I „čtrnáctky” od Plešingerů potěšily

23. 6. 2015

      Další potěšení z vín i z vinařova povídání o nich ve Viničním altánu. Michal Plešingr z rodinného vinařství v Dubňanech rozhodně zaujal milovníky výborných moravských vín. A přestože neskrýval, jak složitý byl loňský ročník, z jedenácti vín jich ze sklizně 2014 přivezl sedm. Byly to v drtivé většině vydařené kousky.
      Zahájili jsme Sauvignonem 2014 v pozdním sběru ze strážnické Horní hory. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l) a kyselinou (8,4 g/l). Ve vůni „čisté”, ovocné. Chuť měkce ovocná (spíše světlé peckoviny, hlavně bělomasá broskev), šťavnatá a velmi pikantní. Mimořádně pěkný bezcukerný extrakt (27,3 g/l).
      Ještě více mi chutnal Ryzlink vlašský 2014 v pozdním sběru ze známé viniční trati Purmice v Perné. Suché víno s dostatečnou kyselinou (7,5 g/l). Vůně ovocně-minerální, stejně tak poměrně bohatá chuť s příjemně pikantní koncovkou.
      Na obdobné úrovni bylo Chardonnay 2014 v pozdním sběru z viniční trati Vinohrady v Moravské Nové Vsi. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (8,2 g/l a 8,1 g/l). Také zde byla vůně ovocně-minerální. Rovněž tak lehce šťavnatá a pikantní chuť. Pociťově spíše trošku lehčí a osvěžující víno s překvapivě vysokým bezcukerným extraktem – 30,1 g/l.
      Pro mne rozhodně nejlepším bílým vínem večera byl Sauvignon 2014 ve výběru z hroznů (Vinohrady, Moravská Nová Ves). Polosuché víno s bohatou kyselinou (8,8 g/l) a krásnou vůní po broskvích a jemných mandarinkách. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo šťavnaté, lehounce nasládlé s jemnou dochutí po bezinkách.
      Vstřícností se sauvignonu blížilo Chardonnay 2014 v pozdním sběru z Horní hory ve Strážnici. Polosladké víno s dostatečnou kyselinou (7,7 g/l) vonělo po přezrálém světlém ovoci v jemně máslovém závoji. Chuť ovocně-smetanová, šťavnatá a měkce pikantní, již nyní téměř mazlivá.  Věřím, že za rok bude k pomilování, pokud to čekání ustojíte.
      Tramín červený 2013 v pozdním sběru z Panenského vrchu v Popicích mne již tolik nezaujal. Polosladké víno s celkem příjemnou vůní (růže, náznak exotického liči). Chuť ovocně-květinová, lehce zakulacená, uhlazené, jen méně pikantní se zřetelnou grepovou hořčinkou v závěru na patře.
      Potěšilo a osvěžilo polosladké (pociťově spíše polosuché) 14 cuvée rosé, zemské víno z Hrubého pole v Ratíškovicích. Odrůdy Frankovka a Svatovavřinecké, ve vůni smetanová lesní směs s dotykem zahradních jahod. V bohatě ovocité chuti převládaly spíše maliny. Tělo lehce zakulacené, a pikantní. Opravdu pěkný poměr cena/výkon!
      Prvním ze tří červených bylo Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru (Horní hory ve Strážnici). Suché víno s příjemnou vůní kořenité tmavé lesní směsi. Chuť bohatě ovocná, uhlazená s lehce kořenitou dochutí, a s náznakem sládnoucích tříslovin. Pěkný moravský Zweigelt.
      O poznání více mi však chutnal Cabernet Sauvignon 2013 v pozdním sběru (Vinohrady, Moravská Nová Ves). Delikátní vůně jemně kořenitého tmavého ovoce. Chuť poctivě ovocná (tmavé peckoviny), uhlazená a jemně kořenitá se sládnoucími jemnými tříslovinami. Slušně extraktivní víno (31 g/l bezcukerného extraktu), jehož polovina zrála rok v dubovém sudu.
      Na závěr jsme ochutnali Alibernet 2013 v pozdním sběru ze Zadní hory v Dolních Dunajovicích. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce se stopou čokolády. V chuti identický, jemně kořenitý a plnější. Třísloviny byly již uhlazené, dochuť spíše delší. Celkem zdařilé víno z odrůdy, která bývá někdy v chuti tak kořenitá (zvláště při nedostatečném vyzrání), že je až protivná.
      A ještě hodnocení, tentokrát početně poněkud oslabeného vrcholového týmu:
Sauvignon 2014, výběr z hroznů – 8,9 b (z 10 možných), Chardonnay 2014 (suché) – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2014, Tramín červený 2013 a Zweigeltrebe 2013 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2014, Alibernet 2013, Chardonnay 2014 (polosladké) a Cabernet Sauvignon 2013 – 8,6 b., 14 cuvée rosé – 8,5 b. a Sauvignon 2014 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist