Koráb na vinných vlnkách s cimbálem

6. 8. 2013

      O atraktivní letní ochutnávku vín ve Viničním altánu se postaral mladý boleradický vinař Marek Koráb. A to nejen víny, ale také příjemnou pohodou. Na té má velký podíl cimbálová muzika Primáš z Boleradic, která se (v komorním provedení) celý večer hezky snoubila s  Markovými vína. Marek Koráb nám představoval svá vína, a zároveň jako cimbalista Primáše těšil hosty v naplněném „velkém sále” krásnými moravskými písněmi. Lidová hudba z Moravy a tamní víno prostě patří neoddělitelně k sobě!
      A co Marek na premiéru svého malého vinařství přivezl? Bylo to jedenáct vín z ročníků 2011 a 2012 – šest bílých, jedno růžové, tři červená, a na závěr speciální sladké likérové víno. Tedy pro každého něco!
      Zahájili jsme Veltlínským zeleným 2011, zemským vínem s parametry moštu na úrovni pozdního sběru. Ve vůni jemně kořenité nazrálé světlé ovoce. V chuti identické (stopa bílého pepře), zakulacené a měkce pikantní v uhlazeném závěru.
      Následoval Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem (5 g/l) a kyselinou (6,3 g/l). Vůně ovocně-kořenitá, v chuti nazrálé světlé ovoce (především broskev) s jemnou stopou po zrání ve velkém sudu. Zakulacené, šťavnaté a pikantní víno s lehounkým minerálním „štychem”.
      Zajímavé (a nejen názvem) bylo Cuvée Jan z Vickova 2012. Suché zemské víno z Neuburského (70 %) a Ryzlinku vlašského (30 %). Ve vůni světlé ovoce s lehkou stopou černého rybízu. V těle lehčí, ovocné s tóny černého rybízu a černého bezu. V těle jemně uhlazené s měkce pikantním závěrem.
      Neméně vstřícný byl Sauvignon 2012 ve výběru z hroznů, polosuchý (10 g/l zbytkového cukru) s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným závanem staršího sudu. V zakulaceném těle světlé peckoviny s měkce pikantní dochutí.
      Následovala specialita v podobě barikového Sauvignonu 2012 ve výběru z hroznů. Výrazná vůně medového ovoce, vanilky a bohatých minerálních tónů (stopa „nafty”). Chuť plná, zakulacená a jemně nasládlá. Zřetelné tóny vanilky, karamelu a petroleje. Elegantní víno s měkce pikantní dochutí, které zrálo 3 měsíce v novém bariku. Slušelo by mu delší ležení v láhvi – dal bych mu alespoň rok.
      A další Cuvée Jan z Vickova 2012, tentokrát v provedení su-lie. Stejná analytika jako v případě prvního z nich, jen odlišná vůně i chuť díky devíti měsícům zrání ve velkém sudu a krášlení na jemných kvasnicích. Ve vůni, která se postupně otevírala, se objevily tóny nazrálého světlého ovoce a jemných kvasnic. Chuť měkce ovocná, zakulacená s náznakem letního jablka. V pikantní dochuti byl zřetelný jemný oříšek.
      Příjemně pitelná a osvěžující byla Frankovka rosé 2011, zemské víno s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru (5,7 g/l) a kyselin (5,8 g/l). Vůně jemně ovocná s náznakem živočišných tónů. V chuti bohaté tóny lesní směsi s příjemně pikantním závěrem na patře.
      Prvním červeným bylo Svatovavřinecké 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vůní lehce kořenitých tmavých peckovin v džemovitém provedení. Obdobně v chuti, která byla pikantní a uhlazená se zřetelnými višňovými tóny. Příjemně pitelné víno zrálo asi 8 měsíců ve velkém sudu.
      Pro mne byla následující Frankovka 2011 v pozdním sběru jedním ze tří nejlepších vín večera. Ve vůni kompotované višně a třešně. V chuti nazrálé, jemně džemovité tmavé ovoce, tělo uhlazené a hezky harmonické. Pěkný bezcukerný extrakt (27,5 g/l) s slibná budoucnost v řádu několika let.
      Cabernet Moravia 2011 byl o poznání měně bohatý a překvapivě výrazně aromatický. Ve vůni višně, náznak lesní směsi a špetka čokolády. Ve výrazné chuti lesní směs (převaha malin) a lehký čokoládový štych. Dobře pitelné víno na celý večer s velmi pěkným poměrem cena/výkon.
      O sladkou tekoucí tečku se postaralo likérové víno Liqueur de cuvée 2012, vyrobené z Frankovky a vínovice. Hodně višní, trocha čokolády ve sladší, nicméně nikoliv výrazně alkoholické dochuti. Jedna sklenka mi stačí na celý večer, ale věřím, že mnohým i celá láhev!
      A co s načatým vinným večerem ve Viničním altánu? Přechutnávali jsme víno a cimbálovka Primáš hrála hostům uvnitř i pod širým nebem. A měla velký úspěch. Moravské písně se ještě nějakou dobu nesly i dole v parku nad Botičem.
      A pro pořádek ještě hodnocení vín dovolenkově poněkud oslabeným „vrcholovým týmem”.
      Víno: Sauvignon 2012, barrique a Frankovka 2011 – 8,8 bodu (z 10 možných), Cuvée Jan z Vickova 2012, sur-lie – 8,7 b., Sauvignon 2012,   Frankovka rosé a Cabernet Moravia – 8,6 b., Cuvée Jan z Vickova 2012 a Liqueur de cuvée – 8,5 b., Svatovavřinecké 2011 – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2011 – 8,3 b. a Veltlínské zelené 2011 – 8 bodů.
      Hudba: 10 bodů
Text a foto Libor Chlupatý

TOPlist