„Čtyři oči“ pro jedna ústa

4. 6. 2009

Jemný italský „štych“ v argentinských vínech – i tak bych mohl charakterizovat produkty vinařství Famiglia Quattrocchi z Mendozy, které nám ve Viničním altánu představil Martin Kozák z karlovarské dovozní společnosti Kupmeto CZ, s.r.o. Není divu, kořeny vinařství jsou italské, a navíc i některé vína jsou vyrobena z odrůd typických pro vinařství na Apeninském poloostrově. Ochutnali jsme Barberu, snad se dočkáme i Sangiovese.

Myslím, že argentinskou novinku v portfoliu své firmy vybral Martin Kozák šťastně. Vysoká kvalita již od základních řad Quattriocchi („čtyři oči“ jsou zobrazeny na etiketách), vína charakteristická svým stylem pro Mendozu, ale také v některých případech originální. A co mne rovněž potěšilo – to je delikátní práce s barikem. Dub u Quattrocchiů víno opravdu líbá, nikoliv znásilňuje.

Pravda, argentinské vinařství Quattrocchi není chilský Errazuriz, další tahák z „Nového světa” na našem trhu z nabídky Kupmeta. Každopádně v základní řada Varietal jsou argentinská vína minimálně srovnatelná se stejnými produkty Errazuriz. Ve vyšších řadách však u mne přece jen vítězí chilské značka.

Jak na mne působila „italská“ Argentina? Ochutnali jsme devět vzorků – dvě červená vína, růžový Malbec a šest červených ve třech kvalitativních řadách.

Vstupním vínem byl na Argentinu poněkud netypický Chenin blanc, v tomto případě z řady Varietal z ročníku 2008. Ideální víno pro gastronomii k vybraným pokrmům – ovocné (ryngle, citrusy), svěží, lehčí s velmi výraznou kyselinou. Až překvapivě kousající, která mnohé asi zaskočila.

O to výraznější byl „skok“ k dalšímu bílému – Torrontés Grand Reserve barrique 2008. Typická argentinské odrůda v sofistikovaném provedení. Velmi plné a vyzrálé ovocité víno ve vůni i chuti se zřetelnou vanilkovou stopou. V těle kypré, mazlavé s jemnou dubovou dochutí a trošku štípajícím alkoholem (13,9 %)

Stejně staré Rosé Malbec z řady Varietal vonělo velmi příjemně po jahodovém kompotu se smetanou. V těle měkce ovocné a jemně pikantní. Suchá a relativně lehčí „růžovka“.

Ze dvou červených ze základní řady Varietal – Cabernet Sauvignon 2007 a Malbec 2007 – dávám jednoznačně přednost druhému vínu z nejznámější argentinské odrůdy. Zatímco Cabernet Sauvignon mi odrůdu připomínal jen minimálně (především výraznější tříslovinou), v zásadě se mu vzdaloval džemovitou lesní směsí a zřetelnou kořenitostí v těle.

Naproti tomu malbec voněl mnohem delikátněji po vyzrálých ostružinách a borůvkách, v těle byl z počátku hladký a jemný, poté bohatě ovocitý s decentní tříslovinou. Za rok bude v ideální kondici. Mabec považuji za víno s nejlepším poměrem cena/výkon ze všech ochutnávaných „čtyř očí“.

Následovala dvě vína z řady Reserve. Nejprve Syrah 2006. Ve vůni vyzrálá lesní směs se zřetelnou vanilkou. V identické chuti ještě výraznější vanilka (v karamelovém kabátku) s velmi zřetelnými, ale již sládnoucími tříslovinami v dochuti.

Cuvée Cabernet Sauvignon-Syrah 2006 (40 % – 60 %) působilo o něco plnějším a vyzrálejším dojmem, v chuti bylo pikantnější se stopou toustu, kávy a jemné čokolády. V dochuti byly zřetelnější třísloviny.

Závěr byl ve znamení dvou výborných vín z řady Grand Reserve. Barbera barrique 2006 je pro Argentinu opravdu netypické víno, nejen samotnou odrůdou, ale celkovým charakterem. Ve vůni se střídaly vyzrálé tmavé peckoviny s ostružinami a borůvkami. V chuti již byla zřetelná vyzrálá lesní směs s jen jemným náznakem vanilky a sládnoucími tříslovinami. Velmi zajímavé víno, jehož kvalitu možná doceníme až po delším pití.

Posledním vínem večera byl Malbec barrique 2006 Grand Reserve. Malbec s velmi hutnou vůní i chutí (vyzrálá lesní směs), v těle delikátní a uhlazené lesní ovoce, lehký náznak vanilky a jemné, sladké taniny. Pro mne „o prsa“ nejlepší víno večera, které čas od času rád prohodím s nebarikovaným malbekem z řady Varietal. Tady vidím ideální duo z vinařství Famiglia Quattrocchi.

Takto hodnotil „čtyři oči“ náš „vrcholový tým“:

Malbec Grand Reserve – 9,3 bodu (z 10 možných), Barbera Grand Reserve – 9,1 b., Cabernet Sauvignon-Syrah Reserve – 8,6 b., Syrah Reserve – 8,5 b., Malbec Varietal a Torrontés Grand Reserve – 8,4 b., Chenin blanc Varietal – 8 b., Malbec rosé Varietal – 7,9 b. a Cabernet Sauvignon Varietal – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist