Koktejl chilské kvality

29. 9. 2015

Jako již tradičně jsme po roce ve Viničním altánu opět přivítali „Duo Productos Latinos” – Josefa Uhlíka a Rodriga Schmidta. Tentokrát nám představili deset vín, včetně mnoha novinek. A jednou z nich byl i vzorek z italského Veneta. Zbytek pochopitelně z Chile!
Zahájili jsme dvěma chilskými sekty vyrobenými metodou charmat, tedy kvašením v tancích. Prvním byl Valdivieso Brut, cuvée odrůd Chardonnay (80 %) a Semillon (20 %). Celkem průměrný sekt s ovocně-minerální vůní. Také v chuti světlé ovoce, lehce zakulacené s jemným perlením. Decentní pikantnost v kratší koncovce. Problémem obou sektů je nikterak vstřícný poměr cena/výkon!
Valdivieso Charmat Muscat demi-sec. Měl příjemnou vůni po citrusech (včetně kůry) s delikátní mineralitou. Chuť ovocná, především citrusová, lehce nasládlá a měkce pikantní. Na to, že je to „charmat” je cena vysoká, nicméně jinak příjemné „bublinky”.
Následovala „italská vsuvka” – Pinot Grigio 2014 z vinařství Pirevano 1910 v oblasti Veneto. Vůně ovocně-květinová, nepříliš výrazná. Také v chuti bylo víno měkce ovocné, malinko pikantní, ale poněkud ploché a bez větší živosti.
Následovaly pro Viniční altán další dvě novinky – vína z vyšší řady vinařství Casa Millaman. Nejprve Campero Chardonnay Reserva 2014. Ve vůni světlé ovoce s jemnými tóny dřeva. V chuti lehce máslové ovoce, zakulacené s lehounkou stopou dřeva. V závěru měkce pikantní s decentním grepovým závěrem. Víno zrálo 3 měsíce v bariku z francouzského dubu.
Campero Sauvignon Blanc Reserva 2014 voněla po světlém ovoci ve výrazném kabátku ze dřeva a listu černého bezu. V chuti převažovaly pikantní citrusy a rovněž tóny černého bezu. Osvěžující víno s pěkným poměrem cena výkon!
A následoval druhý Sauvignon Blanc, tentokrát ročník 2012 z vinařství Viňa Teillery v proslulém Casablanca Valley. Víno z bio-produkce vonělo po smetanovém světlém ovoci s jemným dotykem minerálů. V chuti poněkud sofistikovanější, převládají měkce ovocné tóny (broskve, meruňky) s pikantním závěrem. Opět víno s milým poměrem cena/výkon.
To platí také o prvním červeném víně, kterým byl Teillery Merlot 2012. Ve vůni přezrálá, lehce džemovitá tmavá lesní směs. V chuti obdobné, tělo uhlazené s jemnou stopou čokolády a kůže. Víno je pro mne dost intenzívní, myslím, že již začíná pomalu opouštět svůj vrchol.
Následující tři červená vína bych zařadil do skupiny těch nejlepších, která jsme letos ochutnali. Nejprve Teillery Reserva Blend 2009, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah a Merlot v poměru 40, 40 a 20 procent. Hodně nazrálé víno ve vůni i chuti, kde převládala džemovitá lesní směs se stopou kůže a dřeva. V chuti je víno již hodně uhlazené. V současnosti je asi na svém vrcholu.
Více však mi lahodil Teillery Reserva Syrah 2010 s pěknou vůni lehce džemovitého a pikantního tmavého ovoce. V chuti pikantní lesní směs, svěží a elegantní. Takové víno i po více sklenkách rozhodně neunaví…
Vrcholem večera bylo víno Teillery Grand Reserva Cabernet Sauvignon 2010. V bohaté vůni po tmavém ovoci byly navíc jemné tóny čokolády a tabáku. V plné a uhlazené chuti opět vyzrálé tmavé ovoce se stopou dřeva a kůže. V delší koncovce pak lehounce pikantní.
Téměř kompletní „vrcholový tým” byl v bodování opravdu štědrý:
Teillery Grand Reserva Cabernet Sauvignon – 9,4 bodu (z 10 možných), Teillery Reserva Syrah – 8,3 b., Teillery Reserva Blend 9,2 b., Campero Sauvignon Blanc – 8,8 b., Teillery Sauvignon Blanc a Campero Chardonnay Reserva – 8,7 b., Teillery Merlot – 8,6 b., Valdivieso Charmat Muscat – 8,4 b., Pinot Grigio Superiore – 8,2 b. a Valdivieso Brut – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist