Martinův šťastný návrat

22. 8. 2016

     Čerstvý ženáč Martin Zemánek se po téměř třech let konečně objevil ve Viničním altánu, aby nám představil svá nová vína, převážně z ročníku 2015, která připravil ještě jako „svobodný muž”.
     Tradičně bez větších Martinových proslovů jsme ochutnali deset vín – šest bílých, jedno růžové a tři červená.
      Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru ze starých keřů. V ovocité vůni jsem cítil jemnou kořenitost a vzdálené tóny po mandlích. Chuť byla prakticky identická, poměrně šťavnatá (jižní peckoviny), jemně nasládlá s decentním kořenitým ocáskem.
      O poznání více mi chutnal Ryzlink vlašský 2015, kabinetní víno rovněž ze starých keřů (kolem 30 let). Ve vůni světlé ovoce s jemnou pepřovitostí. Stejně tak v měkce pikantní, příjemné chuti. V závěru vynikla delikátní kořenitost.
      Jedním ze dvou pro mne nejlepších vín večera bylo Rulandské bílé 2015 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (5 g/l) a kyselinou (6,6 g/l). Ve vůni jsem cítil světlé peckoviny v jemném karamelovém závoji. V chuti zakulacené, ovocné, téměř mazlivé víno s měkce pikantním a lehounce smetanovým tělem.
      Tomuto vínu se vyrovnal, navíc s vysokou perspektivou, polosuchý Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Příjemná, ovocně-minerální vůně, která naznačovala, že časem by se mohly objevit známé petrolejové tóny. V chuti šťavnaté světlé peckoviny (meruňky, broskve), lehká mineralita, decentní zakulacenost a měkce pikantní koncovka. Petrolejové očekávaní může být reálné.
      Sauvignon 2015 v pozdním sběru byl jediným vínem večera, ke kterému jsem měl větší výhrady. Polosuché víno s málo přitažlivou vůní (světlé ovoce, lehké kvasné a jemné oxidativní tóny. V chuti náznak pečeného ovoce, měkce pikantní, zakulacené, ale sauvignon zmizel v nedohlednu.
      Pokračovali jsme červenými víny. Nejprve slovenská odrůda Nitra 2013, zemské víno z ročníku, který na červená nebyl ideální. Příjemná vůně tmavých peckovin. Stejně tak v tenčí a zřetelně pikantní chuti kompotovaných třešní a višní. Nenáročné červené na léto.
      O poznání příjemnější byl Modrý Portugal 2013, rovněž zemské víno s hezkou vůní tmavých peckovin. Také v jemné a poměrně uhlazené chuti převládaly vyzrálé třešně a višně. „Čisté”, lehounce pikantní víno na delší pití.
      Zajímavý byl mladý Neronet 2015, další zemské víno, tentokrát s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6,9 g/l). Příjemná vůně tmavé lesní směsi. V chuti jen náznak nasládlosti, tělo zakulacené a bohaté na vyzrálé borůvky a ostružiny. Měkce pikantní, takové veselé víno pro okamžité pití.
      Možná trošku překvapivě následovala Frankovka rosé 2015, víno na hranici polosuchého a polosladkého, které pociťově patřilo spíše k té sušší variantě. Atraktivní vůně lesní směsi s převahou malin. V chuti šťavnatá „malinovka”, lehounce nasládlá, příjemně pikantní. Při trošku vyšším nachlazení by to bylo ideální osvěžení nejen pro léto.
      A na závěr jen nasládlá, ale krásně aromatická tečka – Muškát moravský 2014. Zemské víno rovněž na hranici mezi polosuchým a polosladkým vínem. Ve vůni lehce kořenité světlé ovoce s bohatými muškátovými tóny. Chuť muškátově-citrusová, šťavnatá a pikantní, decentně kořenitá. Příjemný, nepřeslazený muškát, kterého se dá vypít více než jedna sklenka.
      Martinův návrat do Viničního altánu byl oceněn, a to nejen potleskem hostů, ale také vstřícným bodováním „vrcholového týmu”, byť početně trochu oslabeného.
      A takové je jeho hodnocení:
Ryzlink rýnský 2015 – 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2015 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2015, Neronet 2015 a Muškát moravský 2014 – 8,6 b., Veltlínské zelené 2015 – 8,5 b., Modrý Portugal 2013 a Frankovka rosé 2015 – 8,4 b., Nitra 2013 8,3 b. a Sauvignon 2015 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist