Inspirující dýchánek s boleradickým „autentistou“

3. 9. 2010

O další nesmírně zajímavou ochutnávku ve Viničním altánu se postaralo vinařství Koráb z Boleradic, které se hlásí mezi tzv. autentisty (nezaměňovat s autisty). V poslední době jich na Moravě přibývá, a jak jsem mohl vidět na degustaci v Gröbovce, i v Praze mají svůj „fanklub“. Stručně by se dalo jejich vinařské počínání nazvat „návratem k přírodě“, jinými slovy řečeno, čím méně lidských (a chemických) zásahů do vína, tím lépe. A staré vinice jsou pak onou pomyslnou třešničkou a na vinném dortu.

Petr Koráb tentokrát vystřídal svého bratra Marka (ten nás navštívil s víny loni) a přivezl nejen dobrou náladu, ale také deset vín ze starých vinic – od 20 do 76 let stáří. Pravda, ne každému vyhovuje tento „autentický styl“, neboť ne vždy a okamžitě cítíte bohaté a nádherné vůně vín a mlaskáte si nad chutí exotického či jiného vyzrálého ovoce. Ale kdo si chvíli počká, ten se dočká – a potěší se.

Boleradický „autentista“ nám představil sedm bílých, jedno růžové a dvě červená vína nejen z tamních vinic, ale také z Novosedel, Velkých Němčic a Horních Bojanovic.

Vstupním vínem byl Ryzlink vlašský 2008, sur-lie z boleradické vinice Psinky (stáří keřů 43 let). Nečeřené a nefiltrované, tedy „zakalené“ víno s parametry pozdního sběru nemuselo zrovna plnit roli zavíňovače. Suché a živé víno, které se otevřelo do příjemného aroma zralého hroznu, hrušky a lehkých květinových tónů. V chuti obdobné s jemnou hořčinou po jadérku v závěrečném laskání na patře.

Následující Neuburské 2009 v pozdním sběru z boleradické viniční trati Dukejský (nebo také Klíny) pochází z hroznů velmi staré vinice (76 let). Suché víno s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin (kolem 5 g/l) je vyhledáváno „fajnšmekry“. Ve vůni jemná kombinace světlého ovoce a minerálních tónů, v těle nazrálé, uhlazené a jemně pikantní v ovocné dochuti. Víno elegantního stylu, které musí dostat čas, aby se předvedlo v plné parádě.

Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru z trati Psinky (keře staré 44 let) bylo měkce suché, ve vůni kombinovalo ovoce, byliny a jemné minerály. Ryzlink lehčího typu, uhlazenějšího stylu se zakulaceným tělem. Trošku jsem u něj postrádal větší šťavnatost.

Polosuchý Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru z vinice Kamenný vrch v Novosedlech (stáří 42 let) nabídl ve vůni jižní ovoce (ananas) i špetku minerálů, v těle pak uhlazenost s ovocnou zakulaceností. Jemně pikantní a docela extraktivní víno mělo v závěru ovocně-bylinný „štych“.

Ze známé viniční trati Punty ve Velkých Němčicích pocházelo Sylvánské zelené 2009. Polosuché zemské víno s parametry výběru z hroznů (nezatříděná malá šarže) předvedlo ovocně-bylinné aroma a šťavnaté, hezký uhlazené a středně pikantní tělo. Dávám přednost svěžím a velmi pikantním sylvánům…

A další „cizinec“ – hornodunajovický Aurelius 2009, zemské víno z dvacetileté viniční trati Závist. Polosuché víno (10,5 g/l zbytkového cukru) s parametry téměř výběru z hroznů. Mnohovrstevná vůně (ovoce, květiny, zralý hrozen, med), víno se pěkně, možná trošku pomaleji otevřelo, a poté nabídlo aroma i chuť jižního ovoce. Nasládlá dochuť s lehkou stopou vyzrálého grepu. Trošku malá láhev (0,5 l)!

Polosladký Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů z boleradické trati Psinky (keře staré 44 let) měl pěknou broskvovo-meruňkovou vůni, ale ve sladké chuti mne příliš neuspokojil. Hodně nasládlý, poněkud uhlazený a velmi málo šťavnatý a pikantní. Když sladký Sauvignon, tak ve výběru z bobulí či cibéb, tam bývá vysoký cukr vyvážen příjemnou kyselinkou.

Růžové Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru bylo samotok z hroznů 30 let starých keřů na boleradické vinici Víckov. Po sauvignonu dost suché víno s vůní jahod a poté i tmavých peckovin. Ovocná, trošku kratší „růžovka“ jako dobré letní pití. V chuti jsem čekal víc!

Klasické červené Zweigeltrebe 2008 ze stejných hroznů bylo příjemné ve vůni (peckoviny), ale opět tenčí v těle. Kabinetní červené jako letní pití, velmi pikantní s kratším závěrem.

Dostali jsme také prémii v podobě ledového vína z odrůdy Zweigeltrebe 2009. Víno s cukernatostí moštu 39° NM mělo ve vůni ještě poněkud zřetelné „octové“ tóny. Jinak aroma sušených švestek v botrytickém kabátku, stejně tak ve sladké a hutné chuti. Tady byly zřetelné tóny sýru s modrou plísní.

Definitivní závěr obstarala poněkud netradiční sladká tečka v podobě likérového vína Černé starosvětské 2009 z frankovky, jejíž hrozny se urodily na boleradické trati Dukejský (76 let). Víno bylo dolihováno vínovicí až na 18 % alkoholu, zbytkový cukr se blížil 80 g/l a sklepmistrovým cílem je nechat ho ležet v sudu celý rok. Takže my jsme ochutnali ještě nehotový produkt, který ve vůni i chuti prozradil nazrálé peckoviny (višně), ale také stále zřetelnou vínovici. Víno bude ležet – a pak se děj vůle Páně!

A jak hodnotil vína ze starých keřů „vrcholový tým“? Početně poněkud oslabený vydal tento verdikt:

Ryzlink rýnský 2009 – 8,7 bodu (z 10 možných), Neuburské 2009, pozdní sběr – 8,6 b., Ryzlink vlašský 2009 a Černé starosvětské – 8,5 b., Aurelius a Zweigeltrebe 2009 rosé-samotok – 8,4 b., Sylvánské zelené a Zweeigeltrebe 2008 – 8,3 b., Ryzlink vlašský 2008 sur-lie – 8,2 b. a Sauvignon 2009 – 8,1 b.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist