Moselské vlny a vlnky

7. 9. 2015

     Snad ještě nikdy jsme ve Viničním altánu neochutnávali takový počet moselských ryzlinků během jednoho večera. Zástupci dovozní společnosti Ryzlinkárna, s.r.o. Petr Kasal, Alexandr Klimant a Tomáš Zbořil nám představili devět vín od Mosely a jejich přítoků (Saara a Ruwer).
      Vína z celkem čtyř vinařství byla suchá, polosuchá i sladká, v drtivé většině ve vysoké kvalitě. Pravda, ne všem chutnala stejně, každopádně obecně potvrdila nenapodobitelnou krásu moselských vín, utvářenou díky krásné vyváženosti zbytkového cukru, kyseliny a minerálů.
      První se nám představilo známé vinařství Weingut Jürgen Betz, které produkuje kvalitní vína za překvapivě nízké ceny. Alespoň pokud je kupujete přímo ve vinařství. Tím prvním bylo jemně perlivé (semi-sparkling) Beth’s Mosel-Secco, neročníkový polosuchý ryzlink s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V lehčí, jemně zakulacené chuti bylo výrazně ovocné (broskev, hruška) a měkce pikantní. Perlení velmi jemné, v dochuti převládly jižní plody. Víno s nepříliš vstřícným poměrem cena/výkon!
      Ze stejného vinařství byl nesrovnatelně sofistikovanější Grauschierfer Riesling Spätlese trocken 2013. Suchý s vyrovnaným zbytkovým cukrem (8,9 g/l) a kyselinou (8,2 g/l) a s pěknou ovocně-minerální vůní, v níž jsme již cítili náznak petrolejových tónů. Chuť vyzrálá, ovocně-minerální, elegantní a pikantní v delší citrusové koncovce.
      Osvěžující a vstřícný byl Bischöfliche Weingüter Trier Dom Riesling 2014, Qualitätswein z vinice v povodí řeky Ruwer. Ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a kyselinou (9,2 a 8,4 g/l) a s bohatou vůní světlého ovoce, minerálů a lipoviny. Šťavnatý ryzlink, pěkně vyvážený s pikantním závěrem, v něž byly zřetelné jemné minerální tóny. Osvěžující víno za malinko příznivější cenu.
      Na jeho úroveň bych zařadil Weingut H.-J. Junglen Riesling trocken 2013, opět suchý a vyvážený (7,8 g/l zbytkového cukru a 7,5 g/l kyselin). Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemně minerální. Chuť lehce zakulacená, výrazně ovocná s měkce pikantním ocáskem.
Pro mne nejlepším vínem večera byl Friedrich-Wilhelm Gymnasium Schiefer Riesling 2013, Qualitätswein feinherb. Polosuché víno s vyšší kyselinou (8,7 g/l) a s mnohovrstevnou vůní: světlé ovoce, minerální tóny, lipový květ a závan petroleje. Také v plné chuti je ryzlink bohatý. Především ovocně-minerální, lehce nasládlý a šťavnatý s pikantním závěrem.
      Téměř na úrovni předchozího, ale s o malinko příznivější cenou, byl BischöflicheWeingüter Trier Dom Riesling Qualitätswein feinherb 2013 Rrovněž polosuchý ryzlink, ale s bohatou kyselinou (8,8 g/l). Ve vůni vyvážené světlé ovoce a mineralita. V chuti výrazně ovocný, příjemně pikantní a jemně nasládlý. Plné tělo s měkce pikantním ocáskem.
      Závěrečná tři vína již byla o poznání sladší. Následující ryzlink Friedrich-Wilhelm Gymnasium Fritz Willi 2013 bylo pocitově ještě polosuchý. Ve vůni světlé ovoce, jemné minerály a jakýsi „předstupeň” petroleje. Chuť ovocně-minerální, šťavnatá a jen lehounce nasládlá s pikantní koncovkou.
      Podstatně sladší byl ryzlink Weingut Jürgen Beth Kröver Nacktarsch Lieblich 2013. Nicméně 38,8 g/l zbytkového cukru vyvažovala bohatá kyselina (8 g/l) a nízký alkohol (10 %). Vůně jemně ovocná s lehkým minerálním „štychem”. Chuť výrazně nasládlá, ovocná a šťavnatá. A v závěru jemně pikantní. Proti předchozímu vína má zřetelně slabší poměr cena/výkon!
      A na závěr sladká moselská tečka: Bischöfliche Weingüter Trier Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett 2011. Sladké víno (62,4 g/l zbytkového cukru) s nízkým alkoholem (9 %) s lehkou vůní světlého ovoce a s delikátním petrolejovým závojem v minerálním kabátku. V chuti sladké, zakulacené a měkce pikantní, v závěru však malinko utlumené. Trošku méně života!
      A „vrcholový tým”, tentokrát plný života, ocenil moselská vína takto:
Bischöfliche Weingüter Trier Piesporter Goldtröpfchen Riesling a Friedrich-Wilhelm Gymnasium Fritz Willi – 9,2 bodu (z 10 možných), Bischöfliche Weingüter Trier Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett – 9,1 b., Friedrich-Wilhelm Gymnasium Schiefer Riesling – 9 b., Grauschierfer Riesling Spätlese trocken, Weingut H.-J. Junglen Riesling trocken a Weingut Jürgen Beth Kröver Nacktarsch Lieblich – 8,8 b., Bischöfliche Weingüter Trier Dom Riesling – 8,6 b. a Beth’s Mosel-Secco – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist