Krásný finiš odložené argentinské premiéry

18. 1. 2012

Napodruhé a v náhradním termínu se ve Viničním altánu podařilo uskutečnit premiéru argentinských vín z rodinného vinařství Domaine Jean Bousquet. A rozhodně to stálo zato. Martin Kozák, šéf dovozní společnosti Kupmeto CZ, s.r.o. si pro nás připravil deset vín tohoto prémiového vinařství ze známé oblasti Mendoza, a to ze tří kvalitativních řad – Premium, Reserva a Grande Reserva. Rozdíly byly na patře rozpoznatelné, nikoliv však propastné.
Ve dvou bílých vínech bylo vždy zastoupeno „univerzální” Chardonnay. Vstupním vínem bylo cuvée Torrontés-Chardonnay 2011 (50/50) z řady Premium. Příjemné překvapení, hezky ovocné (meruňka, broskev, pomeranč) se špetkou minerálů ve vůni. V chuti šťavnaté a pikantní, opravdové osvěžení.
Cuvée Jean Bousquet Reserva Chardonnay-Pinot Gris 2010 již poznalo barikový sud. Ve vůni jižní ovoce, máslové tóny a stopa sladké kukuřice. V chuti plnější, uhlazené s lehkým smetanovým závojem protkaným vanilkou. Jen se mi zdálo, že v závěru zůstávala na patře výraznější hořčinka, než by bylo žádoucí.
Velmi zdařilé bylo růžové z řady Premium 2011. Cuvée odrůd Malbec a Cabernet Sauvignon (50/50) bylo možná překvapivě delikátně růžové, nikoliv v barvou řídkého červeného. Ve vůni bohatě ovocné (nazrálé peckoviny), v chuti plné, krásně ovocné a dostatečně pikantní v závěru na patře. Tady byl zřetelný francouzský růžový styl, velmi vstřícný mým chuťovým buňkám.
Prvním červeným byl Merlot 2011 z řady Premium, který kupodivu překonal následující Malbec ze stejné řady. Merlot ve vůni kombinoval tmavé peckoviny, vyzrálou lesní směs i jemně kořenité tóny. Nepřehlédnutelný byl také delikátní marmeládový štych ve smetanovém kabátku. Čisté, ovocné víno s jemně kořenitou dochutí, které zrálo 6 měsíců v bariku z francouzského dubu.
Následující Malbec měl v méně výrazné vůni i živočišnou stopu. V chuti ovocný, pikantní, ale v porovnání s Merlotem mi připadal o něco tenčí.
Trojici z řady Reserva zahájil Pinot Noir 2010, a bylo to jemné nakopnutí vzhůru. Ve vůni delikátní ostružiny a borůvky, možná i špetka jahodové marmelády. Chuť „čistá”, příjemně ovocná a uhlazená. Dostatek jemných a sladkých tříslovin. V dochuti se na chvíli objevila pikantní višňová pecička. Víno z této řady údajně zraje 6 až 12 měsíců v bariku.
Proto modrému pinotu působila Reserva Cabernet Sauvignon 2010 (15 % Malbecu) o něco plněji. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce s lehkým přídavkem čokolády. V chuti se k peckovinám přidala zřetelněji i vanilka. Dochuť byla stále ještě pikantní, do roka bude víno v ideální kondici.
Výš šel následující Malbec ze stejné řady a ročníku, jen „ochucený” o další tři odrůdy – Cabernet Sauvignon, Syrah a Merlot (po 5 %). Vůně bohatě ovocná (borůvky, ostružiny) a lehce živočišná. V chuti to spíše připomínalo tmavé, lehce kořenité peckoviny. Třísloviny již byly zřetelně nasládlé a tělo zakulacené. Hezká příprava na následující Jean Bousquet Grande Reserva 2009.
Jednoznačně nejlepší víno večera, ale nikoliv pokud jde o poměr cena/výkon. Ve vůni bohatá směs vyzrálého tmavého ovoce se špetkou kůže. V chuti plné a bohaté, vylepšené trochou čokolády a rukavičkové kůže. Závěr na patře je příjemně pikantní s perspektivou dalšího zakulacování. Vína v řady Grande Reserva zrají 10 až 12 měsíců v bariku z francouzského dubu. A rozhodně nejsou tato vína dubem znásilňována, spíše něžně líbaná!
A nakonec tradiční sladká tečka, tentokrát netradičně z odrůdy Malbec. Jean Bousquet Dulce Natural Malbec 2009 – dolihované víno (17,5 % alkoholu), ve vůni tmavá lesní směs (borůvky) a kapka kávy. V chuti sladké ovoce ve formě sušených lesních plodů. Závěr je lehce kávový, sladký a uhlazený. Laskající sladká lahůdka. Kultovní argentinský Malbec v netradiční roli, která překvapí i potěší.
Takto hodnotil vína „vrcholový tým”:
Malbec Grande Reserva – 9,3 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon Reserva – 9 b., Malbec Reserva a Pinot Noir Reserva – 8,9 b., Dulce Natural Malbec – 8,8 b., Chardonnay-Pinot Gris – 8,6 b., Torontes-Chardonnay Premium a Premium Rosé – 8,5 b., Merlot Premium – 8,4 b. a Malbec Premium – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist