Aromatické špičky ze Zaječí

15. 2. 2019

     V pořadí druhá prezentace vín ze zaječického Vinařství Pavlica potěšila především milovníky vín s výraznější aromatikou, což dokumentuje i hodnocení členů „vrcholového týmu”.
      Ochutnali jsme 11 vín a k tomu pro „očistu” čistý hroznový mošt a ochucovadlo Verjus z nezralých hroznů. To jen pro komplexnost.
Vinař Jan Pavlica nám představil šest bílých vín, jeden klaret, jedno růžové frizzante, dvě červená vína, a jako specialitu na závěr fortifikované červené víno.
      Zavínili jsme se Veltlínským zeleným 2017 v pozdním sběru, suchým vínem z trošku vyšším zbytkovým cukrem (4,9 g/l). Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemně minerální. Stejně tak ve šťavnaté, lehce pikantní chuti s jemným mandlovým „štychem”. Hrozny pocházely ze 40 let staré vinice.
      Rovněž suché, ale a s vyšším zbytkovým cukrem (6,3 g/l) bylo Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce s náznakem minerálů. V měkce pikantní chuti převládala zralá broskev. V těle bylo šťavnaté s jemně kompotovým závěrem.
      Hibernal 2017 ve výběru z hroznů byl formálně ještě suchý. V bohatší vůni jsem cítil kombinaci broskve, černého rybízu a grepu. V lehce nasládlé a zakulacené chuti byl zřetelný černý bez a grep. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Pálava 2017 v pozdním sběru byla polosuchá, ve vůni jemně ovocně-květinová. V lehce nasládlé chuti jsem cítil světlé ovoce (sladké citrusy) a květiny. Víno bylo poměrně šťavnaté, a v závěru na patře měkce pikantní.
      Jedním ze dvou nejlepších vín večera bylo pro mne Cuvée Tramín červený & Ryzlink vlašský 2017 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s jemně kořenitou, lehounce minerální a ovocnou vůní se stopou medu. V plné, šťavnaté a příjemně pikantní chuti převládalo nazrálé světlé ovoce, malinko kořenité s minerálním „štychem”. Velmi přítulné víno.
      Druhá Pálava z ročníku 2017 byla ve výběru z hroznů. Polosladké víno mělo jemnou vůni, velmi podobnou první Pálavě. V lehce nasládlé chuti, pocitově spíše polosuché, bylo ovocně-květinové, elegantní, a v závěru měkce pikantní.
      Lehounce narůžovělé Svatovavřinecké klaret 2017 bylo zemské, formálně ještě suché víno. Ve vůni jemně kořenitá tmavá lesní směs, malinko minerální. V chuti bohatě ovocné s jemným minerálním „štychem”, pikantní a šťavnaté.
      Zemské Frizzante 2017, polosuché, lehce perlivé růžové víno z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké (50/50) bylo ve vůni jemně ovocné. V lehce perlivé chuti bylo pocitově spíše suché, převládala ovocná směs s pikantním ocáskem.
      První ze dvou červených mne opravdu mile překvapilo. Velmi „čisté” ovocité víno ve vůni i chuti. Převládaly vyzrálé tmavé peckoviny, v plnější chuti velmi uhlazené, elegantní až sametové s jemnými, lehounce nasládlými tříslovinami. Překvapila mě především naprostá absence paprikových, případně „zelených” tónů, což je výjimečné, snad pouze u velmi vyzrálých, silně redukovaných hroznů z výborného ročníku. A navíc delikátně školených v dubu.
      Následující Merlot 2016 v pozdním sběru působil ve srovnání s „Morávkou” jako krátce školené mládě. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V poměrně svěží chuti „čisté”, ovocné a v koncovce pikantní s lehkými tříslovinami.
      A nakonec sladší tečka – známkové fortifikované víno Julie 2012 z odrůdy Cabernet Moravia. Sladké víno (48 g/l zbytkového cukru) s vyšším alkoholem (15,5 %) vonělo po jemném tmavém ovoci s ořechovou stopou. Ve zřetelné nasládlé, ale nikoliv přeslazené chuti bylo cítit tmavé ovoce s ořechovou stopou. Víno působilo lehčím dojmem, a v dochuti bylo měkce pikantní. Fortifikované víno zrálo 2 roky v bariku.
     Zcela kompletní „vrcholový tým” ocenil vína Jana Pavlici takto:
Cuvée Tramín červený & Ryzlink vlašský 2017 a Pálava 2017, výběr z hroznů – 8,9 bodu (z 10 možných), Hibernal 2017 a Pálava 2017, pozdní sběr – 8,8 b., Svatovavřinecké klaret 2017 a Julie 2012 – 8,7 b., Frizzante 2017, Cabernet Moravia 2017 (moje hodnocení 8,8 b.) a Merlot 2016 – 8,6 b., Veltlínské zelené 2017 a Rulandské šedé 2017 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist