Harmonický, jen malinko sladší Waldberg

28. 11. 2011

Téměř na den přesně po roce přijel do Viničního altánu s novými víny sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec ing. Pavel Filipovszki. Abych byl přesný, z tuctu vín byla všechna ze sklizně 2010, pouze jediné a závěrečné jsme ochutnali již loni – Zweigeltrerbe 2009 v pozdním sběru. A možná je to již osud ročníku 2010 na Moravě – drtivá většina vín měla nejen výrazně vyšší kyselinu, ale také zbytkový cukr. Minimálně sedm bylo polosuchých a ještě sladších. Na druhé straně je třeba přiznat, že vína byla dostatečně harmonická – kyseliny i cukru byly dobře sladěné. Nic, co by se dalo s trochou nadsázky charakterizovat jako „sladkokyselý lák”. I v tom je mistrovství sklepmistra Pavla Filipovszkého. Předvedl nám to nejen na třech vínech originální certifikace VOC, ale také například u lehce polosladké růžovky. Ale popořadě!

Příjemně mne naladil vstupní Müller Thurgau 2010 v pozdním sběru. Takové dobrý návrat k laskající klasice. Ve vůni i chuti ovocný, lehce muškátový s pikantní, poměrně bohatou dochutí.

VOC Veltlínské zelené 2010 mělo parametry pěkného pozdního sběru a zcela vyrovnaný zbytkový cukr s kyselinou (6,9 g/l). Víno bohaté na jižní ovoce, jemně kořenité, šťavnaté a dostatečně pikantní v dochuti. Dobře pitelné již nyní, ale já bych ho nechal ještě pár měsíců v láhvi!

Kabinetní Muškát moravský 2010 mne ze všech vín nejméně oslovil. Vůně příjemná, jemně muškátové s lehounkým závanem majoránky a limetky. Obdobně v poměrně suché chuti, v níž na závěr vynikla grepová hořčinka. Na můj vkus však bylo víno poněkud tenké bez bohatšího závěru.

Výrazně vstřícnější byl u mne Tramín červený 2010 v pozdním sběru. Suchý s trošku vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l) a bohatší kyselinou (kolem 7 g/l). Vůně jemně „tramínová” s bohatstvím květin (čajové růže). Chuť měkce ovocná, jemná s pikantním závěrem. Příjemné pití i na delší trať!

Ve velmi dobré formě bylo Chardonnay 2010 v pozdním sběru. Víno na hranici polosuchého s vůní nazrálého ovoce v máslovém kabátku. Pikantně smetanové v chuti s ovocným (tropické plody), ale také se zřetelně minerálním závěrem na patře. Víno slavnostního stylu.

VOC Sauvignon 2010 byl polosuchý s vůní broskve, angreštu a jemných tónů černého rybízu. V chuti již nazrálejší, plnější a pikantní s lehkým závěr černého bezu. Na konci byla jemná grepová hořčinka.

A do třetice VOC – tentokrát polosladký Ryzlink rýnský 2010. Lehce přes 20 g/l zbytkového cukru, výrazná kyselina (kolem 9 g/l), ve vůni nazrálá broskev a meruňka. Chuť ovocná, bohatě pikantní s delším závěrem. Tady bych sázel na minimálně roční ležení v láhvi!

Polosladké Sylvánské zelené 2010 v pozdním sběru bylo ovocně-květinové ve vůni i chuti, výrazně pikantní a příjemně svěží. Ale připadalo mi poněkud tenčí, málo plné v těle. Víno pro letní posezení milovníků vyšších zbytkových cukrů.

Druhé Chardonnay v pozdním sběru pocházelo ze stejné sklizně jako pátý vzorek, lišilo se jen vyšším zbytkovým cukrem (asi 22 g/l). Ve vůni i chuti nazrálé ovoce, jen bez výraznějších máslových tónů. Závěr nabídl jemné medové tóny ve velmi extraktivním těle.

Ještě sladší bylo poslední bílé víno večera – Rulandské bílé 2010 ve výběru z hroznů (29,1 g/l zbytkového cukru). Ve vůni vyzrálá broskev, v chuti velmi uhlazené a s pikantním a jemným tělem. Mimořádně extraktivní a krásně harmonické víno s medovým závěrem. Pro mne ideální, jen s určitým handicapem vyššího zbytkového cukru!

Roséčko jak má být (možná s o trošku nižším cukrem): Zweigeltrebe rosé 2010 v kabinetním provedení. Lehce polosladké, výrazně pikantní díky více než 8 g/l kyselin. Ve vůni i chuti přecházejí třešně a višně do vyzrálých jahod. V poměrně bohaté dochuti jemná pecičková hořčinka. Takový malý růžový poklad z Chvalovické Dívčí hory!

A na závěr loňská červená repríza – Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru. Ve vůni jemné peckoviny přecházely do ostružin. V chuti identické, nazrálejší, ale stále bohaté na pikantní lesní směs. Pořád má před sebou pěknou budoucnost v láhvi!

A jak to viděl lehce prořídlý „vrcholový tým”? Takto:

Rulandské bílé a Zweigeltrebe rosé – 9 bodů (z 10 možných), VOC Veltlínské zelené a VOC Ryzlink rýnský – 8,7 b., Zweigeltrebe 2009 a Sylvánské zelené – 8,6 b., Müller Thurgau a VOC Sauvignon – 8,5 b., Chardonnay (polosuché) – 8,4 b., Tramín červený a Chardonnay (polosladké) – 8,3 b. a Muškát moravský – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist