Lahofer se stylem, cukry i kyselinkou

11. 5. 2011

Již počtvrté nám Jaroslav Chaloupecký představil ve Viničním altánu vína z vinařství Lahofer (poprvé v roce 2006 ještě jako 1. znojemská vinařská a.s.) Tentokrát jich byl tucet z ročníků 2007 až 2010, včetně dvou červených a mladého růžového.

Zahájili jme malinko netradičně červenýma, první bylo Zweigeltrebe 2008 v pozdním sběru z proslulého Babičáku. Nefiltrované víno s trochou zbytkového cukru (5,8 g/l) vonělo po tmavém, hodně kořenitém ovoci s výraznou stopou kůže a dřeva. Překvapil mne styl některých jižních vín ze Španělska a Itálie, kterému s trochou nadsázky říkám „bakelit“. Ten byl ve vůni velmi jemný, ovocné tělo bylo uhlazené kořenité s decentním přídavkem koření, čokolády a kůže. Dochuť jemně pikantní.

Větší eleganci mělo Rulandské modré 2008 v pozdním sběru (trať U Hájku). Vůně spíše jemná, tmavé lesní plody a dotek čokolády. V chuti spíše tmavé peckoviny, příjemně pikantní se stopou hořké čokolády. Dochuť ovocná, přezrálé, lehce nahořklé plané třešně, kterým jsme jako děti na říkali na Moravě „špačurky“.

Prvním bílým bylo Neuburské 2007 v pozdním sběru z trati U Hájku. Nazrálá zlatavá barva, ve vůni sušená jablka – křížaly. V chuti opět převládaly křížaly, ale také lehké medové tóny. V nazrálém těle byla ještě zřetelná kyselinka (7,2 g/l).

Velmi zajímavý byl Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru (sur-lie). Ve vůni světlé ovoce, především meruňky, ale také lehká stopa černého rybízu. Tělo měkce ovocné (pikantní bonbony) i lehká stopa karamelu po ležení na kalech. Slušný bezcukerný extrakt – 22 g/l.

Ještě atraktivnější byla ještě nezatříděná novinka – Sauvignon 2010 (bude to pozdní sběr) z viniční trati U Hájku. Atraktivní vůně (jižní plody, meruňky, broskve, stopa černého rybízu), v chuti velmi pikantní (8,3 g/l kyselin), ovocné s příjemný tóny černého rybízu. Hezky extraktivní víno (24,6 g/l) s nadějnou perspektivou.

Následující Neuburské 2008 v pozdním sběru (trať U Hájku) zahájilo vína s vyšším zbytkovým cukrem ( 10,6 g/l). Ve vůni jablečný kompot, chuť velmi ovocná (opět kompotované jablíčko, ale také hruška). Šťavnaté, ale asi trochu netypické víno z této staré odrůdy.

Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru (trať Vinohrad ke Křídlůvkám) mělo již výrazný zbytkový cukr (23 g/l), ale také potřebnou kyselinu (6,2 g/l). V mnohovrstevné vůni bylo cítit nazrálé ovoce, ale minerální tóny a mandle. Tělo pěkně zakulacené, ovocně-minerální s lehkou stopou pepře a pražených mandlí.

Opravdu prvotřídní byl Ryzlink rýnský 2009 VOC z Vinohradu ke Křídlůvkám. Polosuché víno s pěkně vyváženým zbytkovým cukrem a kyselinou (11,9 g/l a 7,3 g/l). Ve vůní nazrálé světlé ovoce, lehká animální stopa a vzdálené petrolejové tóny. V chuti identické, tělo pěkně zakulacené, šťavnaté a pikantní. Velmi pěkný bezcukerný extrakt (25,3 g/l) dodává vínu na plnosti.

Přiznám se, že takový Tramín červený jsem snad nikdy nepil. Nepatřil sice k těm nejlepší, jaké jsem ochutnával, nicméně rozhodně byl nejpikantnější. A to mu také dodávalo na kráse. Tramín červený 2010 v pozdním sběru (trať U Hájku) měl sice 42,6 g/l zbytkového cukru, ale také až neuvěřitelných 9,2 g/l kyselin. Krásná a tradiční vůně: exotické liči, citrusy, bergamotové tóny. V chuti identické, výrazně pikantní a zároveň šťavnaté díky kombinaci vysokého zbytkového cukru a velmi výrazné kyselině. Víno má 25,9 g/l bezcukerného extraktu a všechny předpoklady pro dlouhou a krásnou budoucnost.

Sladší, ale výrazně pikantní bylo také kabinetní Rosé LAHOFER 2010 z Babičáku. Cuvée odrůd Zweigeltrebe (80 %) a Frankovka (20 %) mělo 44,3 g/l zbytkového cukru a 8,9 g/l kyselin. Vonělo po delikátní a vyzrálé lesní směsi, v chuti bylo zakulacené, nasládlé, ale také šťavnaté a velmi pikantní. Nabídlo také slušný bezcukerný extrakt 23,7 g/l, takže kdo ho opomene vypít letos, může být i za rok potěšen. Věřím tomu!

Poslední dvě vína byla jakousi sladkou dvojtečkou na závěr. Nejprve Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru (trať U Hájku) s 49,4 g/l zbytkového cukru i výraznější kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni byla zřetelná kombinace nazrálého ovoce, medu a minerálů. V chuti medově ovocná, výrazně minerální s nasládlou a jemně pikantní koncovkou. Zajímavý „vlašák“, který však dílky kombinaci vysokého zbytkového cukru a bohaté minerality nemusí vyhovovat všem. Mně se líbil.

Závěrečný Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů (trať U Hájku) byl ještě sladší – 64 g/l zbytkového cukru. Vůně ovocně-minerální s tóny, které poněkud připomínaly botrytidu. V těle medově-ovocný, výrazně minerální a opět s náznakem ušlechtilé plísně. V dochuti pikantní a šťavnatý sauvignon, kterému bych přál více meruněk, černého rybízu a třeba i černého bezu – a to na úrok zbytkového cukru. Ale je to fajnové slavnostní víno!

A jak všechna hodnotil „vrcholový tým“, poněkud oslabený pobytem několika členů v zahraničí (víno i sport)? Tady je jeho verdikt:

Ryzlink rýnský VOC – 9,1 bodu (z 10 možných), Tramín črvený – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2009, Rosé Lahofer a Veltlínské zelené – 8,5 b., Ryzlink vlašský, Sauvignon 2010 a Neuburské 2007 – 8,3 b., Rulandské modré – 8,2 b., Neuburské 2008 a Sauvignon 2009 – 8,1 b. a Zweigeltrebe 2008 – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist