuť ovocná, identická. Tělo sladké, ale pikantní. Dochuť příjemně dlouhá, svěží a zároveň elegantní až noblesní.

Potěšila i členy „vrcholového týmu”. Takto vína hodnotil:

Pálava 2009 – 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský a Sauvignon VOC – 8,8 b., Cabernet Sauvignon rosé, Veltlínské zelené VOC a Rulandské bílé – 8,7 b., Dornfelder a Tramín červený – 8,6 b., Müller Thurgau – 8,5 b., Muškát moravský – 8,3 b. a Blauburger – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist