Jó, v Hruškách zrála…

16. 7. 2009

Vína z Hrušek nám chutnají. Po Richardu Tichém zavítal k naší velké radosti do Viničního altánu také Roman Beneš z rodinného vinařství ve slovácké vinařské obci Hrušky. A opět to byl nesmírně příjemný zážitek, tentokrát s třinácti víny – až na jedno z ročníku 2008.

Dobrý moravský veltlín začíná být vzácností – Benešovo vstupní Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru patří na Moravě k tomu lepšímu z převažující „rakouské“ odrůdy. Ve vůni i chuti nazrálá hruška a náznak sladkého ananasu. Suché, lehce kořenité a příjemně pikantní víno.

Chardonnay jsme měli ve dvou variantách – obě v pozdním sběru a z ročníku 2008. První, které pocházelo z mladé výsadby, vonělo po nazrálém ovoci a jemné „máslovosti“. V chuti identické, plné a pikantní víno s lehkou citrusovou dochutí.

Druhé chardonnay z padesátileté vinice mělo ve vůni nazrálé ovoce, jemný med a stopu másla a vanilky. V chuti bylo jemnější s měkkou máslově-ovocnou stopou, přičemž v dochuti byla zřetelná pikantnost a slabounká mineralita.

Polosuché Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru jsem měl možnost ochutnat nejen na počátku degustace, ale také na jejím úplném závěru. A musím říci, že můj prvotní celkem neutrální postoj se změnil v příjemný pocit. A jsem si jist, že tato „šedivka“ má své nejlepší dny ještě před sebou. Ve vůni výrazné nazrálé ovoce, minerální i slabé živočišné tóny. V chuti bohaté jižní ovoce, zřetelná mineralita, která (v první láhvi) přecházela v dochuti až ve slabou hořčinku. Při pozdějším přechutnávání jsem ji však již nezaznamenal, naopak, zdálo se mi, že z vína na závěr vykukuje jemná, nicméně zřetelná a žádoucí kyselinka.

Sauvignon 2008 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni měkce ovocný (meruňky, citrusy, broskve), v chuti trochu tenčí, ale pěkně pikantní s jemnou stopu černého bezu a se šťavnatými citrusy v dochuti.

Velmi zdařilý byl Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru, polosuché víno s bohatou ovocnou vůní (broskve, meruňky, citrusy) a plnou ovocnou, velmi pikantní chutí. V závěru byla zřetelná stopa citrusové kůry.

Posledním bílým vínem byl polosladký Aurelius 2008 v pozdním sběru. S 23 gramy zbytkového cukru to byl nejsladší vzorek večera. Víno s vůní žlutého ovoce (včetně rozkrojeného vyzrálého jablka Golden Delicius). Nasládlé s jemnou pikantností a citrusovo-květinovou chutí. Pro mne však asi nejméně zajímavé ze všech ochutnávaných bílých vín.

Rulandské modré rosé 2008 v kabinetním provedení se zařadilo do plejády výborných „růžovek“, které jsme ve Viničním altánu letos ochutnali. Jemně pikantní, ovocité víno (směs tmavých peckovin a lesních plodů) se špetkou lehounkých tříslovin. Příjemné pitelné polosuché roséčko s trošku nižším alkoholem (11,5 %).

Prvním červeným bylo jakostní Zweigeltrebe 2008, víno s vůní i chutí nazrálých tmavých peckovin. V těle až lehce džemovité, trošku kratší v lehce kořenitém závěru, ale poměrně pěkně klouže do krku.

Jakostní Cabernet Moravia 2008 byl klasickou ukázkou této moravské odrůdy – i s pro mne nepříliš lákavými zelenými tóny (sušená zelená paprika). Někteří však mají tyto nevyzrálé tóny rádi, nicméně o kvalitě hroznů příliš nesvědčí.

Stejně starý jakostní Dornfelder byl sice malinko kratší a jednodušší v těle, nicméně působil příjemně uhlazenou až džemovitou chutí.

Naprostým vrcholem večera a jedním z nejlepších (a možná přímo jedničkou) moravských červených vín letos ve Viničním altánu byl Merlot 2008 v pozdním sběru. Víno téměř jižního typu s pikantní moravskou jiskrou. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemným vanilkovým kabátkem. V plné ovocné a již uhlazené chuti (višně v griotce s vanilkou) byly v dochuti přece jen ještě cítit lehké, nicméně pomalu sládnoucí třísloviny. Decentně barikový merlot čeká krásná budoucnost. Ale je ho málo, takže si pospěšte. Ještě se však nelahvuje…

Po takovém představení to nemělo závěrečné víno příliš snadné. Nicméně barikové Rulandské modré 2007 v pozdním sběru rozhodně nezklamalo. Ve vůni kořenité peckoviny, v pikantní a v podstatě identické chuti se objevily také jemné tóny kávy a tabáku. Ještě dostatečně pikantnímu vínu trochu chyběla výraznější (a také plnější) ovocnost, kterou trochu překrývaly stopy po dubu. Každopádně po zážitku s merlotem byl modrý pinot dost handicapován. A moc mne potěšilo, že i po závěrečném barikovém potěšení nám stále chutnala některá z přechutnávaných bílých vín. I to signalizuje jejich kvalitu!

Takto rozhodl „vrcholový tým“:

Merlot 2008 – 9,3 bodu (z 10 možných), Rulandské modré – 8,7 b., Chardonnay 2008 (staré keře) – 8,6 b., Sauvignon 2008 – 8,5 b., Rulandské šedé, Ryzlink rýnský a Aurelius – 8,4 b., Chardonnay 2008, Veltlínské zelené a Rulandské modré rosé – 8,3 b., Zweigeltrebe a Dornfelder – 8,2 b. a Cabernet Moravia – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist