Kouzelná vína s kouzlem osobnosti

16. 6. 2009

Je radost ochutnávat vína čejkovického vinaře Libora Veverky, pro mne naprosté špičky v této vínu zasvěcené obci (a nejen v ní). A tím spíše přímo s vinařem. Moc mne potěšilo, že se to konečně podařilo také ve Viničním altánu v pražské Gröbovce. Liborovo kouzlo osobnosti je zde nepopiratelné!

Čistá, koncentrovaná a přímo sofistikovaná vína, byť v mnoha případech ještě v plenkách. Ale i tato Liborova miminka, narozená v loňském roce, působí často již jako dospělá, což se vínům mnoha vinařů nepodaří ani po letech vyzrávání.

Ochutnali jsme deset vín, všechna z ročníku 2008. Šest bílých, tři červená a jedno rosé. A tím jsme také poněkud netradičně začali.

Kabinetní Zweigeltrebe rosé patří do úzkého kroužku nejlepších roséček, která jsem ve Viničním altánu v uplynulém roce ochutnal. Suché víno s krásnou vůní jahod a peckovin se smetanou. V měkce ovocné a pikantní chuti se předváděly lákavé lesní jahody se smetanových jogurtem. „Roséčko“ jedna báseň!

Pěkný sylván bývá stále vzácnější. Veverkovo Sylvánské zelené v pozdním sběru potěšilo naše patra i srdce. Ve vůni velmi bohaté a mnohovrstevné víno (vyzrálý hrozen, ananas, citrus, posečená louka s minerálním ocáskem). V těle plné, šťavnaté a dostatečně pikantní s krásnou ovocně-minerální dochutí.

Chardonnay v pozdním sběru bylo jediným z ochutnávaných vín, od kterého jsem očekával malinko víc. Suché víno s výraznou vůní tropických plodů, stopy medu a minerálů s nádechem přezrálého banánu. Poměrně vyzrálé a výrazně pikantní víno, harmonické s dostatečně dlouhou dochutí, ale na můj vkus mu chyběla větší elegance a tradiční „máslovost“ šťavnatého chardonnay.

Polosuché Rulandské šedé ve výběru z hroznů vonělo velmi delikátně po tropickém ovoci. Stejně tak chutnalo v elegantním, šťavnatém těle s příjemnými medovými tóny.

Prvním vrcholem večera byl Sauvignon v pozdním sběru. Suché víno s krásnou ovocnou vůní (angrešt), z níž vystupovaly bohaté tóny černého rybízu. V identické, velmi pikantní a harmonické chuti se ještě objevil nasládlý grep. Takový sauvignon potěší již v ranném mládí!

A po něm další vrchol, tradiční čejkovická delikatesa – Tramín červený, tentokrát v pozdním sběru. Polosuché, nádherně vyvážené víno. Vůně bohatá – růže, med, exotické liči, směs koření. V chuti velmi delikátní, krásně pikantní a svěží tramín, přitom zakulacený a bez stopy nepříjemné hořčinky. Opravdová lahůdka!

A poslední bílé víno a navíc vzácná a velmi atraktivní specialita. Známkové víno Radost v sobě skrývá „divokou“ a rezistentní odrůdu, na Moravě známou také pod názvem Chorvát. Je to víno opravdu pro radost. Klasická, tedy výrazná vůně lesních jahod, stejná chuť, lehce nasládlá, velmi pikantní a přitom plná a svým způsobem delikátní. Nádherné potěšení v létě na zahradě…

Z trojice červených až možná nečekaně polaskala Frankovka v pozdním sběru. Měkce ovocná vůně třešní a malin. Hladké a krásně ovocité tělo s chutí přezrálých, ale jemných třešní. Lehce pikantní a nesmírně příjemně pitelné víno. Takových frankovek není nikdy dost!

Stejně tak modrých portugalů. Veverkův v pozdním sběru s krátkým a částečným pobytem v bariku se s námi pomazlil vůní nazrálých třešní a višní (s jemnou stopou džemu). V uhlazeném a poměrně extraktivním těle jsem zaznamenal jemnou stopu vanilky a čokolády v bohatě ovocité (višně) chuti. Dokonalý „předskokan“ závěrečného vína.

A tím byl Cabernet Sauvignon v pozdním sběru. Opravdu vyvážené víno s vůní lesních plodů se stopou chilli papriky. Chuť plná, uhlazená s jemnou tříslovinou. Převládají v ní vyzrálé lesní plody a sladké taniny. Víno z nerezu, které se krásně pije již nyní, ale myslím, že v ideální kondici bude tak za rok. Určitě mu dám příležitost dožít se prvního výročí narození.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

Cabernet Sauvignon – 9,4 bodu (z 10 možných), Sauvignon a Modrý Portugal – 9,3 b., Tramín červený – 9,1 b., Frankovka – 8,9 b., Radost – 8,6 b., Rulandské šedé a Sylvánské zelené – 8,5 b., Zweigeltrebe rosé – 8,4 b. a Chardonnay – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist