Chilsko-argentinské přechutnávání
13. 6. 2019
Protože Jorge Atisha, čerstvý otec druhého chlapce, musel z pochopitelných důvodů zůstat v Olomouci, vína z nabídky dovozní společnosti OpenWine nám ve Viničním altánu představila someliérka firmy Zuzana Vojtěchová.
Ochutnali jsme pět vín ze tří argentinských vinařství a dalších pět z chilského Santa Ema. Celkem čtyři bílá (včetně jednoho sektu), jedno růžové a pět červených.
Osvěžil a naladil nás Sekt Pascual Toso Chardonnay Brut z argentinského vinařství Pascual Toso v oblasti Mendoza). Sekt vyrobený metodou charmat (druhotné kvašení v nerezovém tanku) vonělo po vyzrálém světlém ovoci, jemně minerálním. V příjemně perlivém těle bylo víno výrazně ovocné, šťavnaté a měkce pikantní. Na sekt s druhotným kvašením v tanku bylo poněkud dražší.
Následoval Sauvignon Blanc 2018 Select Terroir Reserve z chilské Santa Emy. Ve vůni ovocně-minerální se zřetelnými tony angreštu a jemného černého bezu. V chuti navíc tóny citrusů, nechyběl angrešt a černý bez ve šťavnatém těle s pikantním závěrem.
Ze stejného vinařství bylo Chardonnay 2017 Select Terroir Reserve. Víno vonělo po nazrálých světlých peckovinách v jemně máslovém kabátku. V chuti ovocné a velmi šťavnaté, lehce zakulacené a měkce pikantní v závěru na patře.
Víno La Puerta Torrontés Alta 2017 z argentinského vinařství La Puerta (oblast La Rioja) nám představilo u nás málo známou odrůdu Torrontés. Vůně jemně ovocná, zřetelně muškátová. V chuti lehčí, převaha světlého ovoce, jemně kořenitého. V závěru pikantní s jemnou grepovou hořčinkou. Všechna bílá vína i následující růžové zrála v nerezu.
Santa Ema Rosé 2018 Select Terroir Reserve bylo suché. Víno z odrůd Cabernet Sauvignon (70 %) a Syrah (30 %) vonělo po kombinaci lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti identické, plnější, bohatě ovocné se šťavnatým a pikantním závěrem. Pěkná „růžovka” s trošku nevlídným poměrem cena/výkon.
Mám moc rád červená vína z patagonského vinařství Familia Schroeder, jejich styl má blízko k francouzským z Bordeaux. Krásná jsou jejich cuvée, ale také jednoodrůdová z Malbecu. My jsme ochutnali Saurus Malbec 2017 s vůní vyzrálého tmavého ovoce, a zpočátku s jemnými živočišnými tóny, které postupně mizely. V uhlazené chuti tmavé ovoce, jemně živočišné (kůže) a příjemně uhlazené. V koncovce pak měkce pikantní ocásek. Víno zrálo ze 40 procent 4 až 5 měsíců v bariku s amerického dubu.
Cabernet Sauvignon 2015 z vinařství Pascual Toso nabídl ve vůni džemovité tmavé ovoce se stopou kůže a čokolády. V chuti přezrálé tmavé ovoce, džemovité a poměrně uhlazené s jemnou stopou dřeva. Na můj vkus až moc vyzrálé. Ve velkém sudu zrálo 40 % vína po dobu 18 měsíců.
Rozhodně nejlepším, ale také nejdražším vínem večera bylo Cuvée Barrancas 2015 z vinařství Pascual Toso. Víno z odrůd Malbec (60 %) a Cabernet Sauvignon (40 %) mělo vyšší alkohol (14 %), ve vůni pak čokoládu a stopu kůže. Vyzrálé tmavé ovoce se dotykem višní a čokolády jsem cítil v lehce pikantní a šťavnaté chuti. Víno zrálo 8 měsíců v bariku z amerického dubu.
Závěrečným vínem byl Merlot 2017 Gran Reserve z vinařství Santa Ema. V ovocné vůni byly výrazné vanilkové tóny. V chuti vyzrálé a uhlazené tmavé ovoce se zřetelným vanilkovým „štychem”. V závěru bylo víno jemně pikantní. Víno, které zrálo 10 měsíců v bariku z amerického a francouzského dubu, bylo hodně mladé. Potřebuje ještě minimálně rok ležet v láhvi.
Početně oslabený „vrcholový tým“ ocenil vína z Chile a Argentiny takto:
Pascual Toso Cuvée Barrancas – 9 bodů (z 10 možných), Santa Ema Merlot Gran Reserve – 8,9 b., Sekt Pascual Toso Chardonnay a Familia Schroeder Saurus Malbec – 8,8 b., Santa Ema Chardonnay, Santa Ema Rosé a Pascual Toso Cabernet Sauvignon – 8,7 b., Santa Ema Sauvignon Blanc, La Puerta Torrontés a Santa Ema Carmenére – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý