Amat – vrchol uruguayského potěšení

6. 6. 2010

Téměř přesně po dvou letech jsme ve Viničním altánu znovu ochutnali uruguayská vína z tamního prvotřídního vinařství Bodegas Carrau, která k nám dováží českobudějovická společnost Calibra, s.r.o. Jako předloni osm vzorků, z nichž pouze tři vína se opakovala. Prostě proto, řečeno s klasikem, že „přetrvávají ve své kvalitě“. A naštěstí pro nás se ještě nevypila.

Sommelier Martin Marek nás provedl atraktivními víny, která mi rozhodně chutnala víc, než ta z minulé uruguayské prezentace, všechna mile potěšila na patře. Několik pak u mne vyvolalo vinnou euforii. Především jsem ocenil jejich krásnou ovocnost, třebaže většina z nich se nedá rozhodně nazvat mladá. Navíc krásná práce s barikem, který i u těch nejdelších ležení víno neznásilnil, ale hezky políbil. Elegantní ovocitost zůstala…

Vstupní Sauvignon Blanc 2006 nás, stejně jako předloni, opravdu dokonale naladil. Ovocný typ sauvignonu s jemně minerálními tóny a špetkou černého rybízu ve vůni i chuti. Krásně pikantní, měkce vyzrálé a elegantní víno, kterému stále ještě nechybí svěžest.

Základní řadu červených vín jsme tentokrát vynechali, na řadu přišly reservy. Nejprve Juan Carrau Pinot Noir de Reserva 2005 s atraktivní vůní přezrálých, džemovitých jahod. V chuti se objevily další lesní plody, především ostružiny. Tělo velmi uhlazené, jemné a elegantní s pikantní dochutí a s dostatkem džemovitého lesního ovoce. Hezký, a svým způsobem i originální modrý pinot.

Následoval Juan Carrau Cabernet de Reserva 2005, víno, které jsme minule ochutnávali v ročníku 2004. Tentokrát ve vůni zaujala nazrálá tmavá lesní směs s jemnou stopou čokolády a kávy. V chuti překvapivě velmi uhlazené, bohatě ovocné, opět s přídavkem čokolády a kávy. Plnější víno, které zrálo 12 měsíců v bariku z amerického dubu. A velmi šetrně!

Ze tří „rezerv“ mne nejvíce zaujala ta poslední: J. Carrau Pujol Tannat de Reserva 2004, kterou jsme ochutnávali již předloni. Víno mne velmi překvapilo svojí přetrvávající svěžestí. Ve vůni příjemná lesní směs, především ostružiny. V chuti opravdu „čistá“ lesní směs v hezky pikantním provedení v delší dochuti.

Velkým a příjemným překvapením byla dvě vína z řady Ysern nesoucí dodatek Blend of Regions. To znamená, že výsledný produkt byl zcelován ze dvou vín. Část pocházela z hroznů vinice La Violetas na jihu u hlavního města Montevideo, druhá pak ze severní u hranic s Brazílií – Cero Chapeu. Yser je křestní jméno manželky zakladatele vinařství J. Carraua.

Nejprve jsme ochutnali Ysern Cabernet Cabernet 2004. Víno z Las Violetas zrálo 20 měsíců ve francouzském bariku, to z vinice Cero Chapeu pak 15 měsíců v obdobných sudech. Poté se vína scelila a do láhví se dostala až v září 2007. Tento poměrně složitý postup přinesl své výsledky. Ve vůni jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce, černý rybíz a jemnou čokoládu. V těle bylo prakticky identické, jen s výraznější čokoládovou stopou, navíc hezky pikantní v delší dochuti.

Ještě delikátnější byl Ysern Tannat Tannat 2004. Toto víno pocházelo opět z rozdílných vinic. Z Las Violetas to bylo 75 %, z Cero Chapeau zbylých 25 %. I toto víno zrálo odděleně v amerických a francouzských dubových sudech, a to 20 měsíců. Sceleno a lahvováno bylo v červnu 2007.

Ocenil jsem především jeho bohatší vůni (směs tmavých peckovin a lesní směsi) i chuť (tady převládaly ostružiny a borůvky). Krásně ovocné víno s delší, opravdu příjemně pikantní dochutí. Vyzrálé, ale stále svěží a elegantní.

Na závěr dvě nejstarší vína výborné kvality. Nejprve J. Carrau Pujol 2003, Cero Chapeu – bohaté cuvée s převahou Cabernetu Sauvignon (46 %) a Tannatu (necelých 40 procent), zbytek „okořenily” odrůdy Cabernet Franc a Petit Verdot. Velmi vyzrálé víno, což se projevilo okamžitě ve vůni i chuti. Převládalo uleželé tmavé ovoce se zřetelnými živočišnými tóny (kůže). Harmonické, příjemně uhlazené víno s elegantní pikantností v dochuti. Víno poznalo barik i nerez a ve sklepě strávilo přibližně tři roky. Zdá se, že právě nyní prožívá hvězdné chvíle svého života.

A největší potěšení na závěr: Amat 2001, Cerro Chapeu. Mně již dobře známé nefiltrované víno, pocházející stoprocentně z odrůdy Tannat. Ve vůni pěkně vyzrálá tmavá lesní směs se stopou kouře, čokolády a kapkou kávy. V hladkém těle se sladkými taniny je víno stále ještě živé, jemně pikantní v ovocně-čokoládovém závěru, který je dostatečně dlouhý. Víno zrálo dva roky v bariku z francouzského dubu a bylo to plodné manželství. Víno je rok co rok krásnější. Jedno z nejlepších jihoamerických červených, která jsme ve Viničním altánu minimálně za poslední rok ochutnávali.

Potvrdil to i výrok „vrcholového týmu“. Tady je jeho hodnocení:

Amat 2001 – 9,6 bodu (z 10 možných), Ysern Tannat Tannat 2004 a J. Carrau Pujol 2003 – 9,2 b., Ysern Cabernet Cabernet 2004 – 8,9 b., J. Carrau Pujol Tannat de Reserva 2004 – 8,7 b., Juan Carrau Cabernet de Reserva 2005 – 8,6 b., Juan Carrau Pinot Noir de Reserva 2005 – 8,5 b. a Sauvignon blanc 2006 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist