Lehké nakouknutí do království ryzlinků
30. 11. 2010
Po delší době jsme měli opět možnost ochutnat německá vína, konkrétně z oblastí kolem Rýna, Mosely a jejich přítoků. A jedním vzorkem jsme zabloudili i do malinko vzdálenější vinařské oblasti Franken. Z devíti vín bylo pět z oblasti Rheinhessen, dvě z oblasti Mosel-Saar-Ruwer a po jednom z Rheingau a Franken.
Vladislav Pajdla z malé dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. nám nabídl především ryzlinky. Nicméně řada došla také na jedno červené, konkrétně Spätburgunder (tedy Pinot Noir či Rulandské modré).
Ochutnávaná vína nepatří mezi špičku ve své oblasti, nicméně drtivá většina z nich je příjemně pitelná a za rozumnou cenu. Každopádně potěší, že vína od jednotlivých vinařů, z nichž mnohá jsme již ve Viničním altánu několikrát ochutnali, si udržují standardní charakter a kvalitu. A to se zatím u nás moc nedaří!
Zahájili jsme Rieslingem Kabinett 2008 z vinařství Dr. Heydena (Rheinhessen). Suché, nicméně velmi pikantní a šťavnaté víno kombinující ve vůni i chuti světlé ovoce (broskve, meruňky, citrusy) se zřetelnými minerálními tóny. Pěkný a velmi svěží vstup!
Následoval další ryzlink, konkrétně Riesling Kabinett 2008 z Weingut Binz, opět v oblasti Rheinhessen. Ve vůni o něco jemnější nazrálé světlé ovoce a minerály, v chuti zakulacenější s méně výraznou kyselinou. Zdálo se mi, že tady byla mineralita vína malinko výraznější.
Po dvou ryzlincích – dva sylvány. Nejprve Silvaner Alte Reben QbA 2009 z vinařství Dr. Heydena (tedy opět Rheinhessen). Suché víno s vůní jižního ovoce (až přezrálý banán) a minerálů. V chuti velmi pikantní jižní ovoce, v závěru příjemná sladce slaná stopa.
Druhý Silvaner – Kabinett 2007 z vinařství Graf von Schönborn v obci Volkach v oblasti Franky kombinovalo ve vůni ovoce, květiny a jemné živočišné tóny. Tělo mělo ovocný základ, z něj pak vycházel jemně bylinný „štych“. Jinak pikantní, šťavnaté a jemně zakulacené suché víno.
A opět návrat k ryzlinkům, ovšem „moselským“. Riesling Kabinett 2008 z vinařství Karp-Schreiber z obce Brauenberg (Mosel-Saar-Ruwer) byl prvním vínem s výraznější „petrolejovou“ stopou ve vůni. Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,2 g/l) a velmi šťavnatým, pikantním a ovocně-minerálním tělem. Víno potěšilo určitou boubelatostí v poměrně delším závěru.
Velmi líbivý, ale zároveň kvalitní, je Riesling Steinbock QbA 2007 z vinařství Dr. Fischera v obci Ockfen v oblasti řeky Saary. Formálně polosladký (zbytkový cukr 12,8 g/l), ale spíše polosuchý a výrazně pikantní ryzlink s bohatou ovocně-minerální vůní (zřetelný „petrolej“). Plné, výrazně ovocné a uhlazené tělo s měkkou, delikátní pikantností. Něžný cukříček ve šťavnaté dochutí ozvláštňuje zřetelná „petrolejová stopa“. U mne nejlepší víno večera, i když mu silně konkuroval ještě sladší ryzlink.
Nebyl to však následující Riesling Kabinett 2009 Feinherb z vinařství Molitor v obci Hattenheim v oblasti Rheingau. Polosladké víno (17,5 g/l zbytkového cukru) s citrusovo-květinou vůní s jemnými minerály. Víno s typickou, ale velejemnou perličkou mělo lehce nasládlé, měkce ovocné tělo a jemnou pikantnost v dochuti. Dobře pitelné, řekl bych velmi vstřícné víno.
Konkurentem již zmíněného Steinbocku byl Riesling Spätlese 2007 Ernsta Bretze z obce Bechtolsheim (Rheinhessen). Výrazně sladší víno (58 g/l zbytkového cukru) zaujalo ve vůni tóny přezrálého ananasu, medu a jemné botrytidy. Ve výrazně nasládlé a bohaté ovocně-medové chuti jsem ocenil příjemně pikantní nádech v závěru na patře.
Po sladších ryzlincích by se mohlo zdát, že červené víno, v tomto případě Spätburgunder QbA 2008 z vinařství Ernsta Bratze, to nebude mít jednoduché. Jenže i toto červené víno mělo vyšší zbytkový cukr (15,4 g/l), takže to nebyl velký úder. Nicméně víno s vůní nazrálých, lehce džemovitých peckovin nepůsobilo příliš sladce, spíše uhlazeně. Jemné, příjemně pitelné víno s pěkným ovocným ocáskem. Představil bych si ho nejen k tmavšímu masu, ale i na delší pití – prostě jen tak! Trocha elegance v závěru jistě potěší!
A jak hodnotil vína „vrcholový tým“? Takto:
Riesling Steinbock – 9 bodů (z 10 možných), Riesling Spätlese Bretz – 8,9 b., Riesling Feinherb Molitor – 8,8 b., Riesling Karp-Schreiber – 8,7 b., Silvaner Graf von Schönborn – 8,6 b., Riesling Dr. Heyden, Spätburgunder Ernst Bretz a Silvaner Alte Reben Dr. Heyden – 8,5 b. a Riesling Weingut Binz – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý