Na vinných vlnách Rýna a Mosely

3. 12. 2014

      Tentokrát jsme s Vladislavem Pajdlou, který dováží německá vína prostřednictvím své firmy VSP Všenory, s.r.o., ochutnali produkty z vinařství od Rýna a Mosely. Celkem 9 vzorků ze tří vinařských oblastí (Rheinhessen, Rheingau a Mosel-Saar-Ruwer) a ze sedmi vinařství. Z toho osm bílých a jedno červené na závěr.
      Zahájili jsme „šedivkou”, tedy vínem Grauer Bungunder 2013 QbA trocken z Weingut Bretz (Rheinhessen). Příjemně pitelné, suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V lehce zakulacené, svěží a měkce pikantní chuti opět vynikaly tóny světlých peckovin a minerálů.
      Prvním z čtyř ryzlinků byl rovněž z oblasti Rheinhessen. Riesling Kabinett trocken 2012 Nackenheimer z Weingut Binz mne potěšil nesmírně atraktivní vůní (kombinace jižního ovoce, především citrusů, s minerálními a hlavně petrolejovými tóny). V chuti suché, měkce ovocné, zakulacené a šťavnaté víno s pikantním závěrem, v němž byla opět zřetelná petrolejová stopa.
      Obrazně jsme se přemístili do oblasti Rheingau, konkrétně do vinařství Molitor. Rheingau Riesling 2012 Edition René nabídl ve vůni nazrálé světlé peckoviny a vzdálenou stopu petroleje. V chuti velmi aromatické jižní ovoce (bonpari), velmi pikantní a svěží. Na můj vkus až příliš voňavý ryzlink.
      Velkou neznámou byl pro mne Riesling Spätlese 2005 Piesporter Goldtröpfchenz vinařství Bollig-Lehnert (oblast Mosel-Saar-Ruwer). Suchý a již hodně vyzrálý ryzlink od Mosely s vůní lipoviny, medu a jemného petrolejového „štychu”. V chuti téměř identický, výrazně suchý s lehounkou ovocností v pikantním závěru. Víno je trošku za svým vrcholem, ale i tak je stále velmi přitažlivé.
      Zajímavý byl Elbling Ursprung 2012 z vinařství Frieden – Berg (Mosel-Saar-Ruwer). U nás téměř neznámá stará odrůda Elbling je specialitou na horní Mosele. V tomto případě potěšila vyzrálou vůní po aromatickém světlém ovoci. Chuť výrazně ovocná (mango), jemně minerální, decentně zakulacená s pikantním závěrem.
      Následoval první ze dvou tramínů. Ochutnali jsme Gewürztraminer Spätlese feinherb 2013 z Weingut G&M Machmer v oblasti Rheinhessen. Ve vůni citrusy, především mandarinka. Chuť ovocně-květinová, převažovaly sladké citrusy, zřetelná byla i stopa zeleného čaje. Nasládlé, ale poměrně šťavnaté a pikantní víno.
      Poslední ryzlink byl z vinařství Karl Joh. Molitor – Riesling Kabinett 2012 feinherb, Hattenheimer Schützenhaus (oblast Rheingau). Z našeho pohledu polosladké víno (17,2 g/l zbytkového cukru) s příjemnou kyselinou (7,3 g/l) a s výraznou vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti rovněž ovocně-minerální, nasládlý a šťavnatý. V měkce pikantním závěru byla lehká petrolejová stopa.
     Ze dvou tramínů mi více chutnal ten o něco sladší – Traminer Spätlese Feinherb 2011 z vinařství H. Bastian (Rheinhessen). Vůně medově ovocná, jemně minerální, řekl bych, že téměř s dotekem botrytidy. V chuti identický, uhlazený až jemný s lehce pikantním závěrem, v němž jsem cítil tóny lipového květu.
      A na závěr jedno červené víno – Merlot Nackenheimer 2010 z Weingut Binz (Rheinhessen). Vůně ovocná s lehounkou stopou dřeva. V těle suchý, nepříliš bohatý a výrazně pikantní. Víno spíše na léto, možná lehce nachlazené. Ničím mne nezaujalo.
      A jak hodnotil víno „vrcholový tým”? Takto:
Riesling Spätlese 2005 Piesporter Goldtröpfchenz – 8,9 bodu (z 10 možných), Riesling Kabinett trocken 2012 Nackenheimer a Riesling Kabinett 2012 feinherb, Hattenheimer Schützenhaus – 8,8 b., Elbling Ursprung 2012 a Traminer Spätlese Feinherb – 8,7 b., Grauer Bungurder 2013 a Gewürztraminer Spätlese feinherb – 8,6 b., Rheingau Riesling 2012 Edition René – 8,5 b. a Merlot Nackenheimer 2010 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist