Horké novinky přišly z Mikrosvínu

10. 7. 2013

      Mnoho horkých novinek z dnes již kultovního vinařství Mikrosvín Mikulov v naplněném „velkém sále” Viničního altánu po roce opět představil sklepmistr Vojtěch Vít. Minimálně dva vzorky měly českou degustační premiéru, byly čerstvě nalahvovány z nerezového tanku. Každopádně všech ochutnávaných vín bylo deset, z toho sedm ze sklizně 2012.
      Většina vín (6) byla z květinové řady Flower line, dvě z vyšší řady Traditional line, jedno VOC Pálava a jedno z nejnižší řady Standard line.
      Zahájili jsme Rulandským modrým rosé 2012 v pozdním sběru (Flower line). Polosuché víno (zbytkový cukr 9,6 g/l) s měkce ovocnou vůní (vyzrálé tmavé peckoviny v kombinaci s lesní směsí) a s lehkými minerály. Chuť výrazně ovocná, šťavnatá, zakulacená s pikantním, jemně nasládlým závěrem.
      Následovalo suché Chardonnay 2012 v pozdním sběru (Flower line). Víno s vyšším alkoholem (14,2 %), a s bohatou vůní tropického ovoce. V chuti rovněž jižní ovoce, především citrusy a ananas. Tělo zakulacené, lehce minerální s pikantní dochutí.
      Absolutní degustační premiéru měl Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru (Flower line). Čerstvě naplněný z nerezového tanku do láhve bez etikety, navíc neošetřený (mikrobiální filtrace, zasíření). Moc mi chutnal a zároveň naznačil, že má pěknou budoucnost více než jen v řádu měsíců. Ve vůni světlé ovoce (meruňky), med a náznak lipoviny. V chuti jemný, uhlazený, kombinace ovoce a lipového květu s lehce pikantním závěrem.
      Polosladký byl Tramín červený 2012 v pozdním sběru (Flower line) s trošku jemnější vůní i chutí. Převládaly ovocné tóny s muškátovou stopou. V chuti nasládlé s přídavkem květin a jemně pikantním závěrem.
      Velmi zajímavý se skvělým poměrem cena výkon byl jakostní Ryzlink vlašský 2012 z řady Standard line. Suché víno s parametry pozdního sběru nabídlo ve vůni poměrně výrazné jižní ovoce včetně citrusů a zralého banánu. Chuť ovocná, lehce kořenitá, měkce zakulacená s pikantním závěrem na patře. Opravdu zdařilá „jakostka”.
      Polosladké Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru (Flower line) vonělo po výrazném jižním ovoci. Stejně tak v chuti byly bohatě zastoupeny tropické plody. Tělo kulaté, uhlazené až mazlivé s delší, nasládlou dochutí.
      Potěšilo Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru (Flower line). Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, květin, špetky pepře a snad i mandlí. V těle identické, příjemně zakulacené s měkce pikantní ovocnou dochutí.
      A další čerstvá novinka – Ryzlink vlašský 2011 VOC Pálava z viniční trati Purmice. Víno krásné budoucnosti s hezkou přítomností. Vůně výrazná, ovocná, jemně kořenitá. V chuti vyzrálé ovoce, stopa citrusů, měkce pikantní a hezky svěží. Již nyní velmi příjemná záležitost.
      A následovalo pro mne nejlepší víno večera – polosladký Ryzlink vlašský 2010 ve výběru z hroznů z viniční trati Železná (Traditional line). Bohatá ovocně-minerální vůně (citrusy, květiny). V chuti plné, zakulacené a bohaté na směs vyzrálého ovoce a jemných minerálů. Vyšší zbytkový cukr (18,3 g/l) je kompenzován bohatou kyselinou (8,8 g/l). Víno má dlouhý minerální závěr, pikantní a lehce nasládlý. „Vlašák” s velkou budoucností.
      O tečku se postaralo jediné červené večera – Rulandské modré 2009 v pozdním sběru z řady Traditional line. Krásná ukázka vyzrálého moravského modrého pinotu. Ve vůni jemně kořenitá lesní směs a špetka čokolády. V chuti opět kořenité tmavé lesní plody v kakaovém závoji. Tělo uhlazené, lehounce pikantní s náznakem velmi sladkých tříslovin. Elegantní, příjemně pitelné víno. Hezký závěr tradičně inspirující prezentace vín z Mikrosvínu. A takto je hodnotil kompletní „vrcholový tým”:
      Ryzlink vlašský 2010 – 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2011 VOC – 9 b., Rulandské modré 2009 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2012 – 8,8 b., Tramín červený 2012 – 8,6 b., Ryzlink vlašský 2011 (Standard line) a Rulandské šedé 2012 – 8,5 b., Rulandské modré rosé a Chardonnay 2012 – 8,4 b. a Ryzlink rýnský 2012 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist