Krásný je svět španělských vín

27. 5. 2008

Opravdovou krásu kvalitních španělských vín jsme si mohli vychutnat v zaplněném „velkém sále“ Viničního altánu na prezentaci dovozní společnosti B.M.C. Brno. Známý degustátor a velký milovník (nejen španělských) vín Vladimír Hrbek nám s vtipem a grácií představil tucet vín různého typu, odlišných odrůd i cuvée z několika vinařských oblastí Śpanělska. Některá z nich se pyšnila čerstvými vavříny z pražského veletrhu Víno & Destiláty, další zase oceněními z jiných mezinárodních soutěží. V žádném případě nepřeceňuji podobné medaile a poháry. Podstatné je především to, zda mi tato vína chutnají. A tady budu stručný: velmi!

To platí i o „zavíňovacím“ bílém Castillo de Benizar 2007 z oblasti La Mancha D.O. Svěží a příjemně pitelné víno z odrůdy Macabeo nás patřičně připravilo na mnohem bohatší sestavu. Již druhé víno, nejlepší zahraniční „suché“ v soutěži na veletrhu Víno & Destiláty 2008, Viňa Vilano Verdejo 2007 (oblast Rueda D.O.), potvrdilo vysokou úroveň tamních vín z odrůdy Verdejo.. Šťavnaté a velmi pikantní víno plné různého jižního ovoce (včetně citrusů a ananasu) s dlouhou dochutí bylo opravdovou delikatesou.

Kupodivu velmi pitelný a lahodný byl i „outsider“ mezi prezentovanými červenými, „zemské“ víno Miralvalle Shiraz 2005 (oblast Vino de la Tierra de Castilla). Suché, bohaté na tmavé ovoce a lesní plody s karamelovými tóny, středně plné a za výbornou cenu. Ostatně následující trojice z oblasti La Mancha patří k úzkému kroužku vín s nejlepším poměrem ceny a kvality, jaká jsem ve Viničním altánu za uplynulý minimálně rok ochutnal. Všechna jsou z vinařství Pago de la Jaraba a vyznačují se nejen elegantní etiketou, ale především krásnou vyzrálostí a mimořádnou ovocností.

Nejprve to byl Merlot 2003, pro mne velké překvapení letošního roku. Až sametové, vysoce extraktivní víno plné vyzrálých tmavých plodů a jemných kávových a karamelových tónů. Přímo hladí na patře.

Viňa Jaraba Crianza 2003, cuvée s velkou převahou odrůdy Tempranillo (po 10 procentech Cabernetu Sauvignon a Merlotu) bylo rovněž měkce ovocité, ale možná o poznání pikantnější se zřetelnějšími, byť již uhlazenými tříslovinami.

A konečně Azagador Reserva 2002 (70 % Tempranillo, 20 % Cabernet Sauvignon a 10 % Merlot) – víno s vůní po třešních a višních a identickou chutí, v níž o něco více v porovnání s předchozími víny vyniká výraznější kořenitost. „Trojice z La Mancha“ byla charakteristická nejen výhodnou cenou, ale také velmi vyrovnanou kvalitou. Přitom každé z těchto vín mělo svůj osobitý charakter.

Následující dvě vína z proslulé oblasti Ribera del Duero byla z jiného, nicméně nesmírně zajímavého a pro někoho možná i atraktivnější soudku. Viňa Vilano Roble 2006 (stoprocentní Tempranillo) vás osloví svou bohatě ovocným tělem (tmavé peckoviny) s ještě zřetelnými tříslovinami a lehkou vanilkou. Pikantní a velmi živé víno, které, pro mne trochu překvapivě, velmi chutnalo mé dceři. O dva roky starší crianza ze stejného vinařství měla navíc ještě koření a kávové tóny ve vůni i chuti. Třísloviny byly dostatečně bohaté, víno působilo mohutněji a potěšilo bohatou a delší dochutí. Tato crianza má opravdu pěkný potenciál dalšího zrání.

A následující dvojice z ještě proslulejší oblasti Rioja D.O.Ca. a z neméně slavného vinařství El Coto byla charakteristická zcela odlišným, možná i trochu náročnějším stylem. Coto de Imaz Reserva 2001 mělo ve vůni marmeládu z tmavého ovoce, náznak živočišných tónů (vlhká kůže), v bohaté, uhlazené a lehce pikantní chuti pak navíc náznak kávy a čokolády. Trošku náročnější, mnohovrstevné víno, které ne každý upřednostní.

U mne pak absolutní jedničkou bylo víno Coto Real Reserva 2000. Cuvée odrůd Tempranillo (70 %) Garnacha (25 %) a Graciano (5 %) s bohatou a delikátní vůní po višních, sušených švestkách, povidlech a čokoládě mělo nesmírně elegantní tělo. Převládalo v něm vyzrálé tmavé ovoce, nechybělo jemné koření a vzdálená stopa vanilky. Stále ještě svěží, příjemně pikantní víno pro znalce. Ne náhodou bývá téměř ve všech renomovaných průvodcích a časopisech o víně hodnoceno minimálně 90 body ze sta možných.

Sladké tečky z nabídky dovozní společnosti B.M.C. Brno jsou vyhlášené. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Nejprve přišla na řadu Estrella 10 Blanco Dulce z oblasti Valencia D.O. Ve Viničním altánu to není žádný nováček, a vždy má velký úspěch u milovníků vyšších zbytkových cukrů (142 gramů). Krásný Muškát Alexandrijský, milá kombinace jemných muškátových tónů, meruněk a citrusů. Vyššímu cukru hezky sekundovala příjemná kyselinka, která dávala vínu lehkou pikantnost.

A absolutní tečka byla opravdu hodně sladká a mocná. Gran Barquero Pedro Ximenez z jihošpanělské oblasti Montilla-Moriles D.O. bylo vlastně tekutou formou vyzrálých fíků a hrozinek. Vše doplňovaly jemné tóny kakaa a dokonce jsem ucítil i závan hub. Vicešampion, nositel zlatého poháru a vítěz kategorie sladkých vín na letošním veletrhu Víno & Destiláty. Na jeho chuť a konzistenci hned tak nezapomenete. Stejně jako na trpělivý a nesmírně erudovaný výkon našeho průvodce světem krásných španělských vín – Vladimíra Hrbka.

A jak vše hodnotil „vrcholový tým“?

Coto Real – 9,6 bodu (z 10 možných), Coto Imaz Reserva – 9,3 b., Viňa Jaraba Crianza a Viňa Vilano Crianza – 9,2 b., Pago de la Jaraba Merlot a Viňa Vilano Roble – 9,1 b., Viňa Vilano Verdejo a Gran Barquero Pedro Ximenez – 9 b., Azagador Reserva a Estrella 10 – 8,9 b., Miralvalle Shiraz – 8,1 b. a Castillo de Benizar – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist