Esterkova velká série

29. 7. 2009

V zaplněném „hlavním sále“ Viničního altánu nám mladý čejkovický vinař Vítek Esterka při své úspěšné repríze představil celou škálu své produkce z ročníku 2008. A byla to velká série! Kdyby moravští vinaři mohli nabídnout z tohoto poněkud problematického ročníku vína takové kvality, museli by být rozhodně spokojeni. Barikové Rulandské šedé v pozdním sběru, zemský Tramín červený a prakticky všechna červená vína (šest vzorků) patřily rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsme z Moravy za poslední rok ve Viničním altánu ochutnali.

Začali trochu netradičně červeným cuvée Diamond rouge (Modrý Portugal, Svatovavřinecké), velmi pikantním a svěžím, ideálním pro letní dny. Cuvée jistě potěší milovníky lehčích vín s příjemnou chutí peckovin.

O něco náročnější, i když rovněž svěží a výrazně pikantní, bylo bílé cuvée Daimond blanc. Toto zemské víno tvoří tří odrůdy s převahou Mülleru Thurgau (60 %). Další odrůdou je Rulandské šedé (40 %), a jakýmsi kořením pak Chorvát, „divoké“ hrozny s výraznou chutí. Právě tato odrůda dodala vínu jemné tóny lesních jahod v jeho pikantním těle s vyčuhující kyselinkou v dochuti.

Chardonnay 2008 v pozdním sběru kombinovalo ve vůni i chuti nazrálé ovoce a výraznou stopu po grilovaném toustu. Kromě citrusů a medových tónů je u něj zřetelná i minerální stopa, zvláště v těle s výraznější kyselinkou. Je nepochybné, že víno se bude v láhvi ještě vyvíjet, určitě nazraje a zakulatí se. To rozhodně potřebuje!

Polosuché Zweigeltrebe rosé, zemské víno, je ovocité „roséčko“ příjemně kombinující ve vůni a chuti lesní plody s jemnými peckovinami. Víno s pěkně plnou chutí, pikantní a svěží s poměrně delším závěrem.

Rulandské šedé v pozdním sběru se předvedlo v prvotřídní kvalitě. Polosuché víno (10,5 g zbytkového cukru) s dostatečnou kyselinkou (kolem 7 g). Ve vůni nazrálé ovoce s lehkou mineralitou, ořechovými až botrytickými tóny. V bohaté chuti (převaha nazrálého ovoce) s lehkým botrytickým závojem zaujal delší „připečený“ závěr. Velmi pěkně víno, které se bude v nejbližších měsících ještě vylepšovat.

Neméně zdařilý byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru, polosladké víno (18,5 g zbytkového cukru) s příjemnou vůní nazrálého světlého ovoce (banán, broskev) a lehkých, minerálních až kouřových tónů. V chuti zakulacené, nasládlé, výrazně ovocité s nepřehlédnutelnou minerální stopou.

A znovu musím konstatovat, že čejkovické tramíny mají v drtivé většině mimořádnou kvalitu. To v plné míře platí i o zemském Traminu červeném od Vítka Esterky. V polosuchém provedení s „klasickou“ tramínovou vůní (jemný růžový olej, exotické liči) byl v těle svěží a pikantní, bez známé hořčinky v dochuti. Elegantní víno s delikátní chutí, v níž kromě již zmíněných „ingrediencí“ vyniká krásně vyzrálý hrozen.

Jednoznačným vrcholem v bílých vínech bylo barikové Rulandské šedé v pozdním sběru. Těm, kteří tvrdí, že bílé víno (zvláště moravské) by nemělo zrát v bariku, mohu vzkázat: mělo! Samozřejmě ne každé a za každou cenu. Krásné políbení dubovým sudem dodá kvalitnímu základu doslova křídla elegance. Důkazem je Esterkova „šedivka“, jeden z absolutně nejlepších šedých pinotů z Moravy ve Viničním altánu. Polosladké víno s dostatečnou kyselinou a s delikátní vůní nazrálého měkkého ovoce, opentlenou krásným vanilkovým závojíčkem. V těle harmonické, jemné a lehce pikantní. Nazrálé ovoce zdobí vřelý polibek nového dubu, který ve víně zanechal jemnou vanilkovou stopu.

Šestici červených vín z řady Oak Aged, nečeřených a nefiltrovaných, zrajících v dubovém sudu, zahájil zemský Modrý Portugal. Jemné a příjemně pitelné víno s vůní a chutí po tmavých peckovinách. Ty doplňují atraktivní tóny jemné vanilky a karamelu.

Neméně kvalitní byl zemský Cabernet Moravia s plnou vůní a chutí tmavých lesních plodů, s tóny vanilky a karamelu. V chuti byla v závěru zřetelná také čokoláda, ale i sládnoucí třísloviny.

Moc mi chutnal následující Cabernet Sauvignon ve výběru z hroznů. Extraktivní víno z vyzrálých hroznů s příjemným aroma nazrálého, až džemovitého tmavého ovoce a jen jemných vanilkových tónů. V chuti, která se nepochybně bude jen vylepšovat, byla navíc zřetelná čokoládová stopa a decentní náznak černého rybízu. Už se těším, až si ho za rok otevřu!

Alibernet je opravdu svérázná, tak trochu „chlapská“ odrůda. Zemské víno od Esterky mi v první chvíli vonělo jako čerstvě upečený koláč s ořechy a povidly. Poté se však objevily jemné tóny zelené papriky a černého rybízu. Tělo plné tmavých lesních plodů, ale také tvrdších tříslovin. Pikantní v dochuti a lehce drhnoucí na patře. Víno se může jen zlepšovat, především musí získat hladší tělo. Ale již dnes je zajímavé a originální. Nic plochého či řídkého!

Závěrečná dvojka byla na opravdu vysoké úrovni. Nejprve zemský Neronet s atraktivní kombinací tmavých lesních plodů, griotkových a karamelových tónů. Jak ve výraznější vůni, tak i v chuti. Ta je ještě dost pikantní, což signalizuje, že víno potřebuje dále ležet, zakulatit se a přitom harmonizovat ovocnost a kyselinku. Kdo má rád vína z „barvířek“, ten musí být nadšen! Rozhodně je to prvotřídní produkt z čejkovického sklepa…

„Konzumní“ německá odrůda Dornfelder vychází z moravských sklepů v nesmírně atraktivní formě. Vrbice, Velké Bílovice, ale také Čejkovice dnes patří k místům, odkud přicházejí skvělá vína z odrůdy Dornfelder. Esterkův zemský je přímo exkluzivní, s delikátní vůní i chutí (tmavé ovoce, především borůvky a ostružiny, jemná vanilka a špetka karamelu). Víno charakteristicky uhlazené, ale nikoliv nudné, naopak boubelaté v těle a přitom jemně pikantní a dostatečně vzrušující.

Nebylo lepší tečky, i když jsem si na závěr s mlaskáním přechutnal barikovou „šedivku“. Byla ještě krásnější…

A jak mlaskal „vrcholový tým“?

Dornfelder – 9,7 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé barrique – 9,5 b., Cabernet Sauvignon a Neronet – 9,4 b., Cabernet Moravia – 9,2 b., Tramín a Alibernet – 9,1 b., Rulandské šedé – 9 b., Ryzlink vlašský a Modrý Portugal – 8,9 b., Chardonnay – 8 b., Zweigeltrebe rosé – 7,9 b., Diamond blanc – 7,7 b. a Diamond rouge – 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist