Když (Teturovo) víno zraje do krásy

16. 8. 2010

Již počtvrté představil svá vína ve Viničním altánu velkobílovický vinař Vladimír Tetur. A přestože produkce vinařství za uplynulá léta vzrostla, kvalita se mění jen k lepšímu. U všech známých moravských vinařů to již není pravidlo. Pan Vladimír nás opět potěšil!

Ve spolupráci s manželkou a dcerou nám představil dvanáct vín, zatímco svým dámám představil Viniční altán a tamní vinici v míře menší, než plánoval. Počasí tomu totiž nepřálo. Ale v naplněném „hlavním sále“ vládla skutečná vinná pohoda.

Prvním z osmi bílých vín bylo Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru. Víno ještě v normě suchého s vůní pořádně nazrálého ovoce se špetkou koření. Plné, lehounce nasládlé a kulaté víno s příjemně pikantní dochutí.

Druhé Veltlínské zelené bylo o rok mladší a ve výběru z hroznů. Víno polosladké s pěknou ovocnou chutí a špetkou pepřových tónů. Ve výrazně ovocité a nasládlé chuti potěšily meruňky a zralé ryngle. Dochuť plná a jemně pikantní. Mladý, ale elegantní veltlín!

Sauvignon 2008 v pozdním sběru byl polosuchý (formálně však ještě suchý). Ve vůni meruňky a broskve, lehká mineralita. V těle stejně ovocný, pěkně zakulacený a příjemně pikantní. Tělo hezky korpulentní a šťavnaté.

Chardonnay mívá pan Vladimír vždy prvotřídní, proto jsem se těšil. V tomto z ročníku 2008 v pozdním sběru mne zpočátku zaskočil vyšší zbytkový cukr (více než 15 g/l). Nicméně polosladké víno s krásnou vůní (citrusy, med, máslové tóny) nepůsobilo v chuti příliš přeslazeně. Naopak, ovocná chuť byla pěkně pikantní s atraktivní dochutí nasládlých meruněk a broskví.

Velmi se mi líbila také polosuchá Pálava 2008 v pozdním sběru. Ve vůni příjemné a „čisté“ muškátové tóny v kombinaci s jemným ovocem. V chuti identické, jemné až delikátní víno se stopou pomerančové a mandarinkové kůry v dochuti.

Vydařené klarety miluji. Ochutnali jsme z Rulandského modrého 2009 v pozdním sběru – a nezklamal mne. Jemně šedozlatá barva, ve vůni nazrálé sladké peckoviny. Chuť čistá, jemně sladká (kolem 15 g/l zbytkového cukru), ale zároveň velmi pikantní. Elegantní víno s plnou chutí a delším závěrem.

Irsai Oliver patří k „rodinnému stříbru“ vinařství. Ročník 2008 v kabinetním provedení byl suchý, ale nikoliv kyselý. Ve vůni kombinace muškátových a tramínových tónů s převahou zralého hroznu.V chuti jen lehounce nasládlý, příjemně pikantní v poměrně plné chuti, která vrcholila tóny vyzrálého hroznu v muškátovém kabátku.

Prvním červeným byla Frankovka 2007 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálá lesní směs se zřetelnou živočišnou stopou (kůže) a jemným kořením. V chuti připomínala frankovka spíše vína jižního typu – kombinace vyzrálého ovoce, koření a tabáku s nepřehlédnutelnými živočišnými tóny. Stále ještě lehce pikantní víno.

Šampionem večera bylo pro mne následující Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů, deklarované jako barrique. Víno zrálo 10 měsíců v barikových sudech (kombinace různě použitých sudů). Krásná vůně zralých peckovin s přídavkem kávy a čokolády. V chuti pěkně uhlazené (až sametové) s příjemně delikátní ovocnou dochutí. Opravdu pochoutka!

Také Merlot 2007 v pozdním sběru potěšil mé chuťové buňky. Byl o něco živější se zřetelnou animální stopou v ovocné vůni (lesní směs – především ostružiny a borůvky). V ní a také v chuti nechyběl kávový a možná i čokoládový „štych“. Víno potěšilo hladkým až sametovým stylem, na kterém se jistě podílelo i zrání v ležáckém sudu.

Také poslední červené víno se mělo čím pochlubit. Jakostní Dornfelder 2007, barrique byl poněkud překvapivě polosuchý. Víno zrálo 10 měsíců v barikovém sudu a nabídlo bohatou škálu vůní a chutí. Ve vůni kromě tmavého ovoce převládaly tóny kávy, čokolády a kůže, ale cítil jsem i povidlový koláč s ořechy. V plné ovocné chuti byla opět zřetelná kůže, ale i čokoláda. A potěšila jemná pikantnost v dochuti.

Tečka nebyla vysloveně sladká, ale jen lehounce nasládlá – a hlavně delikátní. Rulandské šedé 2007 ve výběru z hroznů v barikovém provedení bylo vínem, jaké nechutnáme často. Formálně ještě suché víno s krásnou vůní (citrusy, med, vanilka, lehké kouřové tóny). V identické chuti bylo plné a v dochuti krásně pikantní a fajnové. Víno naznačilo, že políbení barikovým sudem snese i bílé víno, ale musí mít k tomu patřičnou figuru. A tu Teturova „šedivka“ rozhodně měla! Nicméně „vrcholový tým“ nebyl při jejím hodnocení jednotný, a to se odrazilo na konečném bodovém verdiktu.

Tady jsou celkové výsledky:

Rulandské modré 2007 – 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay a Dornfelder 2007 – 9 b., Rulandské modré klaret a Merlot 2007 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2009 a Irsai Oliver – 8,7 b., Rulandské šedé 2007, barrique a Pálava 2008 – 8,6 b., Sauvignon 2008 a Veltlínské zelené 2008 – 8,4 b. a Frankovka 2007 – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist