Hezká symfonie „zpívajících vín“

13. 7. 2011

Někdejší vinařství Víno Tetur Tomáše Tetura mne letos překvapilo nejen novým názvem (opravdu na Moravu netradičním), ale (a to je podstatné) také kvalitou prezentovaných vín. A to jak bílých novinek z ročníku 2010, tak o rok či dva starších červených. Ne vždy nový název přináší novou kvalitu!

Takže nyní podle hudebně založené vinařské rodiny Tomáše Tetura z Velkých Bílovic – Vinařství Sing Wine. A věřím, že si tato vína zapamatujete, a nejen podle názvu…

Tetur junior, technolog vinařství Aleš, nám ve Viničním altánu představil tucet vín s novou etiketou z ročníku 2008 až 2010. Šest bílých, jedno růžové a pět červených vín. Potěšilo mne, že například loňská bílá vína působila již nyní poměrně harmonicky (ve vztahu cukru a vyšší kyseliny), což nebylo na předchozích degustacích moravských vinařů vždy charakteristické.

Vstupním vínem byl Ryzlink vlašský 2010, suché jakostní víno s cukernatostí v moštu blížící se pozdnímu sběru. Pěkně ovocný „vlašák“, nekomplikovaný, pikantní a šťavnatý se zřetelnou kyselinkou v dochuti. Ještě se zakulatí, a určitě vydrží déle než běžná „jakostka“.

A platí to i o následujícím jakostním vínu Müller Thurgau 2010. V tomto případě polosuché s nižším alkoholem (11 %) a výraznou ovocnou vůní „ stylu bonpari“. V chuti nasládlé a zároveň velmi pikantní a svěží. Šťavnaté víno, o kterém rozhodně platí předchozí zmínka o harmonickém vztahu cukru a kyseliny.

I Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru bylo polosuché, navíc s velmi podobnými parametry. Ve vůni nazrálé ovoce s náznakem ananasu a citrusů s lehkou kořenitostí a stopou po mandlích. V chuti téměř identické, nasládlé, pikantní a zároveň již uhlazené. Dochuť zajímavá, delikátně kořenitá.

Chardonnay 2010 v pozdním sběru mělo velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (9,1 g/l a 9,6 g/l) a bohatou vůni nazrálého ovoce (jižní plody, hruška) a sladké kukuřice. Víno bylo 1,5 měsíce mícháno na kvasnicích, což se promítlo také do jeho chuti. V ní kromě kvasnicových a ovocných tónů byl zřetelný máselný „štych“. Tělo rozhodně extraktivní a velmi pikantní. Hezká budoucnost víno nemine!

Polosladký (16 g/l zbytkového cukru) Sauvignon 2010 v pozdním sběru rozhodně nebyl černorybízový. Ve vůni broskev a meloun, v nasládlém a velmi pikantním těle zřetelné kompotované broskve. A hodně pikantní, přes vyšší cukr. Ale upřímně, tento typ sauvignonu nevyhledávám!

Ale rád si dám tramín obdobný tomu s etiketou Sing Wine. V tomto případě Tramín červený 2010 v pozdním sběru. Formálně polosladké, ale fakticky spíše polosuché víno s nazlátlou barvou a zřetelnou, ale nevtíravou „tramínovou“ vůní. Harmonické víno, příjemně pikantní, v ovocné vůni převládaly tóny sladkých citrusů, které přecházely až do jemně kořenitého medového závoje. Nesmírně příjemný tramín nejen pro dámy!

Jakostní „růžovka“ z odrůdy Zweigeltrebe byla špičková. Polosuchá s vůní drobného lesního ovoce s převahou malin. V chuti se navíc přidaly i jahody. Svěží, chuťově bohaté a pikantní víno, navíc s elegantním závěrem.

Jakostní Frankovka 2009 přesně splnila moje očekávaní vína z dobrého ročníku na červená. Ve vůni kompotované višně, v chuti bohatě ovocné (peckoviny), lehce kořenité i pikantní. Velmi dobrá frankovka s vyzrálostí hroznů v pozdním sběru za pěknou cenu.

O malinko méně vyzrálý jakostní Modrý Portugal byl o trošku tenčí, ale dobře pitelný. Ve vůni lehce likérové tmavé peckoviny, v chuti měkce ovocné, uhlazené a lehčí víno, kterému prospěl decentní jogurtový „štych“. Příjemné víno na delší pití za výbornou cenu.

Jakostní Dornfelder 2009 byl na kvalitativní úrovni frankovky. Čtvrtina vína zrála krátce v novém barikovém sudu, což se velmi lehounce projevilo ve vůni i chuti. Tmavá lesní směs s převahou borůvek byla v těle vína příjemně pikantní. Uhlazené, dobře pitelné a nekomplikované víno.

Závěrečná dvojka byla excelentní a laskala, kudy tekla. Především Cuvée Pelwicz, zemské víno z odrůd Rulandské modré (50 %), Cabernet Sauvignon (25 %), který zrál v novém bariku, a Dorfelder (25 %). Ve vůni lehce kořenité peckoviny (především višně) s výraznou stopou kávy. V těle plné, bohatě ovocné a již uhlazené s jemným ocáskem z kávy a vanilky. Pěkně vyvážené cuvée, jakých není na Moravě nikdy dost, navíc za příznivou cenu.

Na loňské degustaci bylo Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů vyhodnoceno „vrcholovým týmem“ jako nejlepší víno večera. Přestože od loňska ještě zkrásnělo, překonalo ho Cuvée Pelwitz. Ale jen těsně. Vínu zůstalo mnohé z toho, co jsem v něm loni cítil – tedy tmavší barva, uhlazenost těla i jemná pikantnost v bohaté dochuti. Ale místo tmavých peckovin vonělo a chutnalo spíše po vyzrálé lesní směsi, navíc se zřetelnou živočišnou stopou (kůže). Zaznamenal jsem zřetelný posun k lepšímu. A to bylo hezké poznání na závěr velmi příjemného večera se sympatickým sklepmistrem a utěšenými víny.
Poněkud oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína takto:

Cuvée Pelwicz – 9,3 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2008 – 9,1 b., Zweigeltrebe rosé – 8,7 b., Tramín červený – 8, 6 b., Chardonnay a Dornfelder – 8,5 b., Sauvignon – 8,4 b., Modrý Portugal, Frankovka a Veltlínské zelené – 8,3 b., Ryzlink vlašský – 8,2 b. a Müller Thurgau – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist