A vítězem je – „pátá generace”

12. 1. 2012

Skromné, nicméně přece jen zajímavé srovnání chilských a kalifornských vín nám nabídl náš pravidelný host Jiří Čáp prostřednictvím své dovozní firmy VínoPlus, s.r.o. Zatímco produkty chilského Viňa Casa Silva již ve Viničním altánu dobře známe, vína z kalifornského rodinného vinařství Sebastiani Vineyard & Winery měla ve Viničním altánu premiéru.
A jak srovnání dopadlo? Nakonec asi více kvality nabídlo chilské vinařství, ale jen díky zastoupení několika vín z vyšších řad, a hlavně proto, že dva kalifornské produkty pocházely ze starších ročníků a byly sice dobře pitelné, ale přece jen již pár kroků za vrcholem.
Ochutnali jsme celkem devět vín – pět chilských a čtyři kalifornská (bílá pouze po jednou z každého vinařství). Vstupním bylo cuvée Chardonnay/Semillon Family 2011 z Viňa Casa Silva, v němž převládala prvně jmenovaná odrůda (85 %). Víno s výrazným aroma jižního ovoce (broskev, ananas, vyzrálý banán). V chuti poměrně plné, kulaté a bohatě aromatické, jen trochu méně pikantní, než by bylo ideální. Ale přesto pěkně pitelné víno s historickými kořeny, neboť keře odrůdy Semillon pocházely z roku 1912.
Za bílou Kalifornii „kopalo” Sebastiani Chardonnay, Sonoma County 2009, v němž byla jedním procentem zastoupena jihofrancouzská odrůda Rousanne. Víno z jiného soudku, přesněji řečeno barikového. Ve vůni světlé ovoce, vanilka, jemné tóny dubového dřeva. Chuť bohatá, kombinace nazrálého světlého ovoce a vanilky, plné víno s jemně pikantní dochutí, v níž byly zřetelné i medové tóny.
Prvním ze sedmi červených bylo cuvée z Casa Silva – Cabernet Sauvignon/Carmenére Family 2008 v poměru 70 /30. „Nerezové” víno s vůní tmavé lesní směsi (ostružiny, borůvky) a s příjemnou, nekomplikovanou ovocnou chutí. „Čistá”, jemňounce kořenitá chuť s lehkou stopou tříslovin a bohatým ovocným závěrem. Pěkné víno na běžné pití, a samozřejmě k jídlu (tmavší maso, pikantní těstoviny).
Ve stejném vinařství se zrodil Cabernet Sauvignon Colección 2009. Hodně vyzrálé tmavé peckoviny ve vůni, která se postupně otevírala do džemových tónů s náznakem čokolády. V chuti téměř identické, jemně pikantní, ale se zřetelnými tříslovinami. Víno, jehož část (15 %) zrála v bariku z francouzského dubu, bude ideální tak do roka.
To ostatně platí i o Casa Silva Carmenére 2009. Ve vůni i chuti se od předchozího lišilo především větší (pro mne tradičně malinko „vlezlou” kořenitostí této odrůdy), a také kávovými tóny. Poměrně výrazné a bohaté víno – tento styl mi však nedopřeje vypít více než dvě skleničky.
A konečně něco od Sebastianiho! A hned velmi zdařilé, milé a přímé víno Zinfandel California 2009. Je to vlastně cuvée, neboť obsahuje 9,5 % v Kalifornii (a také Mexiku) stále více užívané odrůdy Petit Syrah. Ve vůni bohatá lesní směs, stejně tak v chuti. Tělo již uhlazené, výrazně ovocné s tóny jemného džemu. Víno bylo něžně políbeno dubem (zrálo 2 měsíce v bariku) a bylo opravdu hezky pitelné, což jsme si na závěr večera znovu vyzkoušeli.
Následující dvě vína bych rád ochutnat tak před čtyřmi lety. Obě totiž byla již za svým vrcholem, v plné formě by byla rozhodně vinnou lahůdkou.
Sebastiani Cabernet Sauvignon 2004, Sonoma County byl na tom o něco hůř. Cabernet Sauvignon (82 %), který byl drobně doplněn třemi dalšími odrůdami (Petit Syrah, Merlot a Syrah), zrál 12 měsíců v bariku. Vůně hodně džemovitá (lesní směs). V chuti hodně marmelády, málo pikantnosti, o to více ospalé uhlazenosti. Víno nemá zřetelný závěr, minimum pikantnosti, ale je stále ještě dobře pitelné, a bez výraznější vady. Ale už nenadchne!
Sebastiani Merlot Sonoma County ze stejného ročníku byl na tom o poznání lépe. „Velké cuvée” odrůd Merlot (76 %), Cabernet Sauvignon (11 %), Petit Syrah (3,5 %), Cabernet Franc (1,5 %) a Petit Verdot (0,5 %) nabídlo ve vůni přezrálé tmavé ovoce, švestková povidla a tabák. V chuti obdobné, samozřejmě uhlazené (převládají sušené švestky s trochou čokolády), ale také zřetelně živější. Víno zrálo 9 měsíců v bariku z amerického, francouzského a slavonského dubu. Škoda, že nebylo alespoň o tři roky mladší…
Závěr obstarala Casa Silva s velmi zdařilým vínem Quinta Generación Red 2008. Opět „velké cuvée” (Carmenére – 45 %, Cabernet Sauvignon – 30 %, Syrah – 15 % a Petit Vordot – 15 procent), které kvasilo v bariku z francouzského dubu, a v něm následně zrálo 13 měsíců. Přitom potvrdilo pěknou práci sklepmistra. V chuti přezrálé tmavé lesní plody, stopa džemu a čokolády. V chuti bohatě ovocné s náznakem černého rybízu. V dostatečně dlouhém závěru příjemně pikantní lesní směs. Toto víno má naopak absolutní vrchol teprve před sebou, ale již nyní nám krásně uzavřelo zajímavý večer s chilskými a kalifornskými víny.
A jak vína hodnotil „vrcholový tým”. Tady jsou výsledky:
Casa Silva Quinta Generacion – 9,2 bodu (z 10 možných), Sebastiani Zinfandel a Sebastiani Merlot – 9,1 b., Casa Silva Carmenére Reserva – 9 b. Sebastiani Chardonnay – 8,9 b., Sebastiani Cabernet/Sauvignon – 8,8 b., Casa Silva Chardonnay/Semillon – 8,6 b., Casa Silva Cabernet Sauvignon – 8,5 b. a Casa Silva Cabernet Sauvignon/Carmenére – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist