Bílé cuvée a Maňákův „červený finiš“

3. 12. 2010

Štěpán Maňák osobně do Viničního altánu nepřijel – letos poněkud opožděné vinobraní totiž vrcholilo. Nicméně jeho vína jsme ochutnali. Zástupce vinařství Tomáš Lunga nám totiž představil „Maňákovu jedenáctku“, v drtivé většině z ročníku 2009. Vína, možná trošku překvapivě, hýřila zbytkovými cukry. Tedy pochopitelně kromě červených, která byla vůči mým chuťovým buňkám rozhodně vstřícnější.

Zaujalo mne vstupní Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru z ratíškovické vinice. Přesně na oficiální hranici suchého a polosuchého vína, voňavé po nazrálém ovoci s lehce kořenitými tóny. V chuti identické, pikantní s výraznějším kořenitým ocáskem.

Polosuché Neuburské 2009 v pozdním sběru (11,5 g/l zbytkového cukru) předvedlo měkce ovocnou vůni (hruška, angrešt) s jemným květinovým „štychem“. Tělo hodně uhlazené s poněkud potlačenou pikantností a s lehce ovocitým závěrem, který mne však neoslnil.

Nenapravil to ani následující Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru. Již polosladké víno s malinko vyčuhujícím alkoholem (13 %) vonělo po přezrálých broskvích a banánech. Chuť ovocně květinová, poněkud fádní v nasládlém, ale málo pikantním závěru.

A zcela se nevydařil ani „malý experiment“ s Rulandským bílým 2009 v pozdním sběru. Formálně suché víno (8 g/l zbytkového cukru, 6,5 g/l kyselin) totiž zrálo 3 měsíce v bariku. Ve vůni kombinace ovoce s máslovou stopou a lehce kořenitým závanem. V chuti ovocně-bylinné (náznak „lékárny“), zakulacené, ale málo pikantní s výraznějším vanilkovým kabátkem. Působilo trošku jako hybrid, který hledá svého konzumenta…

Moc jsem si však pochutnal na Family Pinot Cuvée 2009, polosuchém víně ze všech tří pinotů (Rulandské modré jako klaret). Vonělo po nazrálém jižním ovoci, v poměrně šťavnaté chuti bylo cítit velmi pikantní tropické plody. Tělo zakulacené a dostatečně elegantní. Velmi příjemné, harmonické víno, které se pije samo!

Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů mi asi chutnal ze všech vín nejméně. Polosladké víno s vysokým zbytkovým cukrem (30,2 g/l) z mutěnické viniční trati Úlehle mělo ovocně-medovou vůni (převaha přezrálé broskve) s náznakem černého rybízu. V chuti hodně nasládlé, málo pikantní. Zbytkový cukr poněkud zastřel ovocitost i rybízové tóny.

Dalším z vín, která mne velmi zaujala, byl Tramín červený 2009 ve výběru z bobulí. Sladké víno (58,9 g/l zbytkového cukru) oslnilo již krásnou vůní (vyzrálý hrozen, citrusy, náznak botrytidy). V chuti výrazně sladké, opět s citrusovými tóny, nechybí ani botrytická stopa – a především velká elegance v delší dochuti. Sváteční víno za poněkud vyšší cenu.

Hezky pitelná byla polosladká růžovka z Rulandského modrého 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé peckoviny, v určitém okamžiku i jahody. V identické chuti bylo víno jemně pikantní, malinko nasládlé (nikoliv sladké) a decentně vyvážené. Poněkud mi však vadil na „růžovku“ brutální alkohol – 14 %.

Červená vína jsem si vychutnal. A to počínaje Cabernetem Moravia 2009 v pozdním sběru. Ve vůni hodně nazrálé peckoviny a decentní stopa po kouři a čokoládě. Ve středně plném těle byla zřetelná opět kombinace přezrálých peckovin a čokolády. Hezky pitelné víno pro delší posezení!

Téměř stejně bych charakterizoval také následující Dornfelder 2009 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé, lehce kořenité ovoce. V uhlazeném a jemně pikantním těle byla cítit vyzrálá lesní směs. Středně plné a opět dobře pitelné víno, které se (alespoň doufám) brzy neomrzí.

O závěr se postarala bariková tečka, rozhodně nejlepší víno večera. Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů (z obce Ořechov) zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni předvedlo nazrálou lesní směs s delikátní stopou vanilky. V chuti příjemně uhlazené, ovocité s lehce karamelovými, hlavně však vanilkovými tóny. Delikátní víno za poměrně vyšší cenu. Pil jsem moravské modré pinoty o něco vyšší kvality s přibližně stejnou, ale také i výrazně nižší cenou. Tady se sud prodražil!

A ještě hodnocení poněkud oslabeného (početně, nikoliv degustačně) „vrcholového týmu“:

Rulandské modré 2008 – 8,9 bodu (z 10 možných), Dornfelder – 8,6 b., Family Pinot Cuvée a Cabernet Moravia – 8,5 b., Veltlínské zelené a Tramín červený – 8,4 b., Rulandské modré rosé – 8,3 b., Sauvignon a Rulandské bílé – 8,1 b., Ryzlink rýnský – 8 b. a Neuburské – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist