Nejen příjemná vinařská rodinka

18. 4. 2014

      Byla to velmi příjemná premiéra rodinného Vinařství Buchtovi ve Viničním altánu. Jaroslav Buchta, jeho manželka Eva a dcera Lenka nám velmi vstřícně představili vinařství i vína, která přivezli k ochutnání. Těch byl celý tucet, většinou z ročníku 2012, ale našly se i tři „jedenáctky”, a také ukázkové mládě  Hibernalu z loňské sklizně. Vína z cenově vyšší střední kategorie měla velmi vyrovnanou kvalitu, z níž podle mne poněkud vyčnívaly tři až čtyři vína, bílá i červená.
      Nepatřil mezi ně vstupní Muškát moravský 2011 v pozdním sběru. Suché víno s ovocně-muškátovou vůní, v níž byly zřetelné citrusové tóny. V chuti poměrně identické, trošku tenčí s pikantní koncovkou.
      Pěkné bylo cuvée Nové Hory 2011 v pozdním sběru, polosuché víno z odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Tramín červený. Ve vůni nazrálé ovoce s tóny květin. Chuť vyzrálá, ovocně-květinová, zakulacená a měkce pikantní. V dochuti byl cítit jemný závan kořenitosti. Ideální víno na delší pití.
     Prvním vínem, které patřilo podle mne k těm nejlepším, byl Hibernal 2012 ve výběru z hroznů. Ještě suché víno s bohatší vůní nazrálých světlých peckovin s tóny citrusů, především grepu. Také v chuti nazrálé světlé ovoce, opět převažuje kombinace citrusů a květin. V závěru byly cítit lehké kořenité tóny.
     A následovala podle mne nejlepší víno večera – Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Polosuché s vůní světlého ovoce v jemném máslovém kabátku se špetkou kořenitosti. Chuť bohatě ovocná, lehounce kořenitá s pikantním závěrem s decentně nasládlým ocáskem.
     Příliš mne neoslovilo Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (21 g/l zbytkového cukru) s vůni vyzrálého světlého ovoce (máslová hruška) a se závanem kořenitosti. Trochu mne zpočátku rušil alkohol (13 %), který v kombinaci s nízkou kyselinou (5,7 g/l) a vyšším zbytkovým cukrem (21 g/l) zřetelně vystupoval. A to také v chuti. Ta byla nasládlá, bohatá na vyzrálé ovoce s velmi lehounkou pikantností. Chyběla svěžest a šťavnatost.
      Velmi mne potěšila mladá novinka – Hibernal 2013, jedno z nejlepších vín večera. Podle mne víno na hranici polosuchého a polosladkého s krásnou vůní citrusů, medu, černého rybízu a černého bezu. Chuť plná, v podstatě identická a nasládlá v pikantní koncovce.
      Velmi solidní byl polosladký Tramín červený 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno s bohatou, řekl bych klasickou tramínovou vůní (exotické liči, čajová růže). Chuť obdobná, jen s výraznější kořenitostí. V poměrně pikantní dochuti jsem cítil tóny citrusů.
      Po bílých následovalo růžové – Zweigetrebe 2012 v pozdním sběru. Pro mne nejméně zajímavé víno večera. Na „růžovku” až dramaticky vysoký alkohol (13,9 %), jen decentní vůně (tmavé peckoviny, možná i jahoda), a především málo výrazná chuť bez života a pikantnosti.
      Ale zřejmě nejslabším vínem byl následující Modrý Portugal 2012 v pozdním sběru. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny s jemnou džemovitostí. V uhlazené chuti tmavé ovoce, ale tělo tenké a krátké.
      Mnohem bohatší bylo André 2011 v pozdním sběru s pěknou vůní tmavých peckovin. Také v chuti tmavé peckoviny, tóny čokolády a jemné kůže. V dochuti jsem cítil jemnou pecičkovou hořčinku.
      Pěkné bylo i Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce s lehkými živočišnými tóny (kůže). Chuť identická, tělo uhlazené, a v závěru na patře, stejně jako u André, s lehkou pecičkovou hořčinkou.
      A na závěr nejlepší červené a zároveň jedno ze dvou nejlepších vín večera. Dornfelder 2012 v pozdním sběru nabídl ve vůni tmavou lesní směs s náznakem čokolády. V chuti plné, vyzrálé tmavé ovoce, tělo uhlazené se stopou džemovitosti. Nebyla to sladká, ale rozhodně příjemná tečka za večerem s velmi vstřícnou a sympatickou rodinkou vinařů. A my se těšíme zase za rok. Alespoň doufám…

     A takto vína hodnotil „vrcholový tým”:
     Veltlínské zelené 2012 – 8,9 bodu (z 10 možných), Dornfelder 2012 a Hibernal 2013 – 8,8 b., Rulandské modré 2012 a Tramín červený 2012 – 8,7 b., Hibernal 2012 a cuvée Nové Hory 2011 – 8,6 b., André 2011 – 8,5 b., Rulandské šedé 2012 – 8,4 b., Muškát moravský 2011 – 8,3 b., Modrý Portugal 2012 – 8,1 b. a Zweigeltrebe rosé 2012 – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist