Do třetice krásné bulharské ovínění

12. 1. 2018

     Na začátku předvánočního týdne jsme měli možnost letos již potřetí ochutnat bulharská vína z dovozní nabídky Georgi Ivančeva. Převládala vína z vinařství Katarzyna Estate a Angel’s Estate.
      A „andělským” Chardonnay 2014 jsme také degustaci zahájili. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně minerální. V plnější chuti pak bylo víno lehounce máslové a měkce pikantní se středně dlouhou koncovkou. Výborné nejen k zavínění.
      Následovala jen červená vína, a nejprve pět z polské kapitálové akvizice v Bulharsku – Katarzyna. Nejprve Mezzek Merlot 2016 s vůní džemovité lesní směsi. Stejně tak v identické, trošku drsnější chuti se zřetelnou stopou čokolády a tříslovin. Víno musí v láhvi ještě ležet, podle mne minimálně půl roku.
      Mezzek Cabernet Sauvignon 2016 byl o poznání vstřícnější. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou sušených plodů s jemnými tóny zelené papriky. V chuti vyzrálé tmavé ovoce s lehkým dotykem čokolády a s jemnými tříslovinami v poměrně uhlazeném těle.
      Z této řady vín mi nejvíce chutnal Mezzek Syrah 2015 s velmi pěknou vůní tmavé lesní směsi. Chuť bohatě ovocná se stopou kůže, jemných tříslovin, a také s delším závěrem.
      O stupínek výš se dostal Cheval de Katarzyna (Mavrud) 2016. Ve bohaté vůni jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce s lehkým dotykem čokolády. V bohatě ovocité chuti byla zřetelná kombinace tmavých peckovin, lesní směsi a čokolády.   Tělo uhlazené s delším, lehce džemovitým závěrem. Příjemný a elegantní Mavrud.
      A ještě o něco lepší bylo pro mne cuvée Contemplations 2016 (Merlot & Malbec – 60/40) s výraznější vůní po tmavé lesní směsi. Chuť ovocitá, velmi uhlazená, elegantní s lehounce pikantní koncovkou.
      Přiznám se, že mi mimořádně vyhovuje „Bordeaux styl” červených vín z vinařství Angel’s Estate. Ochutnali jsme dvě – nejprve Angel Cabernet Sauvignon 2014. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce. Ve zřetelně suché chuti identické, navíc s jemným náznakem čokolády v lehounce pikantní koncovce.
      Ze stejného ročníku bylo cuvée Angel 2014, Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc (50/50). Ve vůni příjemná kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V identické chuti uhlazené, harmonické s jemnými, sládnoucími tříslovinami v delším závěru.
      Zakončili jsme dvěma víny z vinařství Domaine Bessa Valley. Vínem s nejlepším poměrem cena/výkon byla jako již tradičně Petit Enira z odrůdy Merlot, v tomto případě ročník 2014. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnými tóny kůže. V trošku lehčí a uhlazené chuti tmavé ovoce s dotykem kůže a jemné čokolády. Skvělé víno k jídlu, ale také jen tak na delší pití.
      O závěr se postaralo „velké cuvée” odrůd Merlot (55 %), Syrah (21 %), Cabernet Sauvignon (9 %) a Petit Verdot (15 %) – Domaine Bessa Valley Enira 2011. Ve vůni tmavé ovoce, spíše sušené, s dotykem jemných bylin. Stejně tak v uhlazené chuti bohaté na sušené tmavé plody. Elegantní, delší závěr na patře.
      Početně lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil letošní již třetí nabídku bulharských vín takto:
Domaine Bessa Valley Enira – 9,2 bodu (z 10 možných), Angel (Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc) – 9,1 b., Contemplations, Angel (Cabernet Sauvignon) a Petit Enira – 9 b., Cheval de Katarzyna – 8,9 b., Angel (Chardonnay) – 8,7 b., Mezzek Syrah – 8,6 b., Mezek Cabernet Sauvignon a Mezzek Merlot – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist