A další školení Tanzbergem…

7. 4. 2015

      Loni v lednu, letos v březnu. Prezentace vín Vinařství Tanzberg jeho majitelem Dr. Vladimírem Železným měla již tradičně vysokou úroveň. Týká se to vín, prezentujícího i degustujících v přeplněném „hlavním sále”. Jen s jedním malým rozdílem. Tradičně ukázkový Ryzlink vlašský z kultovní viniční trati Železná, natočený před ochutnávkou přímo z nerezového tanku, byl o dva měsíce vyzrálejší. Pro mne to byla zajímavá „inovace”.
      Ale k vínům, kterých bylo deset. Tradičně jsme zahájili sektem vyrobeným klasickou metodou zráním v láhvi. Stejně jako loni to byl Cabernet Sauvignon 2011 Blanc de noir Brut, tedy bílé z modrého. Ještě lepší než v loni, což mne vždy vede k myšlence, proč ochutnávat další vína. Naštěstí to nejde. Výrazně ovocné, plné, vyzrálé a jemné tmavé peckoviny ve vůni i chuti. Bohaté perlení a dlouhý závěr. Jako loni – opravdové potěšení.
      Následoval již zmíněný „mlaďoch ze Železné”, tedy „vlašák” 2014 v pozdním sběru. Suché víno s výraznější kyselinou, ale mimořádně perspektivní. Již nyní ve vůni i chuti poměrně bohaté na vyzrálé ovoce. V těle malinko lehčí, ovocně-minerální a zřetelně pikantní. Musí ještě slehnout a dostatečně se srovnat. Bude to krásné víno, nicméně již nyní mi chutnalo.
      Chardonnay nebylo tentokrát z Turoldu, ale z Anenského vrchu. Ročník 2013 v pozdním sběru – a barrique! Sofistikované víno s vůní přezrálého ovoce a jemných máslových tónů. Ve šťavnaté, ovocité a pikantní chuti byl jen vzdálený náznak dřeva. Harmonické víno s delším závěrem zrálo 11 měsíců v novém bariku.
      Následující Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru ze Slunečné („moselský styl”) byl polosladký, ale krásně živý a pikantní díky 9,5 g/l kyseliny. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny a jemné minerály. V chuti ovocný (citrusy), výrazně pikantní, a jen decentně nasládlý. Šťavnaté víno s pěknou perspektivou.
      Polaskal nás suchý Sauvignon 2013 ve výběru z hroznů (viniční trať Turold) s vyšším, ale nevyčuhujícím alkoholem (14 %). Bohatá ovocná vůně se zřetelnými tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti plný, výrazně ovocitý – opět černý rybíz a černý bez. A nechybí pikantní závěr!
      Moc jsem se těšil na mnou milovaný růžový Merlot. Ročník 2013 ve výběru z hroznů byl však polosladký (33 g/l zbytkového cukru), což není moje parketa. Ve výrazné vůni nabídl kompotované jahody. V plné chuti nasládlé, zakulacené a šťavnaté víno s výraznými tóny kompotovaných jahod. V delším závěru byla tato „růžovka” měkce pikantní.
      Prvním červeným a jedním z vrcholů večera byl Pinot Noir 2010 v pozdním sběru z Anenského vrchu. Velmi příjemná vůně jemných, lehce kořenitých třešní a višní. V chuti krásně uhlazené, lehce kořenité, elegantní s pikantní koncovkou. Toto víno má před sebou světlou budoucnost.
      Nejvíce jsem si však již nyní pochutnal na Cuvée MAHARAL 2009 v pozdním sběru. Krásně harmonické víno z odrůd Cabernet Sauvignon (65 %), Merlot (30 %) a Frankovka (5 %). Lákavá vůně višní v čokoládě s jemnou pecičkou. V chuti plné, bohaté na tmavé peckoviny, šťavnaté s delší dochutí, v níž byly zřetelné jemné a sladké třísloviny.
      Stejně jako předchozí Pinot Noir, tak i Cabernet Sauvignon 2010 v pozdním sběru z viniční trati Turold mne příjemně překvapil vzhledem k ročníku, který nebyl považován za ideální pro červená vína. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny. V chuti uhlazené, téměř sametové tmavé ovoce, delikátní stopa koření a měkce pikantní, delší závěr. Pořád má před sebou ještě mnoho let „krášlení”.
      A lahůdka, samozřejmě v podobě sladké tečky, na závěr. Cabernet Sauvignon 2013, ledové víno z viniční trati Turold. Krásná vůně sušeného ovoce s jemnými minerály. Sladké, bohatě ovocité víno s jemnými tóny skořice a minerálů. Příjemný byl dostatečně pikantní závěr. Prostě ambrósie a lék!
      „Vrcholovému týmu” se vína z Tanzbergu velmi líbila. Potvrzuje to i hodnocení:
Cabernet Sauvignon, ledové víno – 9,4 bodu (z 10 možných), Cuvée MAHARAL – 9,2 b., Pinot Noir 2010 – 9,1 b., Ryzlink rýnský 2013 a Cabernet Sauvignon – 9 b., Sekt Cabernet Sauvignon a Sauvignon 2013 – 8,9 b., Chardonnay 2013 a Merlot rosé 2013 – 8,8 b. a Ryzlink vlašský 2014 – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

____________________________________________________________________________________________________________________

P.S.VŠECHNA HODNOCENÁ VÍNA LZE OBJEDNAT V INTERNEROVÉM OBCHODĚ VINIČNÍHO ALTÁNU.

_____________________________________________________________________________________________________________________

TOPlist