Krása ze strážovické Staré hory

15. 10. 2013

     Paní Dana Čevelová z Rodinného vinařství Čevela ve Strážovicích přijela již počtvrté na Viniční altán, aby nám představila novinky vinařství, a my je mohli porovnávat i s předchozím ročníkem, který jsme ochutnávali před rokem. Byla to mimořádně zajímavá záležitost. Celkem jsme ochutnali třináct vín, a navíc ještě jednu prémii. Dvojic pro srovnání bylo pět.
      Začali jsme Ryzlinky rýnskými. Nejprve ročník 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno s vyšší kyselinou (7,8 g/l) a s ovocně minerální vůní. V chuti identický, jemně zakulacený s pikantní dochutí. Zatím musí na svůj vrchol čekat v láhvi.
      Jeho o rok starší, rovněž polosladký (a výrazněji) bratříček se již může chlubit. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemné lipové a medové tóny. Stejně tak v chuti, kde je lipovina o něco výraznější. Překvapivě jen lehce nasládlý, plný a velmi pikantní v závěru. Krásné, pěkně extraktivní víno.
      Největší kvalitativní rozdíl byl u Rulandského šedého. Ročník 2012 v pozdním sběru, možná překvapivě jedině formálně suché víno, má co dohánět. A mám pocit, že již nic nedožene. Vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyselin (7,6 – 6,9 g/l), ve vůní nazrálé světlé ovoce s lehkou minerální stopou. V chuti ovocné, výrazně pikantní, ale tenké a nepřesvědčivé.
      Zato Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů, polosladké víno (17,3 g/l zbytkového cukru) bylo bohaté ve vůni i chuti. V obou nabídlo nazrálé jižní ovoce a jemný máslově-medový „štych”. Tělo nasládlé, zakulacené a šťavnaté s pikantním závěrem.
      Následovala velmi vyrovnaná dvojice Chardonnay. Ročník 2012 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína (7,8, g/l zbytkového cukru, 5,5 g/l kyselin). Ve vůní ovoce v jemném máslovém závoji. V chuti plnější, opět lehce máslová, ale i špetkou minerálů. V závěru středně dlouhé a stejně tak pikantní.
      Chardonnay 2011 ve výběru z hroznů bylo již polosladké, ve vůni nabízelo nazrálé světlé ovoce bez máslových tónů. V chuti bylo výrazně nazrálé ovoce, ale také květiny a bylinné tóny. Dochuť příjemně pikantní.
Samostatný byl Tramín 2012 v pozdním sběru. Mimořádně zdařilé polosladké víno s příjemnou kyselinou (6,4 g/l) a s hezkou vůní po vyzrálém hroznu, exotickém liči a čajové růži. Chuť měkce ovocná, svěží a pikantní. Tramín na delší pití, a neomrzí vás.
      Poslední dvojicí bílých vín byly sauvignony. Nejprve Sauvignon 2012 v pozdním sběru, polosladké víno (14 g/l zbytkového cukru) s vůní světlého ovoce a tónů černého rybízu. V chuti ovocný, opět zřetelný černý rybíz, nasládlý a šťavnatý v zakulaceném a měkce pikantním těle. Pro mne nejlepší bílé víno večera.
      Naproti tomu Sauvignon 2011 ve výběru z hroznů, sladké víno (41,8 g/l zbytkového cukru), mne příliš neoslovil. Ve vůni kompotované světlé ovoce (broskve, hrušky). V chuti ovocný, sladký, s tóny květin a medu. Chybí větší šťavnatost, svěžest a především pikantnost.
      Samostatná byla dvě atraktivní, ale zatím velmi mladá červená vína. Nejprve Cuvée Exclusive 2012 v pozdním sběru (Frankovka a Merlot – 50/50). Ve vůni kompotované tmavé peckoviny. V chuti suché, opět třešně a višně s jemnou stopou čokolády. Dochuť ještě hodně pikantní, tělo potřebuje zjemnit a uhladit se ležením v láhvi. Předpokládám, že tak někdy za tři roky.
      Ležení v láhvi by slušelo i Merlotu 2011 ve výběru z hroznů. Víno s příjemnou vůní, v ní se kombinuje tmavé lesní směs a peckoviny. V suché chuti nazrálé, lehce džemovité tmavé ovoce, převážně višně a třešně. Dochuť zřetelné pikantní. Víno má pěkný potenciál, jen musí ještě chvíli počkat.
      O závěr se postarala tři vína z odrůdy Rulandské modré. Nejprve ročník 2012 ve výběru z hroznů. Rovněž velmi mladé víno s vůní jemně kořenité tmavé lesní směsi. V těle lehčí, suché a ovocné s jemně pikantní dochutí. Víno má podle mne menší potenciál dalšího zrání než předchozí Merlot.
      Naopak Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů již nyní ukázalo své pěkné přednosti ve vůni i chuti. Aroma nazrálého tmavého ovoce v jemně kořenitém kabátku. Tělo měkce ovocné, nazrálé a uhlazené, až téměř sametové. Tady čekám vrchol v řádu několika let. Ale již nyní je víno příjemně pitelné.
      Překvapivou prémií bylo Rulandské modré 2008 ve výběru z bobulí. Víno jsme předtím ochutnávali ve Viničním altán již dvakrát, byli jsme tedy zvědaví, jak se vyvíjí, než úplně zmizí ze sklepů a vinoték. Musím se přiznat, že mi o něco víc chutnalo Rulandské modré z ročníku 2011. Toto polosuché víno má totiž stále ještě vysokou kyselinu (po nalahvování to bylo 6,2 g/l), což mi na jinak vyzrálém a uhlazeném modrém pinotu trošku vadí. Vůně i jemná chuť višní v čokoládě stále těší, ale pikantnost je prostě pořád vysoká! Celkově však „vrcholový tým” hodnotil víno opět vysoko:
      Rulandské modré 2011 – 9,2 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2012 – 9,1 b., Rulandské modré 2008 a Tramín 2012 – 8,9 b., Chardonnay 2011 – 8,8 b., Merlot 2011, Rulandské šedé 2011 a Chardonnay 2012 – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2011 – 8,6 b., Cuvée Exclusive a Rulandské modré 2012 – 8,5 b. Sauvignon 2011 – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2012 – 8,3 b. a Rulandské šedé 2012 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist