Jak je důležité míti Filipa (Mlýnka)

1. 7. 2011

Filip Mlýnek, enolog Vinařství Volařík z Mikulova, přivezl do Viničního altánu nejen desítku pěkných vín z ročníku 2010, ale také kupu dobré nálady. Bez ohledu na únavu z několikadenního pobytu v Bruselu, kde seznamoval tamní gastroprofesionály s kvalitami jím vyráběných vín.

Jedno z našich nejmladších vinařství patří dnes mezi štiky v moravských vinných tocích. A potvrzuje to nejen kvalitou vín, ale také snahou o změny v jejich posuzování, a to směrem k preferenci terroiru. Špičkové viniční trati, na nich se rodí u Mikulova a v Perné hrozny pro vína Vinařství Volařík, k tomu přímo vyzývají. A tak jsme mohli letos poprvé ochutnat celkem tři vína z nové řady Volařík terroir.

Až na jedno růžové jsme ochutnali jen vína bílá, a to se zřetelnou převahou „vlašáků“. Prvním vzorkem však bylo víno z u nás pomalu mizející odrůdy Veltlínské červené rané z ročníku 2010 v kabinetním provedení. Suché víno s poměrně bohatou vůní jižního ovoce (ananas, mango, banán). V chuti uhlazené, samozřejmě ovocné, ale s lehkou stopou květin. Jemně pikantní „večerka“ s náznakem jemných minerálů v závěru.

Velmi přitažlivý byl Müller Thurgau 2010, opět kabinet ze známé mikulovské viniční trati Turold. Víno blízké polosuchému leželo nějaký čas na kvasnicích, což se projevilo ve vůni i v chuti. Kromě ovoce (banán) zde byly i decentní květinové tóny. A to i v plném a extraktivním těle (24,1 g/l bezcukerného extraktu), které bylo zakulacené, jemně pikantní s lehounce slanou dochutí.

První z trojice „vlašáků“ byl z ročníku 2010 v pozdním sběru z dolnodunajovické viniční trati Plotny. Polosuché víno dlouho leželo na kvasnicích, čímž dostalo ve vůni zvláštní „štych“ kombinující nazrálé ovoce, vanilku a dokonce i záblesk perníkových tónů. V chuti ovocné, lehce kořenité s náznakem minerálů v příjemně pikantní dochuti.

Chardonnay 2010 v pozdním sběru pocházelo z viniční trati Liščí vrch v Březí. Polosladké víno (26,8 g/l zbytkový cukr), ale velmi pikantní díky výrazné kyselině (10,7 g/l). Vůně ovocná s převahou citrusů. Chuť velmi pikantní, zřetelně nasládlá a měkce ovocná. Zatím hodně líbivé víno, které by potřebovalo získat ležením větší eleganci.

Ryzlink rýnský 2010 ve výběru z hroznů (trať Pravá klentnická v Perné) byl těsně za hranicí polosuchého vína (14,4 g/l zbytkového cukru), ale chutnal spíše jako víno na hranici mezi suchým a polosuchým – to vše díky obrovské kyselině (11,4 g/l). Ve vůni přezrálé jižní ovoce (banán, broskev, ananas), v chuti identické, šťavnaté s přídavkem meruňky v lehce nasládlé a pikantní dochuti. Neuvěřitelně extraktivní víno (34,7 g/l bezcukerného extraktu), které má před sebou velmi pěknou budoucnost!

Jediným vínem z modrých hroznů byla růžová Frankovka 2010 v pozdním sběru z Dolních Kounic. Polosladká „růžovka“ (23,6 g/l zbytkový cukr) voněla po peckovinách ve smetanovém jogurtu. Rovněž v ovocné chuti (peckoviny) byla stopa smetany. Pikantní víno s nasládlou dochutí. Doporučuji hodně nachladit!

Druhý Ryzlink vlašský z ročníku 2010 v pozdním sběru byl z viniční trati Pravá klentnická. Polosladké víno (26,4 g/l zbytkový cukr) s výraznou kyselinou (10 g/l) opět leželo na kvasnicích. V ovocně-minerální chuti převládal ananas a citrusy. Stejně tak i v chuti, kde dominoval vyzrálý grep. Víno působí poměrně suše, je hodně pikantní! Opět si chvíli počkáme, kam se bude ubírat…

Závěrečný finiš měl podobu tří vín z nové řady Volařík terroir. Prvním z nich bylo Veltlínské zelené 2é10 v pozdním sběru z viniční trati Věstoňsko. Formálně suché víno (8,3 g/l zbytkový cukr, 9,3 g/l kyselin) vonělo po jemně nazrálém, kořenitém ovoci. V měkce ovocném těle je víno pikantní, lehounce kořenité, výrazně elegantní a extraktivní v dochuti.

Zcela srovnatelné bylo Rulandské bílé 2010 ve výběru z hroznů z dolnodunajovické viniční trati Zimní vrch. Polosladké víno (24,7 g/l zbytkový cukr) s bohatou kyselinou (9,8 g/l). Ve vůni ovoce – grep, jemný černý rybíz. V chuti identické, velmi pikantní a lehce nasládlé. Bohatě ovocité víno s plnou a delší dochutí.

A vrchol nakonec: Champion Valtických vinných trhů, Ryzlink vlašský 2010 v pozdním sběru z viniční trati Ořechová hora v Březí. Polosladké víno (18,1 g/l zbytkového cukru) s delikátní ovocnou vůní (citrusy, především grep) se stopou vlašských ořechů. Lahodné, příjemně pikantní a již uhlazené víno, které kombinuje v těle nazrálé ovoce a jemné minerály. Již nyní krásné, ale jeho hvězdný čas teprve přijde!

To ostatně ocenil i „vrcholový tým“, tentokrát silně oslabený, ve svém hodnocení:

Ryzlink vlašský (Ořechová hora) – 9,2 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé (Zimní vrch) – 8,9 b., Veltlínské zelené (Věstoňsko) – 8,7 b., Ryzlink vlašský (Pravá klentnická) – 8,6 b., Ryzlink rýnský a Frankovka rosé – 8,4 b., Müller Thurgau a Ryzlink vlašský (Plotny) – 8,2 b., Chardonnay – 8 b. a Veltlínské červené rané – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist