Atraktivní odrůdy opět bodovaly

10. 6. 2009

Velmi náročné jsou ochutnávky vín Vinařství Bukovský z Kobylí. A nejen pro velký počet vzorků, ale také kvůli velmi rozmanitým a často i pro nás málo známým odrůdám či dokonce různým klonům. Stejně jako loni, tak i letos přivezl Antonín Bukovský mladší (otec-vinař měl moc práce doma) šestnáct vín, starších i velmi mladých, některá z nich ještě nebyla ani zatříděna. Inu, čekalo nás zajímavé vinné dobrodružství. Tím spíše, že ne všechna vína nesou ideální stopu práce ve sklepě, ale zato většinou punc kvality z vinice. A tento občasný rozpor nemůže zkušeným degustujícím uniknout. Nebudu obšírněji hodnotit všechna vína, bylo jich opravdu požehnaně, ale zaměřím se jen na ta nejzajímavější.

Nezatřídění Ryzlink vlašský 2007 (parametry pozdního sběru) byl ideálním vstupním vínem: měkce ovocný, pikantní, nekomplikovaný. Dobře se pil i nás zavínil. O rok starší Ryzlink rýnský stejného zařazení zaujal z počátku výrazným petrolejovým aroma, poté přešel do ovocnosti (nejen ve vůni). Suché a pikantní víno s výraznější kyselinkou, které kombinovalo ovocité a minerální tóny s lipovinou.

Ve vůni zajímavé bylo Rulandské šedé 2007 v pozdním sběru: mléčné karamely zakrývaly ovocnou složku. V těle vyzrálejší, „macatější” víno s ovocnou, květinovou a minerální stopou.

Chardonnay 2008 (nezatříděné – parametry pozdního sběru) mne potěšilo, což jsem nečekal. Ve vůni vyzrálý hrozen a žluté ovoce včetně citrusů, v chuti identické, živé a příjemně pikantní. Trochu jiná, ale atraktivní „šardonka“.

O dva roky mladší Chardonnay (nezatříděné, opět s parametry pozdního sběru) působilo vyzráleji ve vůni (ovocně-máslové tóny), v chuti bylo ovocné, velmi pikantní s výraznější kyselinou. Cítil jsem však náznak něčeho, co bych nazval „čerstvě otevřenou játrovou paštikou“.

Následující dva klony Ryzlinku rýnského z loňské sklizně byly trochu svérázné – vzhledem k minimálnímu vyrobenému množství pro klienty prakticky bezvýznamné.

Stejně jako loni, i letos mi velmi chutnala Pálava. Tentokrát z ročníku 2008 s parametry pozdního sběru. Trochu jiný typ této atraktivní moravské odrůdy – suché, příjemně voňavé (liči, med, muškát, citrusy), pikantní a osvěžující víno. Mladé, ale obdobný charakter měla loni Pálava 2007. Nedávno jsem ji ochutnal – byla výborná. Takže se těším…

Velmi zdařilý byl i Aurelius 2008 (nezatříděný s parametry výběru z hroznů). Voněl po vyzrálém muškátovém hroznu, byl suchý, lehce zakulacený, aromatický a decentně pikantní. Příjemné víno pro každou příležitost.

Červená vína zahájil Blauburger 2007 (nezatříděné víno), u nás téměř neznámá rakouská odrůda. Chuťově příjemné, uhlazené a nekomplikované víno plné vyzrálého ovoce s decentní kořenitou stopou. V dochuti ucítíme pikantní peckoviny i náznak kávy a čokolády. Víno pro širokou klientelu.

A další atrakce – Cabernet Nitra 2007. Možná ještě poněkud mladé a drsnější víno ze slovenské odrůdy. Něco mezi „moravským“ Cabernetem Sauvignon a dobrým Cabernetem Moravia. Ve vůni tmavé peckoviny, minerální a živočišné tóny s náznakem čokolády. V identické chuti bylo víno ještě dost pikantní s výraznějšími tříslovinami, ale i čokoládovými tóny v dochuti. Jeho čas teprve přijde. Myslím, že je to zajímavá odrůda i pro teplé moravské trati.

Modrý Portugal 2006 byl pro mne nejméně povedeným vínem. Ve vůni kvasné tóny a náznak oxidázy. V chuti o něco lepší, uhlazené, ale handicap nepříjemného aroma již nevyrovná.

Svatovavřinecké 2008 (parametry jakostního vína) zrálo ve velkém sudu z akátového dřeva. Ve vůni jsme cítil nazrálé peckoviny, především višně. V chuti stejně ovocité, pikantní a středně plné víno. Spíše „letní typ“ červeného.

Stejně starý Cabernet Moravia 2008 (jakostní, nezatříděný) byl ovocitý s výraznější stopou zelené papriky a černého rybízu ve vůni i chuti. Víno, které mne nezaujalo.

Nicméně závěrečný Dornfelder 2008 (nezatříděný) mne velmi zaujal. Ve vůni tmavé lesní plody (ostružiny, borůvky), v identické chuti ještě mladé lesní plody, které nepochybně časem „změknou“ a zakulatí se. Ovocité víno velmi tmavé barvy – jistě zestárne do větší krásy. Ale již nyní může být pro mnohé příjemně pitelné.

A jak dopadlo hodnocení „vrcholového týmu“?

Aurelius 2008 – 8,8 bodu (z 10 možných), Pálava 2008 – 8,7 b., Blauburger 2007 a Dornfelder 2008 – 8,4 b., Cabernet Nitra 2007 a Chardonnay 2006 – 8,3 b., Svatovavřinecké a Rulandské šedé 2007 – 8,2 b., Ryzlink rýnský 2006 – 8,1 b., Chardonnay 2008 – 8 b., Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský 2008 (klon 90/12) – 7,7 b., Ryzlink vlašský 2007 – 7,6 b., Cabernet Moravia 2008 – 7,1 b., Ryzlink rýnský 2008 (klon 89/12) – 6,5 b. a Modrý Portugal 2006 – 6,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist