Dvě premiéry okořeněné sabráží

26. 11. 2009

Dvě degustační premiéry v jeden den se konaly ve Viničním altánu: ochutnali jsme vína z nového „univerzitního“ Vinařství Chateau Lednice a z rodinného vinařství PROQIN Františka Prokeše z Velkých Němčic. Postaral se o to jeho Prokešův syn, který má v této části jižní Moravy blízko snad k polovině vinařství. Samozřejmě přeháním, nicméně pár jich bude.

Nejprve nám představil tři šumivá vína z bohaté rodinné produkce. Vstupní byla polosladká Petronila 2008, víno ve stylu Prosecco s menším tlakem v láhvi i nižším alkoholem (9,5 %), a také bez obvyklého sektového špuntu. Nasládlé bublinky, vyrobené tradiční metodou zraním v láhvi z odrůd Ryzlink vlašský a Muškát moravský, oplývaly ovocnou vůní i chutí, ale chyběla jim výraznější kyselinka. Milá a nenáročná šumivka pro letní i sváteční pití s těmi, kteří nemilují ostřejší brut!

Poté následoval skutečný brut – Mattias sekt, opět vyrobený tradiční metodou, v tomto případě z odrůd Rulandské bílé (70 %) a Chardonnay (30 %). Elegantní sekt kombinující přednosti obou odrůd. Ve vůni nazrálé ovoce, jemná minerální a kvasnicová stopa. V těle lehce uhlazené s bohatým perlením jemných bublinek – za příjemným ovocem jsou cítit opět decentní minerály a jemné kvasinky.

Do třetice sekt – tentokrát velmi originální. Benedictus Tramin sekt (extra sec) z limitované série vyrobené speciálně pro papežovu návštěvu v Česku, během níž se toto aromatické šumivé víno také pilo na oficiálních akcích. Lehce nasládlé víno s jemnou tramínovou vůni na ovocném základě. V identické, poněkud mazlivé a jemně medové chuti byla přece jen výraznější tramínová stopa (růžový olej, exotické liči). Opravdu – toto víno je ideální pro velmi slavností přípitek lidí – od milovníků sladkých až po zastánce suchých sektů. Může sbližovat! Ostatně tady předvedl své manuální schopnosti i Martin Prokeš, který víno „odstřelil“ šavlí. Sabráž se sice zdařila až na druhý pokus, ale i tak sklidila velký potleskem přítomných hostů. Jak je vidět, tento styl „odzátkování“ sektů mají v rodině. Martinům bratr Kamil je totiž mistrem ČR v sabráži… Chtělo vy se vykřiknout – Na koně, páni oficíři!…

Tichá bílá vína z Chateau Lednice pocházejí z oblasti Lednicko-valtického areálu, konkrétně z vinic školního statku Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Prvním byl Ryzlink vlašský 2008, kabinetní víno z lednické trati U Červené studánky. Vlašák z řady Minaret byl polosuchý, poměrně lehký (nízký alkohol – 10,7 %), ovocně-minerální ve vůni (moc pěkná) i chuti (meruňky, lehké citrusy). Pikantní, ale kratší víno vysloveně pro letní dny.

Rulandské bílé 2008 v pozdním sběru z valtické trati Hintertály (řada Kolonáda Valtice) mne potěšilo mnohem více. Suché víno(na hranici polosuchého) mělo pěknou ovocnou vůni (meruňky, broskve, letní jablko). V ovocné chuti bylo pikantní, poměrně plné s jemným „máslovým“ závojem.

Polosuché Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru z Žabčič, trať Koválov, kombinovalo ve vůni i chuti světlé ovoce, jemně pepřovité tóny i trávové stopy. V těle bylo víno lehce pikantní, nasládlé a měkce zakulacené.

Hezkým vinným zážitkem bylo Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů z valtické trati U Cihelny (řada Kolonáda Valtice). Bohatá vůně (nazrálé jižní ovoce) i chuť. Polosuché víno, šťavnaté a příjemně pikantní v ovocitém a extraktivním těle. Lehce minerální a hezky vyvážené víno.

Jen o málo za ním zaostal Sauvignon 2008 v pozdním sběru z žabčické trati Koválov (řada Minaret). Polosladké víno s nižším alkoholem (11 %) sice nenadchlo milovníky suchých sauvignonů, nicméně své klienty si určitě najde. A to také díky velmi pěkné vůni (meruňky, broskve, citrusy) v níž se postupně objevovaly jemné tóny černého rybízu. V ovocné chuti nepůsobilo víno příliš sladkým dojmem, mělo spíše charakter polosuchého vína. V těle se hezky otevíralo do příjemných tónů černého rybízu.

Pro mne nejlepším tichým vínem večera byl Pinot Noir klaret 2008 v pozdním sběru z valtické trati Jižní Svahy (řada Kolonáda Valtice). Bílé víno z modrých hroznů s krásnou vůní (směs tmavých peckovin a lesní směsi se smetanovou stopou) a plnou ovocitou chutí. Pikantní a velmi šťavnaté víno s bohatou a delší dochutí.

O závěr večera se postaralo jediné červené víno, v tomto případě z Vinařství Františka Prokeše – PROQIN. Cabernet Moravia 2008 v pozdním sběru patří mezi ty lepší moravské cabernety, které jsme ve Viničním altánu ochutnali. Víno z „farní vinice“ ve Velkých Němčicích (trať Punty) bylo příjemně a „čistě“ ovocité (přitom zrálo 9 měsíců v dubovém sudu) bez tak častých zelených tónů. Ještě mladé víno s výraznějšími tříslovinou, ale slibující velmi pěknou budoucnost v příštích letech.

Myslím, že zaujalo i „vrcholový tým“. Tady je jeho celkové hodnocení:

Rulandské šedé – 8,9 bodu (z 10 možných), Pinot Noir klaret – 8,8 b., Sauvignon a Cabernet Moravia – 8,7 b., Benediktus Tramin sekt – 8,5 b., Veltlínské zelené – 8,4 b., Mattias sekt – 8,2 b., Rulandské bílé – 8 b., Ryzlink vlašský 7,7 b. a Petronila 2008 – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist