Chilská symfonie s francouzskými notami

11. 6. 2010

V únoru a březnu jsme se ve Viničním altánu dočkali (nebo ještě dočkáme) bohatého zastoupení jihoamerických vinařství – uruguayské Bodegas Carrau, chilské Santa Ema, argentinské Familia Schroeder a Bodegas Dominio del Plata.

Pan Jiří Čáp z dovozní společnosti Víno Plus, s.r.o. v únoru představil vína dalšího známého chilského vinařství, nejstaršího v oblasti Colchagua Valley – Viňa Casa Silva. Vína ve svém stylu ovlivněná francouzským původem zakladatelů přes sto let starého vinařství. Sklepmistr si pohrává s barikovými sudy, možná poněkud komplikovaným, nicméně (jak se při ochutnávaní vín nakonec ukáže) poměrně efektivním způsobem.

Ochutnali jsme deset vín – čtyři bílá a šest červených. V podstatě to většinou byly tradiční francouzské odrůdy, i když Carmenére je dnes spíše spojováno s Chile, a ne s Bordeaux.

Přes poměrně aktivní používání bariku mi bílá vína chutnala, jen jsem se nemohl vyrovnat s velmi vysokým alkoholem u většiny, tedy konkrétně tří vín. Týká se to i vstupního cuvée Chardonnay/Semillon Family Wines 2009 s 85procentní převahou burgundské odrůdy. Pěkná vůně po broskvích a meruňkách s lehkým minerálním kabátkem. V těle zakulacené (až nasládlé – zřejmě díky vyššími alkoholu – 13,5 %), „mazlavější” a jemně pikantní v poměrně elegantním těle. Malá část chardonnay zrála 10 měsíců v dubovém sudu, ale víno jím bylo jen něžně políbeno. Škoda toho vysokého alkoholu – malinko vyčuhoval.

O dva roky starší Chardonnay Colección mělo příznivější alkohol (12,5 %), ale také výraznější barikovou stopu – a to ve vůni i chuti. Na ovocném základě nabídlo jako prémii tóny vanilky, toustu, másloviny i ovesných vloček. V těle nazrálejší, v delší dochuti byla zřetelná bariková stopa. Víno ve stylu sur-lie částečně zrálo i kvasilo v bariku z francouzského dubu. Na můj vkus mohlo být malinko svěžejší a elegantnější v dochuti.

Velmi atraktivní (až na ten alkohol – 14,5 %) bylo následující víno – Lolol Viognier 2007. Krásná ovocná vůně (se stopou citrusů). Tělo bohaté, měkce ovocné (meruňky, broskve, citrusy) s jemnými barikovými tóny. Hutné a zajímavé víno, které bych dekantoval den před konzumací. A poté malinko „přichladil”. Jinak moc pěkný zážitek!

Závěrečným bílým vínem bylo originální, opravdu netradiční cuvée Quinta Generación 2007 (Chardonnay, Viognier a Sauvignon Gris). Víno s mnohovrstevnou vůní (převažují různé druhy světlého ovoce) i chutí (měkce ovocná s barikovými i máslovými tóny). Plné, pěkně zakulacené a harmonické víno se zřetelným „dřívkem“ v dochuti.

Další cuvée, tentokrát již červené, Family Wines 2007 bylo z odrůd Cabernet Sauvignon (70 %) a Carmenére (30 %). Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, v chuti výrazně ovocné (opět třešně, višně), nekomplikované, poměrně pikantní se zřetelnými tříslovinami v dochuti.

Následující víno Carmenére Colección 2006 mělo ve vůni kromě nazrálých tmavých lesních plodů také výraznou živočišnou stopu (kůže). A cítil jsem i špetku kávy a čokolády. Víno, jehož čtvrtina zrála 3 měsíce v bariku z francouzského dubu, bylo v těle nazrálé a zřetelně kořenitější. Zjevná byla i chuť lesní směsi, ale také stopa kůže.

O něco atraktivnější bylo Carmenére Reserva 2007(40 % vína zrálo ve francouzském bariku). V bohaté vůni lesní směs a povidla. V chuti bylo víno výrazně ovocné (lesní směs) s tóny dubového toustování. Zrálo 6 měsíců v bariku a bude se nepochybně ještě nějaký rok příznivě vyvíjet.

Carmenére Gran Reserva Los Lingues 2007. Ve vůni vyzrálá lesní směs v džemovité formě, ale také listy černého rybízu. V ovocném těle těšily sladké taniny, ale rovněž elegantní dochuť. Hutné víno zrálo z 80 % 10 měsíců ve francouzském bariku. Také toto víno se předvedlo vyšším alkoholem – 14 %. Ale moc potěšilo…

Protože nejsem velký příznivec těžších vín z odrůdy Carmenére, moc mne polaskalo následující – Syrah Gran Reserva Lolo 2007. Nejen mnohem delikátnější vůní (směs tmavých peckovin a ostružin), ale i svěží ovocnou chutí. V pikantním těle byla zřetelná stopa vanilky. Živé a perspektivní víno, které zrálo ze dvou třetin 12 měsíců ve francouzském bariku.

Jak se sluší, to nejlepší na konec! V tomto případě velké cuvée Quinta Generación 2005 (Cabernet Sauvignon – 35 %, Carmenére – 25 %, Syrah – 25 % a Petit Verdot – 15 %). Krásná vůně (směs tmavých peckovin a lesních plodů, kůže, stopa černého rybízu, čokolády a závan moruší), uhlazené ovocné tělo opět s dotykem černého rybízu, čokolády a plné sladkých taninů. Harmonické víno s bohatším tělem a jemně pikantní dochutí. Víno zrálo 13 měsíců v novém francouzském bariku, a bylo to krásné soužití.

Krásně vygradovaná ochutnávka, která jen potvrdila, že i chilská vinařství jsou různorodá a mnohotvárná, čímž dávají šanci, aby si každý vybral podle svého vkusu a chuti.
Také „vrcholový tým“ si patřičně vybral. Zde je jeho volby:

Quinta Generación 2005 – 9,3 bodu (z 10 možných), Syrah Gran Reserva Lolol – 9,2 b., Carmenére Gran Reserva Los Lingues – 9,1 b., Carmenére Reserva 2007 – 8,9 b., Quinta Generación 2007 – 8,6 b., Viognier Lolol 2007 a Carmenére Colección 2006 – 8,5 b., Cabernet Sauvignon/Carmenére Family Wines – 8,3 b., Chardonnay Colección 2007 – 8,1 b. a Chardonnay/Semillon Family Wines – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist