Krásná Anakena, částečně retro

11. 7. 2012

     Naposledy jsme vína z prestižního chilského vinařství Viňa Anakena ochutnávali ve Viničním altánu v listopadu 2008. Bylo jich tehdy jedenáct, nicméně pamětníci si mohli některá z nich znovu připomenout. A to díky Františku Fuksovi z dovozní společnosti Vinitis, s.r.o. Ten přivezl na ochutnávku dvanáct vín, z toho čtyři „pamětníky”. A jak jsme zjistili, na kvalitě jim věk většinou nic neubral. I to ukazuje na vysokou úroveň produkce tohoto vinařství.
Tentokrát jsme ochutnávali vína ze čtyř kvalitativních řad – Varietal, INDO (Reserva), Single Vineyard a ONA – šest bílých včetně sladké tečky, a sedm červených.
      Vstupním bylo Chardonnay 2011 ze základní řady Varietal. Ve vůni bohatě ovocné s jemnou živočišnou stopou. V chuti obdobné, navíc s náznakem květin a špetkou máslovosti. Tělo možná méně šťavnaté, dochuť pikantní, nicméně jednoduchá. Čekal jsem více bohatosti.
      Riesling 2006 z vyšší řady Sigle Vineyard jsme ochutnávali již před lety. Velmi mne překvapil svou krásnou nazrálostí a chutí připomínající rýnské či moselské ryzlinky. Ve vůni ovocně-minerální se zřetelnými petrolejovými tóny. V chuti především vyzrálé citrusy, přitom pikantní, elegantní, ale zároveň jemný. Víno je na svém vrcholu.
      Překvapivě po něm následoval Sauvignon Blanc 2011 (Varietal). Ve vůní lehce naleželé světlé ovoce, v chuti šťavnatý, pikantní, bohatý na meruňky a broskve. Postupně se otevíral a po přechutnání ukázal, že se na něj nesmí spěchat.
      Zajímavá byla jeho konfrontace se stejně starým Sauvignonem Blanc z vyšší řady INDO, který zrál 4 měsíce v novém bariku z francouzského dubu. Tady bylo ve vůni cítit nejen přezrálé světlé ovoce, ale také jemný černý rybíz. Stejně tak v chuti, která byla pikantní a šťavnatá se vzdálenými tóny vanilky.
      Následující Viognier 2007 (Single Vineyard) jsme na předchozí prezentaci Anakeny rovněž ochutnávali. Víno působilo vyzrále – ve vůni světlé ovoce doplňovaly květinové a delikátní máslové tóny. V těle již bylo víno hodně uhlazené, kulaté až macaté s jemnými tóny vanilky. Vínu chybí trochu více pikantnosti a živosti. Zrálo 7 měsíců v barikovém sudu z francouzského dubu (70 %) a amerického dubu (30 %). Poté bylo víno sceleno do nerezu. Myslím, že tento Viognier je třeba vypít v horizontu jednoho roku.
      Prvním červeným byl Pinot Noir 2010 ze základní řady Varietal. Nekomplikované, opravdu příjemně pitelné víno s vůní lehce kořenité tmavé lesní směsi se stopou džemu. To platí i o chuti, kde se prosazují kompotované jahody. Víno je již uhlazené a v dochuti měkce pikantní.
      Následovala dvě vína z odrůdy Carmenére. Nejprve Carmenére 2011 (Varietal) s poměrně bohatou vůní (nazrálé tmavé ovoce s tóny marmelády, kůže a čokolády). V chuti identické, překvapivě uhlazené s ještě zřetelnou tříslovinou. Víno s pěkným poměrem cena/výkon!
      O rok starší Carmenére z vyšší řady INDO vonělo po kořenitých tmavých lesních plodech. V chuti potěší dostatek ovoce. A navíc elegantní, bohaté a již uhlazené tělo. Moc pěkné a krásně pitelné víno.
      Zdárně mu sekundovalo následující cuvée Merlot/Syrah 2007 ze stejné řady. Ve vůni přezrálá lesní směs v lehce džemovité formě. Také v chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce, marmeládové tóny, ale také stopa kůže a čokolády v uhlazeném závěru.
      Výrazně mne oslovil také Cabernet Sauvignon 2007 z vyšší řady Single Vineyard. Také on nabídl ve vůni tmavé ovoce, zde spíše kořenitou lesní směs s jemnými paprikovými tóny. V chuti plný, vyzrálý a bohatě ovocný s jemně pikantní dochutí, v níž nabídl také delikátní tóny vanilky. Víno zrálo 8 měsíců v bariku z francouzského dubu.
      A čekal nás vrchol. A tím byl Syrah ONA 2005, stejně jako v listopadu 2008. Nyní již hodně nazrálý, ale stále bohatý ve vůni i v chuti. V té dominovalo vyzrálé tmavé ovoce, především lesní směs, vše pak dokresloval jemný závoj čokolády, kůže a vzdálených vanilkových tónů. Víno je krásně uhlazené a stojí na svém vrcholu.
      Opravdu velkým překvapením byla pro mne další repríza – tentokrát v podobě sladké tečky Late Harvest 2005 z odrůd Muškát Alexandrijský a Viognier. Příjemně botrytické víno se 106 g/l zbytkového cukru si zachovalo krásnou vůni citrusů, medu a koření. V chuti pak sušené světlé ovoce (včetně kůry citrusů), med a jemný minerální „štych”. A stále zůstává příjemně pikantní a mimořádně svůdné. I to náležitě ocenil tentokrát velmi oslabený „vrcholový tým”:
      Syrah ONA – 9,2 bodu (z 10 možných), Carmenére Single Vineyard a Late Harvest 2005 – 9 b., Merlot/Syrah INDO 2009 – 8,8 b., Sauvignon Blanc INDO 2011 a Cabernet Sauvignon Single Vineyard – 8,7 b., Riesling 2006 Single Vineyard a Carmenére Varietal – 8,6 b., Viognier Single Vineyard – 8,5 b., Pinot Noir Varietal a Sauvignon Blanc Varietal – 8,3 b. a Chardonnay Varietal – 8 bodů.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist