Bulharské lahůdky – série 2

11. 11. 2016

      Po měsíci přivezl Georgi Ivančev do Viničního altánu další várku kvalitních bulharských vín, tentokrát novinky z různých vinařských oblastí země. A myslím, že tentokrát měl ještě šťastnější ruky. Proti zářijové „desítce“ se mi zdála tato vína ještě lepší. Například bílá měla výraznější kyselinu, červená zase většinou o něco nižší alkohol. A to mi vyhovovalo.
      Zahájili jsme suchým bílým vínem Zeyla 2015, což bylo Chardonnay z vinařství Chateau Copsa. Lehce barikované víno s vůní nazrálého světlého ovoce s jemnými vanilkovými tóny. Ve výrazně aromatické chuti jsem cítil světlé ovoce s lehkou vanilkou. Víno bylo poměrně šťavnaté a dostatečně pikantní.
      Ještě o poznání vstřícnější bylo pro mne bílé cuvée Lenea 2013 z vinařství Marash. Suché víno z odrůd   Chardonnay a Colombard vonělo po vyzrálém světlém ovoci s lehkou máslovou stopou a dotykem minerálů. V chuti jsem cítil světlé peckoviny, tělo bylo plnější, šťavnaté a pikantní s jemným minerálním ocáskem.
      Prvním červeným bylo cuvée Merlotu a Cabernetu Sauvignon (50/50) 2012 z vinařství Telish. Vyšší alkohol (14 %), ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce a lehký závan kůže. V chuti identické, malinko lehčí s výraznější stopou pomalu sládnoucích tříslovin.
      Vítězem večera, pokud jde o poměr cena/výkon, se stalo víno Castra Rubra 2013, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (65 %) a Syrah (35 %). Ve vůni příjemná kombinace tmavého ovoce a čokolády. Ve vůni výrazné tmavé ovoce, poměrně uhlazené a měkce pikantní s lehkou stopou tříslovin. Poslední z ochutnávaných červených vín, které nezrálo ve dřevě, ale v nerezu.
      Víno Bratanov 2012 z odrůdy Merlot nabídlo ve vůni tmavé ovoce (višně), trochu čokolády a také kůže. V chuti tmavé ovoce, lehce džemovité, tělo uhlazené, lehká stopa čokolády a sládnoucí třísloviny. Víno zrálo 12 měsíců v novém bariku z francouzského dubu.
      Krokem výš bylo cuvée Marash 2011 z odrůd Syrah, Malbec a Petit Verdot. Ve vůni lehce griotkové tmavé ovoce. V chuti vyzrálé, uhlazené, měkce pikantní a poměrně svěží. Cítil jsem džemovitá tmavé ovoce, v lehkém čokoládovém závoji se stopou kůže.
      A ještě o chloupek víc mi chutnalo cuvée Marash Quatro 2011 ze čtyř odrůd (Malbec, Cabernet Sauvignon, Syrah a Cabernet Franc). A již o poznání nižší alkohol (12,5 %). Vstřícná vůně vyzrálého tmavého ovoce s nádech kůže a čokolády. Chuť bohatě ovocná, uhlazená, jemně pikantní a příjemně svěží. A nechyběl lehký „štych“ po čokoládě a kůži.
      Následovala dvě vína z vinařství Orbelus Organic Winery JSC. Nejprve Orbelus 2011, cuvée odrůd Merlot (60 %) a Syrah (40 %). Organické víno s bohatě ovocnou vůní po tmavých peckovinách se stopou džemu. Chuť ovocná, uhlazená, lehounce nasládlá a měkce pikantní.
      Opravdu krásným vínem, jehož styl mi připomíná špičkové produkty ze španělské Rioji, bylo Orbelus Prima 2011 z pěti odrůd (Ranna melnicka reva, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah a Petit Verdot). Ve vůni kombinace tmavé lesní směsi s náznakem čokolády. Také v chuti tmavé lesní plody, jemná čokoláda a stopa kůže. V těle bylo pikantní s jemnými, ale ještě zřetelnými tříslovinami. Víno zrálo 15 měsíců v bariku z francouzského dubu.
      A na závěr možná to nejlepší (i když u mne to bylo srovnatelné s předchozím, výrazně sofistikovaným vínem) – Domaine Bessa Valley Enira 2011. Víno s vyšším alkoholem (14,5 %) a bohatou vůní (tmavé ovoce, jemná čokoláda). V plné, uhlazené a přímo elegantní chuti bylo víno bohaté na vyzrálé tmavé ovoce. Nechyběla také delikátní stopa čokolády. Ve srovnání s předchozím vínem bylo méně pikantní, ale také o něco mazlivější.
      Skvělý závěr dalšího kola prezentací prvotřídních bulharských vín. A již nyní se těším na další. Je to opravdu skvělý vinný zážitek, vždy umocněný velmi vstřícnými cenami.
      A takto vína hodnotil početně oslabený „vrcholový tým“:
Domaine Enira – 9,1 bodu (z 10 možných), Orbelus Prima – 9 b., Orbeus Merlot & Syrah – 8,9 b., Marash a Marash Quatro – 8,8 b., Castra Rubra a Bratanov Merlot – 8,7 b., Lenea a Telish Merlot & Cabernet Sauvignon – 8,6 b. a Zeyla Chardonnay – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

www.jidlo-piti-ziti.cz Jídlo Pití Žití www.vinarske-noviny.cz Vinařské noviny www.fotogaleriepeba.eu peba
 

TOPlist