Červené víno ženám prospívá. Je zdrojem rozptýlení
30. 7. 2014
Francouzi trpí až o 40 % nižším výskytem srdečních chorob, než lidé ze západních zemí. A to i přesto, že příliš nesportují a nevěnují pozornost zdravému životnímu stylu. Souvisí to s takzvaným francouzským paradoxem, za který již v roce 1819 označil lékař Samuel Black podivně nízký výskyt infarktů mezi Francouzi. Přiměřená konzumace vína má totiž pozitivní vliv nejen na zdraví mužů, ale především žen. Kromě toho, že podporuje funkci střev, působí protizánětlivě a antistresově, čímž napomáhá spontánnímu početí.
Současné výzkumy dokázaly, že nejen hrozny, ale i víno má pozitivní vliv na lidský organizmus. Slupka je zdrojem vlákniny, která je prospěšná pro funkci střev a pročišťování těla. „Ve víně je navíc obsažen antioxidant zvaný resveratrol, který pomáhá například oddálit stárnutí, chrání tělo před stresem a má příznivý vliv na cévy a srdce. Snižuje také riziko vzniku rakoviny, cukrovky a jiných neurologických onemocnění. Má protizánětlivé účinky a zvláště pak napomáhá mírnit záněty močových cest, kterými trpí častěji ženy než muži,“ popsal gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Kromě toho trpí v dnešní době mnoho žen také úzkostnými poruchami souvisejícími se vstupem na pracovní trh a zakládáním rodiny. Ty často způsobují problémy s početím. Příležitostné pití vína tak pomáhá k překonání úzkostných stavů, které blokují proces námluv včetně spontánního početí.
Červené víno jako zdroj přírodních antioxidantů.
Většina odborníků se přiklání k názoru, že červené víno je zdravější než bílé. Může za to odlišná výroba. „Červené víno je vyrobeno z plodů i se slupkami, zatímco bílá vína jsou vyráběna z kvašené hroznové šťávy, která neobsahuje slupky. Právě ve slupkách hroznů je největší množství prospěšných látek,“ vysvětlila Monika Kořínková, marketingová ředitelka společnosti Víno Blatel, které se řadí k největším producentům červeného vína odrůdy Merlot v České republice. V červeném víně se nachází velké množství přírodních antioxidantů, takzvaných flavonoidů. „Přírodní antioxidanty ve víně zmírňují průběh zánětů, mají také bakteriostatické a antivirové účinky. Zpevňují krevní kapiláry, ovlivňují hladinu estrogenu v krvi a podporují účinek vitaminu C,“ dodala Kořínková. „Pití červeného vína má příznivý vliv i na krvetvorbu. Obecně suchá vína obsahují více příznivých látek než sladká,“ upřesnil Pavel Turčan.
Foto Libor Chlupatý