Dobré portské pro každého
20. 12. 2017
Další sladší, tentokrát již zimní večer ve Viničním altánu. Po roce nás opět navštívili manželé Košanovi, kteří prostřednictvím své firmy s výmluvným názvem Dobré portské, s.r.o., k nám dovážejí z Portugalska především výborná portská vína z malého rodinného vinařství Quinta de Santa Eufemia.
Ochutnali jsme celkem deset vín, z toho jedno mimo oblast Douro, jedno klasické červené a osm portských – bílých a červených. Představila nám je paní Martina Košanová, přičemž nechyběly fotografie a video.
Zavínili jsme se mladým a svěžím Vinho Verde Casal Garcia. Světlá, lehounce nazelenalá barva, nízký alkohol (9,5 %), jemná ovocná vůně a stejná chuť, pikantní a s jemným perlením. Bez komplikací i větších ambicí.
Následovalo klasické červené Quinta Santa Eufemia Touriga Nacional 2013. Ve vůni džemovité tmavé ovoce s převahou lesní směsi. V chuti opět tmavé ovoce, jemná stopa džemu, ale také dřeva se zřetelnými, ale sládnoucími tříslovinami. Víno z odrůdy (viz název), která bývá nedílnou součástí portských vín.
Prvním portským bylo Dry White, lehčí (30 g/l zbytkového cukru a „jen” 17 % alkoholu), ale na portské trochu netypické. Vůně ovocně-minerální s náznakem mandlí. Ve sladké, uhlazené, lehké, ale poněkud ploché chuti byly kromě kompotovaného světlého ovoce cítit také jemné byliny. Takové portské typu „ani ryba, ani rak”.
Něco zcela jiná bylo druhé bílé portské – Fine White, víno, které mi z ochutnávaných klasických chutnalo nejvíce. Vyšší zbytkový cukr (96 g/l) i alkohol (19,5 %). Krásná vůně po sušeném ovoci, hrozinkách a citrusech. V chuti sladké, bohaté, hrozinky, fíky, citrusy, a navíc měkce pikantní koncovka. Víno zrálo nejprve 6 až 9 měsíců v nerezu, a následně v sudu z francouzského a amerického dubu.
Následovala portská „klasika v základu” – Tawny. Ještě o něco více zbytkového cukru (100 g/l) a stejný alkohol (19,5 %). Ve vůni lehce kořenité sušené tmavé ovoce včetně fíků. Ve sladké chuti téměř identické, s jemnou stopou dřeva a koření.
Následovalo třetí „základní” portské, Ruby s malinko vyšším zbytkovým cukrem 105 g/l. V ovocné vůni převládalo sušené tmavé ovoce včetně višní, ale cítil jsem i kůži a jemné koření. V chuti převládalo slazené tmavé ovoce se stopou griotky a jemné čokolády.
Víno Finest Reserve Tawny bylo namícháno z různých ročníků (průměr 7 let) a nabídla ve vůni sušené tmavé ovoce, včetně sušených fíků, s jemnou čokoládou. V chuti převládalo sušené ovoce včetně hrozinek. A nechyběl ani náznak kořenitosti a jemných bylin s lehkou pikantností v koncovce.
Mezi má oblíbená portská vína tradičně patří Late Bottled Vintage (LBV), v tomto případě ročník 2011, který jsme ochutnávali již loni. Portské „později nalahvované” je určeno hlavně těm, kteří nechtějí čekat mnoho let na klasické ročníkové portské. Víno má klasický korkový uzávěr, dá se tedy předpokládat jeho další vývoj. Proti loňsku již bylo o něco vyzrálejší. Ve vůni i chuti nabídlo bohatou kombinaci sladkých višní a jemné kořenitosti, ale také ořechové tóny. Elegantní a příjemně pitelné portské, které pociťově nepůsobí tak sladce.
Pochopitelně vyzráleji působilo desetileté Tawny (10 Years Old Tawny). Krásná vůně hrozinek, ořechů, datlí a fíků. Téměř stejné složení nabídla uhlazená a lehčí chuť, opět méně sladká, než bych očekával.
A nakonec to nejlepší, tentokrát to bylo 10 Years Old White. Krásná vůně hrozinek, sušeného ovoce a vlašských ořechů. V téměř identické, jemné a elegantní chuti potěšil dlouhý a měkce pikantní závěr. Opravdová lahůdka!
Téměř kompletní „vrcholový tým”, který tentokrát tvořili výhradně pánové, byl pochopitelně spokojen. Tady je jeho hodnocení:
10 Years White – 9,2 bodu (z 10 možných), LBV 2011 – 9,1 b., Finest Reserve – 9 b., Fine White – 8,9 b., 10 Years Tawny – 8,8 b., Ruby a Touriga Nacional – 8,7 b., Dry White – 8,3 b. a Vinho Verde – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý