Do dvanácté sezony s víny z Němčiček!

15. 1. 2015

     Novou sezonu degustací ve Viničním altánu již téměř tradičně zahajujeme víny z Vinařství ZD Němčičky. Tentokrát zástupce vinařství a náš pravidelný host Jaroslav Jakubec představil naplněnému „hlavnímu sálu” dvanáct vín z ročníků 2011, 2012 a 2013. V drtivé většině to byla již vyzrálá vína, připravená ke konzumaci. Trochu mne překvapilo, že hodně bílých vín měla poněkud vyšší alkohol, nicméně u většiny byl dobře zakomponován v těle vína.
      Zahájili jsme Muškátem moravským 2013 v pozdním sběru, suchým vínem s bohatším alkoholem, zvláště pokud jde o muškát. Ve vůni ovocně-květinové s lehkou minerální stopou. Chuť téměř identická, spíše jemná, malinko zakulacená s příjemně pikantním závěrem. Řekl bych „univerzální” muškát pro širší klientelu, včetně pánů.
     Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Tady alkohol nepřevyšoval standard (12,5 %). Ve vůni světlé peckoviny a jemný závan minerálů. Chuť ovocná, tělo středně plné a výrazně pikantní. Víno musí ještě nějaký čas ležet v láhvi, aby se trochu zakulatilo a zjemnilo.
      Následující víno bylo zcela nevydařené. Tedy spíše na cestě do věčných lovišť. Suchý Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru měl vysoký alkohol, ploché, řekl bych „přešlé” tělo bez života. Trošku naoxidované, ale možná strávilo delší dobu v teplejším prostředí a na světle. Pokud ne, každopádně tyto příznaky má.
     Potěšil mne Irsai Oliver 2013 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (po 4,9 g/l). Ve vůni přezrálý hrozen a jemný muškát. Chuť ovocná, šťavnatá a svěží s příjemně pikantní koncovkou, v níž byly jemné tóny majoránky a grepu.
     Výborné bylo následující Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů, polosuché víno s vyšším (14 %), kupodivu nekomplikujícím alkoholem. V plné vůni jižní ovoce s náznakem medovosti.
     V chuti vyzrálé světlé ovoce s medovými tóny ve šťavnatém těle s měkce pikantním závěrem.
      Rozhodně nejlepším bílým vínem večera byl Hibernal 2013 ve výběru z hroznů. Polosuché víno z panenské sklizně (což by mohlo signalizovat, že další ročníky by mohly být ještě lepší). Přímo klasická vůně pro tuto odrůdu – citrusy, med, černý rybíz. Chuť identická, šťavnatá a svěží s měkce pikantním závěrem s tóny grepu.
      Pálava 2013 ve výběru z hroznů již nebyla tak výrazně aromatická, spíše o něco sladší. Polosladké víno (20,8 g/l zbytkového cukru) se solidní kyselinou (7,1 g/l) vonělo po květinách a jemně kořenitém světlém ovoci. V chuti nasládlé, zakulacené, ovocně-květinové a lehounce kořenité v měkce pikantním kabátku. Přidal bych mu více elegantní aromatiky v podobě muškátově-tramínových tónů.
      Velmi příjemná byla Frankovka rosé 2013 v pozdním sběru. Bohatá, suchá „růžovka” s lehkým zbytkovým cukrem (4 g/l), trošku výraznější barvou, pěknou vůní tmavých peckovin a s lehkým džemovitým „štychem” . V chuti bohatě ovocné, suché, svěží a měkce pikantní. Roséčko tak trochu ve stylu jižní Francie.
      Výrazně suché Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru nabídlo pěkný poměr cena/výkon. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Rovněž v chuti tmavé ovoce, tělo trošku štíhlejší, ale pevné se zřetelnou tříslovinou. Bude mu slušet pěkný kousek tmavého masa. A třeba i za dva roky!
      Závěrečná dvojice byla ukázkou příjemných moravských červených vín. Nejprve Svatovavřinecké 2011 ve výběru z hroznů. Přestože to není moje oblíbená odrůda, musím uznat, že v tomto případě mne víno oslovilo. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti nazrálé, již pěkně naležené tmavé ovoce, poměrně elegantní v těle s decentně pikantním závěrem.
      Závěrečná Frankovka 2011 ve výběru z hroznů vyvolala malou diskusi mezi hosty, zda byla lepší než předchozí Svatovavřinecké. Těžká otázka. Osobně bych dal asi přednost frankovce, ale jen o fous. Ve vůni jemné, přezrálé tmavé ovoce. V chuti opět tmavé peckoviny se stopou lesní směsi. Lehce kořenitá s dotykem pecičky, ale také s dostatkem sládnoucích tříslovin. V jemné chuti tóny, které jsou charakteristické pro některá vína jižního stylu.
      A jak vína hodnotil téměř kompletní „vrcholový tým”? Takto:
Hibernal 2013 a Frankovka 2011 – 9 bodů (z 10 možných), Svatovavřinecké 2011 – 8,9 b., Tramín červený 2013 a Frankovka rosé 2013 – 8,8 b., Pálava 2013 – 8,6 b. a Irsai Oliver 2013 – 8,6 b., Zweigeltrebe 2011 – 8,5 b., Ryzlink rýnský 2013 – 8,1 bodu a Muškát moravský 2013 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist