Ideální čas pro degustaci je ráno
25. 2. 2016
Ideální čas pro degustaci je ráno a sýr se k ní příliš nehodí aneb Vše, co jste o degustaci dosud nevěděli.
Degustaci vína zažil alespoň jednou za život téměř každý z nás, a přitom se s ní stále pojí mnohé mýty. Ten nejčastější, tedy že se degustace hodí pouze pro znalce vína, už se daří úspěšně vyvracet. Existují však i další mylné informace týkající se ideální doby degustace nebo třeba pokrmů, které by ji měly doplňovat. V následujícím článku vám přinášíme šest mýtů, z nichž vás minimálně dva překvapí.
Mýtus č. 1: Degustace není jen pro znalce
Přibližně deset ochutnaných vzorků během necelých dvou hodin? Degustace se nedá popsat, ta se musí zažít. Rozhodně však neplatí, že je určená jen pro znalce vína, protože alespoň jednou za život se jí zúčastní téměř každý Čech. Před první degustací jsou lidé často nervózní, aniž by k tomu měli důvod. Pokud se přesto ostýcháte vyrazit na svou první degustaci, potěší vás, že vinařské obce pořádají také degustace přímo určené pro začátečníky, nebo rovnou vinařské kurzy, kde se s průběhem degustace seznámíte.
Mýtus č. 2: Ideální čas pro degustaci je ráno
I když degustace probíhají často až večer, ideálním časem pro ochutnávku je překvapivě už ráno či brzy dopoledne. „Vzhledem k tomu, že smyslem degustace není pít, ale opravdu poznávat víno všemi smysly, nejvhodnější doba je hned zrána, kdy je člověk bdělý a schopný nejlépe rozeznávat vnější podněty. Není tedy neobvyklé začít s degustací už mezi 9 a 10 hodinou ráno,“ prozrazuje Jitka Pomykalová z vinařství Víno Blatel, které nabízí degustace ve stylovém vinném sklepě v Blatnici pod Svatým Antonínkem.
Mýtus 3: Sýr se hodí k vínu obecně, k degustaci však nikoliv
Při degustaci je běžné neutralizovat chuť předchozího vína jídlem. Často jsou k dispozici sýry či chléb, což však není podle odborníků úplně ideální. „K běžnému posezení s vínem se sýry hodí, protože vhodně doplní chuť vína, u degustace to však tak úplně neplatí. Sýry jsou totiž ve většině případů výraznější a mohou chuť vína zkreslit. Vhodná jsou jídla bez příliš výrazné chuti, například obyčejná bílá bageta. Dobře poslouží i bramborové tyčinky, které jsou chuťově neutrální,“ upozorňuje Jitka Pomykalová z vinařství Víno Blatel s tím, že mezi jednotlivými vzorky také doporučuje pít vodu.
Mýtus č. 4: Neškodí jen cigarety, ale i žvýkačky či parfém
Při ochutnávce vína bychom si měli dát pozor na některé věci, které by nám zážitek z degustace mohly pokazit. Určitě vína nekoštujte, pokud se necítíte dobře. I běžná rýma či kašel vám totiž znemožní plnohodnotný prožitek. „Bezprostředně před degustací se vyhněte kouření i konzumaci výrazných, především ostrých jídel a aromatických nápojů,“ doporučuje Pomykalová. Zážitek z degustace může snížit třeba i výrazný parfém. Stejně tak chuť vína ovlivní mentolové bonbóny či žvýkačka, ale rovněž vyčištění zubů pár hodin před degustací.
Mýtus č. 5: Degustovat neznamená pít
Zprvu vás může překvapit, že před sebou nemáte jen sklenice na víno, ale také plivátko a papír s tužkou. Veškeré dojmy z degustace si totiž můžete poctivě zapisovat. Zkušení degustátoři bodují barvu, vůni, chuť i celkový dojem. Začátečníkovi určitě postačí psát si body od 1 do 10 a případně krátkou poznámku k jednotlivým chutím. Dalším nezbytným doplňkem degustátora je plivátko, tedy nádoba, kam je možné vylít či vyplivnout nepotřebný vinný vzorek. Nemusíte se bát odsuzujících reakcí ze strany sommeliéra či personálu. Naopak, pokud se chystáte degustovat více vzorků vína, půjde vám to lépe s takzvaně čistou hlavou.
Mýtus č. 6: Netradiční degustace? Zážitková nebo třeba naslepo
Kromě řízené degustace, kdy vám sommeliér podrobně popíše, jaké víno pijete a čím je specifické, existují i další druhy, které stojí za to vyzkoušet. U degustace naslepo nemáte o vlastnostech vína ani o značce žádné informace. Tímto způsobem probíhají některé soutěže a též výzkumy spojené s hodnocením vína. Například v roce 2011 britský výzkum ukázal, že pouze 53 % dotázaných bylo schopno rozlišit bílé víno stojící méně než 150 Kč od vína za více než 350 Kč. U červeného vína bylo procento ještě nižší, potvrdilo se tak, že červené víno je vínem pro znalce.V poslední době jsou oblíbené rovněž zážitkové degustace spojené s konzumací jídla. V tomto případě je ochutnávaný pokrm vybraný vždy tak, aby korespondoval s chutí určitého vzorku vína. Jednou ze zásad párování jídla a vína jsou kombinace podobného charakteru, kdy nehrozí přebití chuti vína jídlem či naopak. Každopádně u každé z degustací platí, že hlavní je užít si ji a není potřeba se napoprvé ochutnávky vína obávat.
Mgr. Jitka Pomykalová
VÍNO BLATEL, a.s.