Mazlivá kvalita z bořetického sklepa

25. 10. 2009

Technolog Libor Budín z Rodinného vinařství Jedlička & Novák se měl čím pochlubit. Přivezl z bořetického sklepa deset vzorků – pět bílých a stejný počet červených, v drtivé většině nadprůměrných. A také několik krásných vinných špiček. V bílé, ale především v červené sestavě.

Neuburské 2007 v pozdním sběru bylo suché, ve vůni květinově-ovocné s lehkou mineralitou. Tělo mělo měkce ovocné, zakulacené, ne moc pikantní, spíše uhlazené s minerální dochutí.

Stejně starý Sauvignon v pozdním sběru kombinoval ve vůni nazrálé světlé ovoce s živočišnou stopou a jemným závanem černého rybízu. V ovocné chuti byl zakulacený, lehce pikantní s náznakem grepu a černého rybízu na patře.

Netradiční cuvée Muškát Ottonel/Ryzlink rýnský 2008 v kabinetním provedení bylo polosuché s delikátní, ale poměrně jemnou vůní (nazrálé ovoce, stopa citrusů, smetanových a minerálních tónů). V měkké chuti bylo lehounce nasládlé, poměrně svěží s decentně pikantním závěrem.

Tramín červený 2008 v pozdním sběru z nejvyšších pater viniční trati Terasy byl rovněž polosuchý, měl jemnou tramínovou vůni a zakulacené, příjemně aromatické (ale decentně) tělo. Víno se postupně otevírá ve vůni i chuti – a objevují se klasické stopy růžového oleje v poměrně zřetelně pikantním závěru.

Už dlouho jsem neochutnal tak krásný moravský veltlín. Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru bylo sice polosladké, ale působilo spíše jako víno na hranici suchého a polosuchého. Vůně krásná – pepřové tóny na bohatém ovocném základě. V jemně nasládlé chuti bylo opět zřetelně pepřové, plné, zakulacené s lehce pikantním závěrem. Příjemně hutné a fajnové víno!

Modrý Portugal 2007 v pozdním sběru byl svěží, krásně ovocný (kompotované třešně a višně), ale v těle poněkud tenčí a plochý. Nekomplikované červené víno pro teplé letní dny, ale žádný hlubší zážitek.

Dornfelder 2008 v pozdním sběru byl nesrovnatelně bohatší, především v chuti. Voněl po nazrálé tmavé lesní směsi, v ovocném těle byl lehce zakulacený, uhlazený, poněkud mne překvapil výraznější kyselinkou v dochuti.

Krásné bylo Svatovavřinecké 2008 v pozdním sběru z viniční trati Čtvrtě. Jeden z nejlepších „vavřinců“ ve Viničním altánu. Víno leželo 15 dní na rmutu a zrálo 6 měsíců v dubu. Ve vůni příjemné, plné vyzrálých peckovin s jemnými živočišnými podtóny. V chuti nazrálé, hutné a již lehce uhlazené – a především bohatě ovocné. Vše nasvědčuje tomu, že za dva roky bude skvělé! Věřím tomu…

Cuvée Kácary se za tři rok již stalo pojmem, který neoddělitelně patří k vinařství. Tentokrát jsme ochutnali ročník 2008 v pozdním sběru (Rulandské modré, Svatovavřinecké a André), a přestože se nevyrovná výbornému ročníku 2006, zaslouží si vysoké ocenění. Ve vůni lehce „griotkové“ peckoviny, v měkce ovocné chuti s náznakem vanilkové stopy bylo již uhlazené – a poměrně pikantní v dochuti. Vsadil bych na další ležení v láhvi!

A závěr bohatého večera s rekordní návštěvou přes 70 hostů v poněkud vydýchaném „hlavním sále“ obstarala špička večera – Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů, barrique. V bohaté vůni směs tmavých lesních plodů a peckovin s jemnými vanilkovými a živočišnými tóny. V pěkném ovocném těle bylo uhlazené, lehce kořenité se špetkou čokolády a delikátně pikantní. Opravdová lahůdka, která bude ještě dlouho těšit na patře.

A takto hodnotil bořetická vína „vrcholový tým“:

Rulandské modré – 9,2 bodu (z 10 možných), Svatovavřinecké – 9,1 b., Cuvée Kácary – 9 b., Veltlínské zelené – 8,8 b., Muškát Ottonel/Ryzlink rýnský – 8,7 b., Dornfelder – 8,6 b., Tramín červený – 8,3 b., Sauvignon a Modrý Portugal – 8,2 b. a Neuburské – 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist