Chilská krása s francouzskými kořeny

6. 5. 2011

Casa Silva – přední chilské vinařství s francouzskou minulostí, která se zřetelně promítá do stylu jeho vín. A to nejen červených, ale, možná trochu překvapivě, také bílých. Díky Jiřímu Čápovi z dovozní společnosti Víno Plus, s.r.o. jsme měli možnost po roce znovu tato výborná vína ochutnat.

Protože čtyři vína byla totožná s těmi, která jsme ochutnávali loni, mohli jsme srovnávat jejich vývoj v láhvi za toto období. A ten byl rozhodně pozitivní.

Zahájili jsme mladým cuvée odrůd Chardonnay a Semillon – Family 2010 s 85procentním podílem chardonnay. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s delikátní stopou banánu. Chuť měkce ovocná, zakulacená, lehce pikantní. Příjemný závěr v podobě meruněk a broskví.

O něco atraktivnější byl Sauvignon Blanc Reserva 2010 s ovocnou vůní, z níž vystrkoval drobné růžky černý rybíz a černý bez. Ostatně v chuti, která byla výrazně pikantní. Tělo však mohlo být o malinko baculatější. Nicméně sauvignon evropského, možná také moravského stylu.

Víno Casa Silva Sauvignon Gris 2009 byl zajímavé především tím, že bylo vyrobeno z poměrně málo známé odrůdy. Ve vůni byl tento Sauvignon šedý ovocně-minerální. V chuti identický, s jemným smetanovým kabátkem a s lehce pikantním, zřetelně minerálním závěrem.

Novinkou proti loňskému roku bylo také Chardonnay Gran Reserva 2008 z vinice Angostura. Víno s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po nazrálém jižním ovoce a neskrývalo i lehkou živočišnou stopu. V uhlazené chuti bylo vyzrálé ovoce kombinované s jemnými tóny vanilky a karamelu. Víno totiž z 50 % zrálo 6 měsíců v bariku z francouzského dubu.

Vrcholem bílých vín bylo již loni degustované velké cuvée Quinta Generacción 2007 (Sauvignon Gris – 34 %, Chardonnay – 32 % a Viognier – 34 %). Vůně krásně ovocná s převahou delikátních citrusů a s jemnou stopou minerálů. Tělo plné vyzrálého a uhlazeného ovoce (meruňky, broskve) s bohatým a delším závěrem na patře. Tady se hlásily ke slovu pikantní citrusy, ale zřetelná byla také trošku vzdálenější stopa vanilky a minerálů. Krásné a šťavnaté víno, jehož výroba byla malinko komplikovanější – Sauvignon Gris zrál v nerezu, Viognier 7 měsíců a Chardonnay 6 měsíců v bariku. Pak bylo víno sceleno. V porovnání s loňskem – žádná dramatická změna!

Prvním červeným a novinkou ve Viničním altánu byl Cabernet Sauvignon Colección 2007 s vůní lehce džemovité a nazrálé lesní směsi. V chuti však spíše převládaly tmavé peckoviny, jemně pikantní s bohatě ovocitou, jen vzdáleně vanilkovou dochutí (20 procent vína zrálo v bariku z francouzského dubu).

Příjemným překvapením bylo nejstarší víno večera – Carmenére Colección 2006. Trošku jsem se obával o jeho vývoj od loňské ochutnávky, ale mohu říci, že zbytečně. Stále krásná vůně (tmavé ovoce, čokoláda, kůže, tabák), plné a uhlazené tělo, bohatě ovocné a jemně „okořeněné“ špetkou čokolády a tabáku a s lehounkým živočišným (kůže) závojem. Víno je na vrcholu a příjemně hladí. Také jeho cena je potěšitelná.

Další novinkou bylo Carmenére Reserva 2009 (loni jsme ochutnávali ročník 2007). Vůně obdobná jako u přecházejícího vína, jen méně vyzrálá a se zřetelnější stopou černého rybízu. Nicméně i toto výrazně mladší víno bylo v těle již uhlazené, řekl bych elegantní, ale s příjemnou pikantností v závěru. Tady bych očekával rovněž pěkný vývoj v láhvi.

Poslední dvě vína jsme ochutnávali již loni v únoru a obě kvalitu minimálně udržela. Řekl bych, že poslední syrah mi chutnal ještě víc. Ale nejprve Carmenére Gran Rsserva 2007. Ve vůni příjemně vyzrálá tmavá lesní směs. Chuť bohatě ovocná (borůvky, ostružiny), uhlazená a velmi elegantní. Jen vzdálená stopa po zrání v sudu (80 % vína pobývalo 10 měsíců v bariku z francouzského dubu). Opravdu fajnové carmenére!

Ale rozhodně nejlepším červeným vínem večera byl Syrah Gran Reserva 2007 z vinice Lolol. Ve vůni velmi bohatá lesní směs (borůvky, ostružiny) přecházející do tmavých višní. Tělo plné vyzrálého ovoce, přitom svěží, jemně pikantní v krásně dlouhé dochuti. Moc pěkná práce s barikem. Devadesát procent vína zrálo 12 měsíců v novém bariku z francouzského dubu. Opravdu hezká tečka za výbornými chilskými víny ve francouzském stylu, kterou náležitě ocenil i „vrcholový tým“:

Syrah Gran Reserva 2007 – 9,2 bodu (z 10 možných), Quinta Generacción 2007 – 9,1 b., Carmenére Gran Reserva 2007 – 9 b., Carmenére Colección 2006 a Carmenére Reserva 2009 – 8,9 b., Chardonnay Gran Reserva 2009 – 8,8 b., Cabernet Sauvignon Colección 2009 – 8,7 b., Sauvignon Blanc Reserva 2010 – 8,2 b., Chardonnay/Semillon Family a Sauvignon Gris – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist