Audience u krále vín, tentokrát od Mosely

15. 12. 2010

Pokud opravdu platí, že ryzlink je král vín, pak jsme se ve Viničním altánu ocitli na jakémsi vinném setkání monarchů. A to díky Petru Zarybnickému a hlavně vinařům na Mosele, kteří krásné ryzlinky produkují. Ochutnali jsme jich celkem devět ze dvou vinařství – Weingut Selbach-Oster z Zeltingenu (4 vína) a Weingut St.Urban-Hof z Leiwenu (5 vín).

Již vstupní víno Riesling QBA 2009 z vinařství Selbch-Oster nasadilo laťku kvality velmi vysoko. Formálně ještě suchý ryzlink s příjemným zbytkovým cukrem (7,8 g/l) nabídl lákavou ovocnou vůni okořeněnou lehce minerálními tóny. V chuti měkce ovocný (broskev, meruňka, citrusy), lahodně pikantní s náznakem lipoviny a minerálů. Více než jen pěkné zavínění!

A další elegantní ryzlink ze stejného vinařství – Zellinger Schlossberg Riesling QBA 2009. Opět formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Vůně mazlivě ovocná (zrálá broskev, meruňka) s lehkým minerálním kabátkem. V těle bohatě ovocné víno, pikantní s minerální dochutí, ale také plnější s delším závěrem.

A po dvojici vín změna vinařství: St.Urbans-Hof Riesling QBA 2009. I tady ještě suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l) a trošku nižším alkoholem (11,5 %). Vůně ovocně-minerální s převahou citrusových tónů. Ty převládaly také ve velmi svěží a pikantní chuti, jejíž závěr byl více minerální. Podle mne z velmi kvalitní a dost vyrovnané sestavy asi nejméně atraktivní víno. Ale pořád vysoko nad běžným standardem.

A třebaže následující Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese 2009 z vinařství Selbach-Oster byl v o poznání vyšší cenové kategorii, v kvalitě tak zřetelný rozdíl nebyl. Obdobný poměr zbytkového cukru a kyselin jako u předchozích vín (jen o malinko nižší kyselina), ve vůni i chuti se však o něco lišil. A to i díky zrání 50 % vína v dubovém (1000 l) sudu). Ve vůni jemnější citrusy a závan minerálů, v chuti téměř identické víno, jen se zřetelnější stopou lipoviny. Lehce pikantní ryzlink, jemuž přece jen v dochuti vyčuhoval sladší ocásek.

Jednoznačně nejdražším, nicméně nemohou s jistotou tvrdit, že u mne nejlepším vínem byl Saarfeilser Riesling Spätlese 2009 z vinařství St.Urbans-Hof. I u něj byl vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina – 7,4 a 7,5 g/l). Nepřekvapila pěkná ovocně-minerální vůně, možná s větší převahou minerálních tónů. V těle výrazně ovocité a zároveň elegantní víno, bez ohledu na své mládí. A také nejen pikantní, ale i šťavnaté s delší dochutí.

Následující Zeltinger Himmelreich Riesling Kabinett z vinařství Selbach-Oster nabídl asi nejlepší poměr ceny a kvality. Tady už byl zbytkový cukr výrazně vyšší (16,2 g/l), ale díky bohaté kyselině (7,2 g/l) bylo víno pikantní i šťavnaté. Ve vůni bohatě ovocité (broskve, jablko) s lehkým závanem lipoviny. V chuti měkce ovocné, nasládlé, ale pikantní. Dochuť delší, mile šťavnatá.

Závěrečné tři ryzlinky pocházely z „dílny“ vinařství St.Urbans-Hof. Nejprve Mehringer Riesling Alte Reben 2009 z velmi starých keřů (až 80 let). Atraktivní vůně (meruňka, broskev), stopa medu a lipoviny. Jemně nasládlé (15,5 g/l zbytkového cukru) v ovocitém těle (přezrálý hrozen), uhlazené s příjemnou a výrazně delší dochutí. Další z mých favoritů!

Zbývající dvě vína již představovala skutečnou sladkou dvojtečku. Ockfener Bockstein Riesling Kabinett 2009 mnohé jistě zaskočil výraznou živočišností ve vůni (onen „dotek pekla“, jak podotýkal Petr Zárybnický). Ta však po několika minutách postupně zmizela a objevily se příjemné ovocité tóny (meruňka, broskev, stopa citrusů) v lehce medovém závoji. V chuti nebyla divoká živočišnost ani zpočátku. Zato v ní nechybělo bohatě nazrálé ovoce a jemný med v delší pikantní dochuti se sladkým ocáskem. Ještě připomínám dost nízký alkohol u tohoto mazlivě boubelatého vína – pouhých 8,5 %.

A na závěr neméně sladký ryzlink – Piesporter Goldtröpfcher Riesling Kabinett. Víno s 54 g/l zbytkového cukru, ale také s 8,2 g/l kyselin. Ve vůni bohatě ovocité s jemný tóny lipoviny i počátečním živočišným aroma. Přes vyšší cukr nepůsobí víno sladce, ale šťavnatě. Je příjemně pikantní a chlubit se rozhodně může dlouhou dochutí. Opravdu krásná tečka a zároveň lákavá pozvánka pro návrat k Mosele. Je to prostě jedno mnoha sídel krále vín!

A takové je hodnocení „vrcholového týmu“:

Piesporter Goldtröpfcher – 9,5 bodu (z 10 možných), Ockfener Bockstein – 9,4 b., Mehringer Riesling Alte Reben – 9,2 b., Zeltinger Himmelreich Riesling – 9,1 b., Saarfeisler Spätlese – 9 b., Zeltinger Schlossberg Riesling a Zeltinger Sonnenuhr Riesling – 8,7 b., Selbach-Oster Riesling QBA – 8,4 b. a St.Urbans-Hof Riesling QBA – 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist