Dvojnásobné osvěžení s Proqinem
3. 9. 2015
O krásné osvěžení a dobrou náladu se nám ve Viničním altánu jako již tradičně postaral Martin Prokeš z rodinného vinařství Proqin ve Velkých Němčicích.
Skutečnost, že jsme ochutnali šest sektů vyrobených klasickou metodou, svědčí o bublinkové fontáně, které mnozí nedokážou v tomto teplém létě odolat. A letos vůbec poprvé se ochutnávalo (byť jen jeden vzorek, ale s mnohonásobnou sabráží) také na horní terase Viničního altánu.
Logicky jsme zahájili sektem – v tomto případě nízkoalkoholickým Alba Muscat Cuvée, suchým vínem s vůní světlého ovoce, černého rybíze a jemných minerálů. V chuti svěží, ovocně-květinové s jemnou citrusovou hořčinkou v koncovce.
Stephanus Riesling extra brut, sekt vyrobený jako všichni další tradiční metodou zráním v láhvi z odrůd Ryzlink rýnský (80 %) a Ryzlink vlašský (20 %), působil ze všech sektů nejsušším dojmem. Ve vůni světlé peckoviny a jemná minerální stopa. V chuti téměř identický, svěží a nazrálý (18 měsíců v láhvi), po celou dobu poměrně bohatě perlivý. Velmi osvěžující!
Sekt Mathias brut jsme ochutnávali po několikanásobné sabráží šavlí, botou i sektovou sklenkou. Cuvée odrůd Pinot Blanc (80 %) a Chardonnay (20 %) bylo velmi vstřícné příjemnou vůní světlých peckovin, ale především zakulaceným, bohatě ovocným a šťavnatým tělem. A také měkce pikantní dochutí.
Následovala čtyři tichá vína. Prvním bylo mešní Neuburské 2014 v pozdním sběru. Suché víno s bohatší kyselinou (7,4 g/l) příjemně vonělo po nazrálých světlých peckovinách. V chuti měkce ovocné, šťavnaté a pikantní s jemným minerálním ocáskem v koncovce.
Aromaticky výraznější byl Sauvignon Blanc 2014 v pozdním sběru, kterému nechyběla pro loňský ročník téměř povinná hořčinka v závěru na patře (Rezidua všudypřítomných plísní? Mimochodem, jsem přesvědčen, že přibližně 90 procent vín z ročníku 2014, která jsme ochutnávali na letošních degustacích, byla takto postižena – některá méně, některá více.) Ve vůni světlé ovoce a list černého bezu. V chuti plnější, téměř kulatý a šťavnatý sauvignon se zřetelnou stopou černého bezu. A také již zmíněná hořčinka.
Ta se nevyhnula ani Pinotu Blanc 2014 v pozdním sběru. Suché víno s vůní hodně nazrálého světlého ovoce s máslovým „štychem”. V chuti měkce ovocné (světlé peckoviny s pecičkou) a lehce pikantní. A jemná hořčinka.
Trochu překvapivě mi z tichých vín nejvíce chutnal Pinot Gris 2013 v pozdním sběru. Víno z odrůdy, kterou příliš nevyhledávám, mne potěšilo bohatou vůní světlého ovoce s jižní vestičkou. A hlavně plným a zakulaceným tělem bohatým na ovoce, šťavnatým a měkce pikantním v závěru na patře. A bez hořčinky!
Následovala „bublinková vsuvka”, tentokrát z mého oblíbeného Pinotu Noir – Rosa Maria Brut Nature. Krásná vůně jemně máslové kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti suché, ovocné s lehounkou minerální stopou. V koncovce měkce pikantní s poměrně bohatým perlením. Jeden z mých favoritů večera!
Posledním tichým vínem večera byla Pálava 2014 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s bohatou vůní kořenitého ovoce, především citrusů. V chuti lehounké, uhlazené, bohaté na tóny citrusů a muškátu. V závěru měkce pikantní s lehounkým dotykem grepu.
Závěr byl ve znamení dvou sektů. Nejprve Petronilla Muscat cuvée s ovocně-květinovou, jemňounce minerální vůní. Pocitově maximálně polosuché víno lehčího stylu s měkce zakulaceným a jemně pikantním tělem.
A na závěr osvěžujícího večera byl naplánován comeback šumivého vína Benedictus sec, Tramin sekt, což je tradiční metodou vyrobené ročníkové cuvée (2009 a 2010). Krásně uležené aromatické „bublinky” (36 měsíců v láhvi) vonělo tradičně „tramínově” s lehkým přídavkem citrusů. V chuti přezrálé citrusy a stopa exotického liči. Návrat tohoto „papežského” sektu byl velmi úspěšný!
„Vrcholovému týmu” v lehkém početním oslabení však tradičně chutnaly nejen výborné sekty. To ostatně potvrzuje celkové hodnocení:
Rosa Maria sekt – 9 bodů (z 10 možných), Mathias sekt, Pinot Gris 2013 a Pálava – 8,9 b., Stephanus sekt a Benedictus sekt – 8,8 b., Petronilla sekt, Sauvignon Blanc 2014 a Pinot Blanc 2014 – 8,7 b., Neuburské 2014 – 8,6 b. a Alba sekt – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý