Kuncova jedenáctka s několika „špílmachry“

5. 4. 2008

Vlastimil Konečný starší patří mezi nejzajímavější moravské vinaře, se kterými jsem se setkal. Jeho „filozofie vína“ je velmi poučná, kéž by se jí řídili i další vinaři, a to nejen Čejkovicích: tvrdá práce na vinici, redukce hroznů, víno důkladně připravit a nespěchat s ním na trh. Přitom rodinné Vinařství Vlastimil Konečný & syn není staromilská, ale moderní vinařská firma. Je to radost poslouchat moudrého, ale také vstřícného vinaře – a pak ochutnávat jeho vína. Pro mne to byl opravdu příjemný zážitek.

Ochutnali jsme deset vín (sedm bílých a tři červená) a na závěr dvě sladké prémie jaksi „mimo soutěž“. Drtivá většina vín měla nadprůměrný bezcukerný extrakt, což je charakteristické pro styl většiny Konečného vín.

Doslova to platí již o vstupním vínu Müller Thurgau 2005 v pozdním sběru, které mělo na tuto odrůdu téměř „rekordní“ extrakt – 26,14 g/l. Víno ovocně-minerální ve vůni i chuti, již velmi vyzrálé, ale přitom ještě svěží a pikantní
s příjemnou kyselinkou. Právě výraznější kyselina byla charakteristická pro většinu ochutnávaných vín, což vytváří jeden předpokladů pro jejich delší ležení.

Téměř stejně velký extrakt mělo i nejstarší víno na degustaci – Tramín 2004 v pozdním sběru. Po čtyřech let bylo pěkně vyzrálé, harmonické a bohaté ve vůni i chuti. Krásná a klasická tramínová vůně (liči, růže), jemná, měkce aromatická a delikátně pikantní chuť. Hezké a stále elegantní víno!

Aurelius 2005 v pozdním sběru byl výrazně „ryzlinkový“, opět kombinace ovoce, květin a minerálních tónů. V těle plné, velmi pikantní v dochuti s jemnou hořčinkou. Nevadila mi…

Ryzlink rýnský 2006 v pozdním sběru patřil mezi špičku večera. Hezky vyvážený cukr a kyselina (5,57 g – 8,25 g), bohatý extrakt (25,4 g/l). Víno s příjemnou květinově-ovocnou vůní (bonpari), v těle plné a vyzrálé, hodně pikantní v kombinaci ovoce a květin. Stále svěží víno s pěknou budoucností!

Výrazně muškátový (až bylinný) ve vůni byl Irsai Oliver 2006 v pozdním sběru, v chuti pak lehce nasládlý, zakulacený a pikantní. Opravdu plný „iršai“, v těle zaujaly vyzrálý sladký hrozen a jemné citrusy.

Následovala dvojice z velkým zbytkovým cukrem. Nejprve Rulandské šedé 2006 ve výběru z hroznů mělo 31,9 g zbytkového cukru a téměř 7 g kyselin. Výrazně nasládlé víno, v „měkké“ chuti plné vyzrálého ovoce, jemného med
a s lehkou minerální stopou. Extraktivní víno s delší dochutí.

Poslední bílé víno bylo naprosto excelentní. Aurelius 2006 ve výběru z bobulí měl 65,6 gramů zbytkového cukru,
ale také příznivou kyselinu (8,1 g). Přitažlivý ve vůni (přezrálé tropické ovoce, především ananas) i chuti. V ní opět přezrálé ovoce, sladké, ale velmi pikantní a extraktivní (30,8 g/l). Opravdová lahůdka do svátečního pohárku!

První dvě červená nebyla díky trochu vyšší kyselině ještě v optimální kondici. Jsou to vína spíše na delší trať. Frankovka 2006 v pozdním sběru voněla polesních plodech v marmeládovém provedení, v těle byly cítit spíše tmavé peckoviny,
ale díky výraznější kyselině a nižšímu alkoholu (11,8 %) působilo víno poněkud lehčím a možná i tenčím dojmem. Uvidíme tak za rok.

Cabernet Moravia byl přece jen o něco extraktivnější, plnější a navíc kyselina tolik nevyčnívala. Ve vůni i chuti tmavé peckoviny a lehká paprika, víno dost pikantní , které by potřebovalo trochu zakulatit. Doufejme, že tento stav nastane tak za rok či dva.

Závěrečný Modrý Portugal 2006 ve výběru z hroznů je naproti tomu víno, které je již nyní připraveno poskytnout nám skvělý zážitek. Víno na hranici suchého s bohatou vůní po třešních a višních. V tělo velmi plné a bohaté, měkké
a nesmírně extraktivní (31,9 g/l). Krásně vyzrálé a harmonické víno plné lákajících tmavých peckovin. Nejlepší víno večera!

A ještě zmínka o dvou sladkých „prémiích“: Sherry 2006, dolihované víno vyrobené z Modrého Portugalu ve výběru z bobulí. Sladké a bohaté v chuti (borůvky, ostružiny, káva).

Bílá Marsala 2005 s 50 g zbytkového cukru byla vyrobena ze Sauvignonu, který zrál 7 měsíců v bariku. Lehce naoxidovaný styl, jemně kořenité, příjemné dezertní víno jihoitalského stylu. Zajímavé zpestření na závěr večera s krásnými čejkovickými víny.

A takto je hodnotil „vrcholový tým“:

Modrý Portugal – 9 bodů (z 10 možných),
Aurelius 2006, výběr z bobulí – 8,4 b.,
Ryzlink rýnský a Rulandské šedé – 8 b.,
Cabernet Moravia a Irsai Oliver – 7,9 b.,
Frankovka – 7,7 b., Tramín a Aurelius 2005,
pozdní sběr – 7,5 b. a Müller Thurgau – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist